Feridun Sinirlioğlu: BMGK'nin sessiz kalması kabul edilemez

Feridun Sinirlioğlu: BMGK'nin sessiz kalması kabul edilemez

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, "Canlı yayınlanan böylesine bir insan kıyımı karşısında Konsey'in şu anki eylemsizliğini ne haklı çıkarabilir?" dedi.

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, BM Güvenlik Konseyi'nin Filistin'de yaşanan gerginliğe sessiz kalmasının ''kabul edilemez'' olduğunu belirtti.

Sinirlioğlu, "Canlı yayınlanan böylesine bir insan kıyımı karşısında Konsey'in şu anki eylemsizliğini ne haklı çıkarabilir?" sorusunu yöneltti.

TÜRKİYE BM'YE YAZILI BEYAN SUNDU

Türkiye, BM Güvenlik Konseyinin İsrail ve Filistin arasında giderek yükselen tansiyon ve İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırılarını görüştüğü oturuma yazılı beyan sundu.

Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, beyanda, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırganlığını ve hava saldırılarını kınadı, aralarında çocuk ve bebeklerin olduğu masum kayıpları için Filistin halkına taziyelerini iletti.

Yaşanan son gelişmelerden Binyamin Netanyahu liderliğindeki İsrail hükümetini sorumlu tutan Sinirlioğlu, İsrail'in kutsal Ramazan ayında Filistinlileri Doğu Küdüs ve Batı Şeria'daki evlerinden zorla çıkarmaya çalıştığını ve yine Mescid-i Aksa'da ibadet eden Filistinlilere saldırı düzenlediğini hatırlattı.

Feridun Sinirlioğlu: BMGK nin sessiz kalması kabul edilemez #1

''KONSEY'İN ŞU ANKİ EYLEMSİZLİĞİNİ NE HAKLI ÇIKARABİLİR?''

BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşuna (UNRWA) bağlı Gazze'deki okulların İsrail tarafından hedef alınmasını da kınayan Sinirlioğlu, okullara yönelik saldırının "savaş suçu" olduğunu söyledi.

İsrail'in Filistinli sivillere yönelik ölümcül askeri saldırıları karşısında BM Güvenlik Konseyi'nin sessiz kalmasının "kabul edilemez" olduğunu vurgulayan Sinirlioğlu, "İsrail'in saldırılarının başlamasından bu yana Gazze'de 40'tan fazla çocuk öldü. Çocukların olduğu bir sınıf, başka bir yerde havaya uçurulsa Konsey'in açık oturumda toplanması kaç gün alırdı? Televizyonda canlı yayımlanan böylesine bir insan kıyımı karşısında Konsey'in şu anki eylemsizliğini ne haklı çıkabilir?" diye sordu.

Feridun Sinirlioğlu: BMGK nin sessiz kalması kabul edilemez #2

''ETNİK TEMİZLİK KAMPANYASI''

Konseyin İsrail'in Filistinlilere yönelik rastgele saldırılarını ve "etnik temizlik" kampanyasını, iki hafta önce kınaması gerekirken sessiz kalmayı sürdürerek sadece Netanyahu yönetimini 2014'ten bu yana en büyük askeri operasyonu düzenlemeye teşvik ettiğine dikkati çeken Sinirlioğlu, BMGK'ya İsrail'in saldırılarına derhal son vermesi çağrısı yaptı.

İsrail'in Gazze'de yerinden edilen binlerce Filistinliye, insani yardımların ulaştırılmasına izin vermesi çağrısı da yapan Sinirlioğlu, "Bu Konsey, Filistin halkına karşı sorumluluklarından artık daha fazla kaçamaz." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin sahadaki durumun daha da kötüye gitmemesi için uluslararası toplumu harekete geçirme konusunda çok taraflı çabalarını aktif olarak sürdürdüğünü belirten Sinirlioğlu, Türkiye'nin ilerleyen günlerde BM Genel Kurulu'ndaki girişimlere tam destek vermeye de hazır olduğunu kaydetti.

Feridun Sinirlioğlu: BMGK nin sessiz kalması kabul edilemez #3

''FİLİSTİNLİLER İÇİN ULUSLARASI KORUMA MEKANİZMASI OLUŞTURULMALI''

Sinirlioğlu, İsrail'in saldırganlığını caydırmak ve Filistinli sivil nüfusun korunması için uluslararası koruma mekanizması oluşturulması gerektiğini belirterek, uluslararası bu mekanizmasının kurulmasına yönelik çabalara BM Genel Kurulu'nun öncülük etmesi gerektiğini ifade etti.