Suriye'de rejim tarafından öldürülenler için sergi açıldı

Suriye'de rejim tarafından öldürülenler için sergi açıldı

Suriye'deki rejim cezaevlerinde sistematik bir şekilde işkenceyle öldürülen binlerce kişinin fotoğrafı, İdlib’in Sarmada kentinde bulunan Kuzey Üniversitesi'nde sergilendi.

Suriye'de rejim tarafından öldürülenler için sergi açıldı

Suriye'de 2014 yılında yayınlanan "Sezar" kod adlı askeri polisin çektiği fotoğraflar, Esad rejiminin sistematik işkence yaparak ve aç bırakarak öldürmek dahil işlediği savaş suçlarının delili olarak büyük yankı uyandırmıştı.

"FOTOĞRAFLARIN SERVİS EDİLMESİYLE DÜNYA ZALİM REJİMİN GERÇEK YÜZÜNÜ GÖRDÜ"

İdlib Kuzey Üniversitesi-Öğretim Görevlisi Muhammed El Nuri, “Tabii ki yıllar önce 'Sezar' kod adlı askeri polisin çektiği gizli fotoğrafları dünyaya servis etmesiyle dünya zalim rejimin gerçek yüzünü öğrenmiş oldu, tabii ki 2015 yılında ABD'de konuyla ilgili bir yasa tasarısı kabul edildi. Bu kanunla rejimin yaptığı her hareketini izleme (takip) etme imkanı sağlıyor. Bu kanun Amerika Birleşik Devletleri'nde dahili bir kanun, bu kanun Birleşmiş Milletler'e muhalif bir kanun. BM’nin bu kanuna ihtiyacı var, bu kanundan istifade etmesi lazım, hiçbir güç bu zulmü, bu vahşeti görmezden gelemez.” dedi.

Suriye de rejim tarafından öldürülenler için sergi açıldı #1

"AMAÇ, KAYIP YAKINLARINI ARAYAN AİLELERİ BU FOTOĞRAFLARLA BULUŞTURMAK"

Sergideki amaçlarının zalim rejimin gerçek yüzünü ve işlediği bu insanlık dışı suçunu dünyaya haykırmak olduğunun altını çizen Prof. Dr. Hasan Kıt, "Sergi amaçlarından biri ise yüz binlerce ailelerinin kayıp yakınlarını arayan aileleri bu fotoğraflarla buluşturmak. Bu tür faaliyetlerimiz rejimin kontrolün dışında özgürce yaşayan bölgelerde devam edecek.” dedi.

Suriye de rejim tarafından öldürülenler için sergi açıldı #2

Suriye de rejim tarafından öldürülenler için sergi açıldı #3

Suriye de rejim tarafından öldürülenler için sergi açıldı #4

Suriye de rejim tarafından öldürülenler için sergi açıldı #5