Terörden arındırılan köylerine 27 yıl sonra döndüler

Terörden arındırılan köylerine 27 yıl sonra döndüler

Muş’tan 1993'te terör örgütü nedeniyle göç etmek zorunda kalan vatandaşlar, güvenlik güçlerince düzenlenen başarılı operasyonların ardından yeniden köylerine yerleşmenin sevincini yaşıyor.

Terörden arındırılan köylerine 27 yıl sonra döndüler

İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen iç güvenlik operasyonları kapsamında, terör örgütü her geçen gün güç kaybetmeye devam ediyor.

Muş'a 35 kilometre mesafedeki 75 hane ve 450 nüfusa sahip olan Şenyayla bölgesindeki Kayalısu köyü, 1993 yılında terör örgütü PKK'nın baskısı nedeniyle boşaltılmıştı.

27 YIL ARADAN SONRA KÖYE DÖNÜŞ BAŞLADI

27 yıl aradan sonra devlet tarafından yapılan yatırımlarla köylerine geri dönmeye başlayan vatandaşlar, yeni yapılar inşa ederek hayvancılığa kaldıkları yerden devam etmeye başladı.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, huzurun sağlandığı Kayalısu köyüne altyapı yatırımı yapmaya başladıklarını ve ulaşımın sağlandığı yolun ilk kez asfaltlanacağını söyledi.

Köyün daha önce yaşanan terör olayları nedeniyle boşaltıldığını hatırlatan Yentür, “Devletimiz gerekli güvenlik tedbirleri aldıktan sonra köylerinden göç etmek zorunda kalan insanlarımız artık kendi köylerine, mezralarına dönmeye başladı. Bu sevindirici bir olaydır. Devlet olarak da vatandaşlarımızın kendi köyünde rahat etmeleri için yol, su ve diğer altyapı çalışmalarını yapıyoruz.” dedi.

Terörden arındırılan köylerine 27 yıl sonra kavuştular- İZLE

"GÜVENLİK GÜÇLERİ BÖLGEYE HUZUR GETİRDİ"

Güvenlik güçleri tarafından yapılan başarılı operasyonlar sonucunda bölgeye huzur geldiğini aktaran Yentür, “Huzurla birlikte vatandaşlarımız daha öncesinde boşaltmış oldukları köylerine, mezralarına geri döndüler. Devlet olarak bizler de yatırımlara hız vererek, hızlı bir şekilde devlet katkılarını buraya taşımaya başladık. Köyümüz 1993 yılında terör nedeniyle göç eden yerleşim olmayan köyümüzdür. 27 yıl sonra onlarca vatandaşımız, göç ettiği büyükşehirlerden geri dönüş yaparak inşaat yapmaya başladılar.” ifadelerini kullandı.

Köyün geçim kaynağının genel olarak hayvancılıkla sağlandığını anlatan Yentür, "Bu açıdan ilimizin ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Güvenlik güçlerimizin gerçekleştirdiği başarılı operasyonlarla terörden temizlendiği bu bölge, artık tarım ve hayvancılıkla geliştirilecek.” diye konuştu.

Terörden arındırılan köylerine 27 yıl sonra döndüler #1

YILLAR SONRA KÖYE DÖNEN VATANDAŞLAR, TARIM VE HAYVANCILIK YAPMAYA BAŞLADI

27 yıl aradan sonra köylerine dönmenin sevincini yaşadıklarını ifade Kayalısu Köyü Muhtarı Bilal Erez ise "Yıllar sonra vatandaşlar tekrar köye dönerek, yeniden tarım ve hayvancılık yapmaya başladı. Yolumuz da asfaltlandı. Onun için çok mutluyuz. Yapılan bu çalışmaların ardından köye dönüşler daha da hızlanacak." dedi.

“1993 yılında terör nedeniyle köy boşaldıktan sonra vatandaşlarımız hayvanlarını satarak İstanbul, Adana ve Bursa gibi büyükşehirlere göç etmek zorunda kaldık” diyen Erez, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Güvenlik güçlerince düzenlenen başarılı operasyonların ardından köyümüz terörden temizlendi. 27 yıl sonra geri dönüşler başladı. Devletimiz köyümüze yol, su, altyapı getirdi ve çalışmalar devam ederken vatandaşlar huzur ve güven içinde ev yapmaya başladı. Şu ana kadar 80 hane, köye dönüş yaptı. Devletimize teşekkür ederiz.”

Terörden arındırılan köylerine 27 yıl sonra döndüler #2

Terörden arındırılan köylerine 27 yıl sonra döndüler #3

Terörden arındırılan köylerine 27 yıl sonra döndüler #4

Terörden arındırılan köylerine 27 yıl sonra döndüler #5

Terörden arındırılan köylerine 27 yıl sonra döndüler #6

Terörden arındırılan köylerine 27 yıl sonra döndüler #7

İlginizi Çekebilir
Tokat'ta Vali'nin elini sıkmayan subaylar görevden alındı
Tokat'ta Vali'nin elini sıkmayan subaylar görevden alındı
2095 YORUM
Gündem
Manisa'da şahıs mülkünden su yerine petrol çıktı
Manisa'da şahıs mülkünden su yerine petrol çıktı
372 YORUM
İç Haber
Ekrem İmamoğlu, Sabiha Gökçen Havalimanı metrosunu sahiplendi
Ekrem İmamoğlu, Sabiha Gökçen Havalimanı metrosunu sahiplendi
1181 YORUM
Gündem
300$ yatırdı, iki ay sonra hesabında 24.000$ birikti!
ADVERTORIAL
Highfx
Rusya İtalya'ya gaz akışını durdurdu
Rusya İtalya'ya gaz akışını durdurdu
200 YORUM
Dünya