Süleyman Soylu: Uluslararası sözleşmelerin yokluğu çalışmalarımızı eksiltmez

Süleyman Soylu: Uluslararası sözleşmelerin yokluğu çalışmalarımızı eksiltmez

Süleyman Soylu, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesiyle ilgili, uluslararası sözleşmelerin yokluğunun suç önlemeye ilişkin çalışmalarını azaltmayacağını söyledi.

Türkiye, imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi'nden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı Kararı ile çekildi.

Türkiye'nin gündemine oturan gelişmeye ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yazılı bir açıklama yayınladı.

"YOKLUĞU SORUMLULUK VE ÇALIŞMALARIMIZI EKSİLTMEZ"

Soylu, sözleşmenin yokluğunun suç önlemeye yönelik çalışmaları azaltmayacağını ifade etti.

Soylu,“Uluslararası sözleşmelerin varlığı veya yokluğu, vatandaşımızın karşı karşıya kalacağı herhangi bir suç şeklini önlemeye ilişkin sorumluluklarımızı ve bu sorumluluğun gereği olan çalışmalarımızı eksiltmez veya arttırmaz.” dedi.

Süleyman Soylu: Uluslararası sözleşmelerin yokluğu çalışmalarımızı eksiltmez #1

Süleyman Soylu'nun açıklaması şu şekilde:

"GÜCÜMÜZÜ ANAYASA VE KANUNLARDAN ALMAKTAYIZ"

"Ülkemizde huzurun, asayişin ve güvenliğin sağlanmasında, terörle mücadelede, hırsızlıkla, organize suçlarla, siber suçlarla, uyuşturucu ile ve şiddetin suçun her türü ile mücadelede güvenlik güçleri olarak gücümüzü anayasadan, kanunlardan ve her türlü suça karşı insanımızın masumiyetini koruma ilkesinden almaktayız.

Uluslararsı sözleşmelerin varlığı ve yokluğu, vatandaşımızın karşı karşıya kalacağı herhangi bir suç seklini önlemeye ilişkin sorumluluklarımızı ve bu sorumluluğun gereği olan çalışmalarımızı eksiltmez veya arttırmaz. Ayrıca belirtmek gerekir ki milletler arası andlaşmalara, sözleşmelere taraf olmak kadar taraflıktan ayrılmak da her egemen devletin hakkıdır. Aile içi ve kadına karşı şiddetle mücadele, kadın cinayetlerini önleme konusunda bizi toplumumuza karşı sorumlu kılan İstanbul Sözleşmesi'nin varlığı değildir.

Anayasa'nın 10. Maddesi ve 41. Maddesi, TCK'nın ilgili maddeleri, "6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un ilgili maddeleri, bu konuda ilgili bakanlıklarla yürüttüğümz eylem planı, İçişleri Bakanlığı tarafınsan yürütülen Kades, Elektronik Kelepçe İzleme Merkezi gibi uygulamalar, sayılarını 81'den 1086'ya çıkararak tüm ülkemize ve ilçe düzeyine yaydığımız "Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Müaele Büro Amirlikleri" ve tüm bakanlıklarla uyumlu olarak yürüttüğümüz süreç, inanıyoruz ki bu mücadelede bizi vatandaşımıza karşı mahçup etmeyecektir.

"KADIN CİNAYETLERİNİN ARTTIĞI SÖYLEMİ YALANDIR"

Anayasamızın, kanunlarımızın, medeniyetimizin ve tüm değerlerimizin bize yüklediği görev ve sorumlulukları tamamen bir uluslararası sözleşmeye ciro etmek ve eşitlemek, hem kendi büyük devlet geleneğimize, hem bin yıllık medeniyet birikimimize, hem de ortaya koyduğu gelişmeyle bölgesinde ve dünyada önemli bir güç haline gelen Türkiye'ye, özgüvenine, kendi yapabildiklerine ve kapasitesine haksızlık olacaktır.

Bir kadının şiddete uğraması ve bir kadının cinayete kurban gitmesi, insanoğlu tarafından kabul edilemez. Bununla birlikte, Türkiye'de kadın cinayetlerinin arttığı söylemi, tamamen yalandır ve eldeki veriler tarafından desteklenmemektedir.

Tüm suçlarla mücadele ettiğimiz gibi devletimiz, güvenlik güçlerimiz, elbette ki aile içi ve kadına karşı şiddetle mücadeleyi de insan hakları çerçevesinde "huzur,güven ve asayiş" anlayışıyla, vatandaşımızın herşetin en iyise layık olduğu bilinciyle, dün olduğu gibi bugün ve yarın da devam ettirecektir.

Yakın zamanda herkes görecektir ki aile içi ve kadın akarşı şiddetle mücadelede atılan tüm adımların olumlu sonuçlarını alacağız ve dünyada bu mücadelenin örnek temsilcisi olacağız."

Süleyman Soylu: Uluslararası sözleşmelerin yokluğu çalışmalarımızı eksiltmez #2

İlginizi Çekebilir
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kılıçdaroğlu, Varank'tan bayağı çekiniyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kılıçdaroğlu, Varank'tan bayağı çekiniyor
253 YORUM
Gündem
Sahte doktorun babası: Tıp kitapları için benden 35 bin lira para aldı
Sahte doktorun babası: Tıp kitapları için benden 35 bin lira para aldı
558 YORUM
3. Sayfa
Sahte doktorun foyasını, aldattığı sevgilisi ortaya çıkardı
Sahte doktorun foyasını, aldattığı sevgilisi ortaya çıkardı
550 YORUM
Gündem
BİM İcra Kurulu Üyesi Aykaç eleştirilere yanıt verdi
BİM İcra Kurulu Üyesi Aykaç eleştirilere yanıt verdi
949 YORUM
Gündem
Günde 10 dakika ayırın, günlük 300 USD kazanın!
ADVERTORIAL
CryptoTrader