SGK 36 ilacı daha geri ödeme listesine aldı

SGK 36 ilacı daha geri ödeme listesine aldı

Bakan Bilgin yaptığı açıklamada, 3'ü kanser ilacı olmak üzere 36 ilacı daha geri ödeme listesine aldıklarını söyledi. Bilgin, "İlaçların hastalarımıza şifa olmasını temenni ederim" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yaptığı yazılı açıklama ile SGK'nın 36 ilacı daha geri ödeme listesine aldığını belirtti.

Bilgin, Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği düzenlemesi olmaksızın listeye ilave kararı verilen 12'si ithal, 24'ü imal 36 ilacın, kurumun internet sitesinde yayımlandığını ifade etti.

"SGK TARAFINDAN ÖDENEN İLAÇ SAYISI 8 BİN 681'E YÜKSELDİ"

Geri ödeme listesinde yurt dışından temin edilen 380, ülkede ruhsatlı 8 bin 265 ilaç yer almaktayken yeni düzenlemeyle ruhsatlı ilaç sayısının 8 bin 301'e ulaştığını bildiren Bilgin, son eklenenlerle birlikte SGK tarafından bedeli ödenen ilaç sayısının 8 bin 681'e yükseldiğini kaydetti.

Bilgin, vatandaşların ilaçları SGK ile sözleşmeli eczanelerden temin edebileceklerini hatırlatarak, "İlaçların hastalarımıza şifa olmasını temenni eder, vatandaşlarımıza sağlıklı bir ömür dilerim." ifadesini kullandı.

SGK 36 ilacı daha geri ödeme listesine aldı #1

YENİ ALTERNATİFLER VE ERİŞİM KOLAYLIĞI

Eklenen 36 ilacın mevcut durumda yalnızca 18'inin eş değerinin bulunduğu, bu ilaçların geri ödeme listesine eklenmesiyle, kullanıldıkları tedaviler için yeni alternatifler ve erişim kolaylığı sağlandığı belirtildi.