Bakan Soylu: Kimin ihmali varsa gereği yerine getirilecek

Bakan Soylu: Kimin ihmali varsa gereği yerine getirilecek

Sakarya'daki fabrikanın çalışma izninin iptal edileceğini duyuran Bakan Soylu, "En ufak ihmal doğrultusunda gereği neyse yerine getirilecek" dedi.

Bakan Soylu: Kimin ihmali varsa gereği yerine getirilecek

Sakarya'nın Adapazarı ilçesine bağlı Taşkısığı Mahallesi'nde patlayıcıların infilak etmesiyle 3 jandarma personeli şehit düşmüş, 6'sı ise yaralanmıştı.

Feci olayın ardından bölgeye giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,  incelemelerinin ardından Sakarya Valiliği'nde açıklamalarda bulundu.

"FABRİKANIN İZNİ İPTAL EDİLECEK"

Soylu, sözlerine yaralıların durumu ile ilgili bilgi vererek başladı. Bakan Soylu, yaralanan 6 kişinin hastanedeki tedavisinin sürdüğünü söyledi.

Patlamayla ilgili soruşturma açıldığını dile getiren Soylu, "En ufak ihmal doğrultusunda gereği neyse yerine getirilecek. Bu fabrikanın buradaki çalışma iznini Sakarya Valiliği ilk önce askıya alacak ardından da iptal işlemlerini gerçekleştirecek." dedi.

Bakan Soylu: Kimin ihmali varsa gereği yerine getirilecek VİDEO

"15 TON PATLAYICI İMHA EDİLMİŞTİ"

Bölgede iki türlü patlayıcı bulunduğu aktaran Soylu, "Burada iki türlü patlayıcı var. Birincisi depolarda var olan patlayıcılar. Depolarda var olan ve soğutulan patlayıcılar henüz oradalar. Esas ortak noktada olan ve bizim tahmini 16,5 ton olarak söylediğimiz patlayıcının 15 tonu patlatılmıştı. Bugün, yarın en geç tamamlanacaktı böyle bir olayla karşı karşıya kaldık. Diğer patlayıcılar oradaki depolarda hala." diye konuştu.

Bakan Soylu: Kimin ihmali varsa gereği yerine getirilecek #1

"HEM ADLİ HEM DE İDARİ SORUŞTURMA"

"Çevre ve Şehircilik Bakanımız hemen talimat verdi resen buranın bu konudaki imar izninin iptalini gerçekleştirmiş olacaklar." diyen Soylu, şöyle devam etti:

"Böylece hakikaten son günlerde yaşadığımız hem Sakarya'yı üzen hem ülkemizi de insanlarımızı da derinden üzen bu meseleyle ilgili hem adli hem de idari soruşturmalar çerçevesinde çıkan sonuçlara yönelik nereye vardığımızı, nasıl bir adım attığımızı kamuoyuna arz etmeyi de kendimize bir görev olarak addediyoruz."

Bakan Soylu: Kimin ihmali varsa gereği yerine getirilecek #2