Süleyman Soylu, geri itmeyi inkar eden Yunan parlamenterleri susturdu

Süleyman Soylu, geri itmeyi inkar eden Yunan parlamenterleri susturdu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yunanistan'ın göçmenleri geri itip ölüme terk ettiğini inkar eden Yunan parlamenterlere olayların videolarını hatırlatıp, "Bizimle bu tartışmaya girmeyin" dedi.

Süleyman Soylu, geri itmeyi inkar eden Yunan parlamenterleri susturdu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, NATO Parlamenter Asamblesi Politik Komite ve Ortadoğu Komitesi ile bir araya geldi.

Yemekli toplantıda Soylu, parlamenterlerin sorularını yanıtladı.

Bakan Soylu'ya sorular yönelten Yunan parlamenterlerler, ülkelerinin Ege ve Akdeniz'de göçmenleri geri ittip ölüme terk ettiklerini inkar etti.

"İtmeleri konuşmayacaksak sunum yapmanın bir anlamı yok"

Süleyman Soylu, göç meselesi konuşulduğunda somut değerlendirmelerin ortaya konulması gerektiğini belirterek, "Göç sınırlarında olan ve bunlar uzaydan yapılmadığına göre karşı taraftan yapılan itmeleri, ölümleri ve öldürmeleri burada konuşmayacaksak, burada bir göç sunumu yapmamın bir anlamı yok. O zaman şartları söylersiniz, 'Şu konulara girersiniz, bu konulara girmeyin.' dersiniz. Bu doğru bir yaklaşım değil." diye konuştu.

Süleyman Soylu, geri itmeyi inkar eden Yunan vekilleri susturdu VİDEO


Bakan Soylu, Yunan parlamenterlerin geri itmelerle, Ege'de ve sınırda yaşananlara dair somut deliller olmadığını söylemesi üzerine ise şunları kaydetti:

"Sizin bayraklı botlarınız..."

"Geri gönderme ve geri itme meselelerinde bizim hazırladığımız yüzlerce videodan 11 tanesi var. Eğer Ege'de biz Yunanistan'la komşu değilsek, Sırbistan veya Arnavutluk'la komşuysak siz haklısınız. O sahil güvenlik botları sizin bayrağınızla sizin insanlarınız tarafından değil de sizin gemileriniz başkaları tarafından o öldürme işlerini gerçekleştiriyorsa siz haklısınız.

"İsterseniz videolar var"

Ama öyle değil. Şimdi gerçeği örtmeyelim. İnsanların Yunanistan'da karşı karşıya kaldıkları işkenceler sebebiyle uluslararası mahkemelerde Yunanistan'ı dava ettiğini burada bir kez daha söylemek istiyorum. Eğer isterseniz şurada videolar var.

"Bizle böyle bir tartışmaya girmeyin"

Bir daha söz alırsanız, ben hiç konuşmayacağım, bu videoları göstereceğim. O zaman siz sahil güvenliğinizin insanları nasıl öldürdüğünü, insanların botlarına silahlarla nasıl hücum ettiğini, botların havalarını indirerek onları denizin ortasında nasıl mahkum ettiğini, Türk Sahil Güvenlik Komutanlığının da onları nasıl kurtardığını burada izleriz. Bizle böyle bir tartışmaya girmeyin. Girmemenizi temenni ediyorum." diyerek açıklamasını tamamladı.

AA'nın haberine göre, Bakan olarak bu platformların hepsinin içinde olduğunu belirten Soylu, Türkiye'nin taahhütlerini yerine getirdiğini, şartları Yunanistan'ın yerine getirmediğini belirtti.

Süleyman Soylu, geri itmeyi inkar eden Yunan parlamenterleri susturdu #1

Süleyman Soylu, geri itmeyi inkar eden Yunan parlamenterleri susturdu #2

İlginizi Çekebilir
Fenerbahçe, yeni transferi Ozan Suncak'ın sözleşmesini feshedecek
Fenerbahçe, yeni transferi Ozan Suncak'ın sözleşmesini feshedecek
697 YORUM
Transfer dosyası
Sanayi Bakanı Mustafa Varank'tan Nevşin Mengü'nün iddiasına yanıt
Sanayi Bakanı Mustafa Varank'tan Nevşin Mengü'nün iddiasına yanıt
876 YORUM
Gündem
Murat Boz saç ektirdi
Murat Boz saç ektirdi
559 YORUM
Magazin
Kripto milyoneri genç Aslı'nın yatırım sırrı ne?
ADVERTORIAL
Btcrobo Aslı
Seray Kaya'dan transparan poz
Seray Kaya'dan transparan poz
114 YORUM
Magazin