Tekirdağ’da 15 gündür müsilajdan eser yok

Tekirdağ’da 15 gündür müsilajdan eser yok

Geçen yıl deniz salyasının ilk kez ortaya çıktığı Tekirdağ’da, 15 gündür müsilajdan eser yok. Balıkçılar, denizin dibinde de yavaş yavaş temizlenmelerin olduğunu dile getirdi.

Marmara Denizi'nin kabusu haline gelen müsilaj belası rüzgarlar, yağış ve bakanlığın çalışmaları sonucu Tekirdağ’ın Süleymanpaşa kıyılarından temizlendi.

Zaman zaman geri gelen müsilaj, son 15 gündür Süleymanpaşa İlçesi kıyılarına uğramadı.

Konuyla ilgili konuşan balıkçılarda halen denizin dibinde salyanın olduğunu ama dipte de salyanın yavaş yavaş etkisini kaybettiğini ifade etti.

"DENİZ TEMİZLENDİ, MİLLETİMİZ BALIĞINI GÖNÜL RAHATLIĞIYLA YİYEBİLİR"

Balıkçı Erdal Coşkunçay yaptığı açıklamada, “En son dalış esnasında deniz salyasının büyük miktarda azaldığını duyduk, gördük ve izledik. Çok sevindirici bir haber. İlerleyen günlerde deniz kendini daha da temizleyecek. Çanakkale Boğazı'ndaki o üstten görüntüler kayboldu gitti. Deniz ağır ağır kendini temizlemeye başladı. Balık yemek konusuna gelince de milletimiz balığını gönül rahatlığıyla yiyebilir. Biz 3 öğün burada zaten yemeğimizi yiyoruz. 2 öğünümüzü balıkla geçiriyoruz. Bir şey olsa zaten bizlere olurdu. Eğer denizlerde zehir olsaydı balıklarda yaşama şansı hiç olmazdı. Gönül rahatlığıyla balıkları yiyebilirler. Deniz salyası da ağır ağır bitmek üzere. Eylüle kadar bitmesini umut ediyorum.” dedi.

Tekirdağ’da 15 gündür müsilajdan eser yok VİDEO

"DENİZ YÜZEYİNDEKİ SALYA MARMARA'YI TERK ETTİ"

Süleymanpaşa Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Pehlivanoğlu da yaptığı açıklamada, “Yaklaşık 15 gündür rüzgarların esmesiyle, yağışların etkili olmasıyla deniz yüzeyindeki deniz salyası şu anda Marmara’yı terk etti. Biz balıkçılar, bu konudan çok memnunuz. Devletimizin de bu konudaki çalışmaları çok başarılı geçti. İnşallah bundan sonra havalarında ısınmasıyla, deniz altında da bir an önce bitmesini bekliyoruz. Denizden gelen balıkta bugüne kadar herhangi bir sıkıntı yaşanmadı. Allah’a şükürler olsun biz her gün balık yiyoruz. Zaten sıkıntı yaşanacak bir durum değil. Yaklaşık 25 yıldır biz bu deniz salyasıyla mücadele ediyoruz. Bu sene biraz iklimlerinde değişmesiyle Bu sene biraz fazla oldu. Ama balıklarda herhangi bir sıkıntı yok. Bir iki kişinin bilinçsiz açıklamalarından dolayı balık satan arkadaşlarımız biraz etkilendi. Ama vatandaşlarımız rahat ve huzurlu bir şekilde balıkları tüketebilirler.” diye konuştu.

Tekirdağ’da 15 gündür müsilajdan eser yok #1

"15 SENE ÖNCE DENİZLERİN İNTİKAMINI ALACAĞINI SÖYLEDİM"

70 yıllık balıkçı Ali Hiçsolmaz ise yaptığı açıklamada, “Deniz salyası 15 sene evvel ben söyledim. 15 sene önce bir toplantıda bütün arıtmaların sadece denize deşarj edildiğini söyledim. 15 sene önce denizlerin intikamını alacağını söyledim. Fakat dinleyen olmadı. Ben 70 yıldır denizde balıkçılık yapıyorum. Ama bu seneki gibi daha bir şey görmedim. Arkadaşlarımız ağ atıyorlar. Salyadan ağlarını kaldıramıyorlar. Denizdeki balıklar zehirli diyorlar. Tarlalarda bu kadar mahsul ekiliyor. Hepsine ilaç atıyorlar. Zehirlenen oldu mu? Zaten denizde salya zehirli olmuş olsaydı ölürler. Ama bizim denizlerimizde balık ölümleri yok. Ama nasıl oluyor. Küçük balıkların solungaçlarına salya girdiği zaman o öldürüyor. O da küçük balıkları öldürüyor. Büyük balıklarda bir şey yok.” diye konuştu.

Tekirdağ’da 15 gündür müsilajdan eser yok #2

Tekirdağ’da 15 gündür müsilajdan eser yok #3

Tekirdağ’da 15 gündür müsilajdan eser yok #4

Tekirdağ’da 15 gündür müsilajdan eser yok #5

Tekirdağ’da 15 gündür müsilajdan eser yok #6

Tekirdağ’da 15 gündür müsilajdan eser yok #7

İlginizi Çekebilir
Hafsanur Sancaktutan, mastürbasyon sahnesiyle ilgili konuştu
Hafsanur Sancaktutan, mastürbasyon sahnesiyle ilgili konuştu
360 YORUM
Magazin
Aleyna Kalaycıoğlu: Denize çıplak girdim
Aleyna Kalaycıoğlu: Denize çıplak girdim
129 YORUM
Magazin
Optimar'ın anketine göre ittifaklarda son durum
Optimar'ın anketine göre ittifaklarda son durum
451 YORUM
Gündem
Murat A. kazanç garantisi veren yöntemi açıklıyor
ADVERTORIAL
CryptoTrade
TÜİK, eylül ayı enflasyonunu açıkladı
TÜİK, eylül ayı enflasyonunu açıkladı
611 YORUM
Ekonomi