Selçuk Bayraktar SİHA'lardaki başarının sırrını açıkladı

Selçuk Bayraktar SİHA'lardaki başarının sırrını açıkladı

Tarafsız Bölge programına katılan Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, SİHA’lardaki başarıda yerli ve mühendis aklının büyük katkısı olduğunu söyledi.

Selçuk Bayraktar SİHA'lardaki başarının sırrını açıkladı

Baykar Teknoloji Lideri ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Ahmet Hakan'ın moderatörlüğünde gerçekleşen Tarafsız Bölge programında, Türkiye'nin yüksek teknoloji alanındaki geleceği hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

İnsansız hava uçağının (İHA) gelecekte büyük bir yeri olduğunu vurgulayan Selçuk Bayraktar, TB3 de dahil olmak üzere envai çeşit konularda açıklamalarda bulundu.

BAŞARIYI 3 KRİTERLE AÇIKLADI

SİHA’ların stratejik hamle olarak bölgede Türkiye'nin elini güçlendirdiğini belirten Bayraktar, ayrıca SİHA’ların başarısını üç kriterle açıkladı.

SİHA'ların üretimine başlarken en iyisini yapmayı hedeflediklerinin altını çizen Bayraktar; yerli mühendis aklı, siyasi irade ve bürokrat uyumunun, yanında bilimdeki paradigma değişimini yakalamanın çok önemli olduğunu aktardı.

Selçuk Bayraktar SİHA'lardaki başarının sırrını açıkladı VİDEO

Selçuk Bayraktar SİHA lardaki başarının sırrını açıkladı #1

"SİYASİ İRADE VE BÜROKTATİK İRADE LAZIM"

Bayraktar, şu ifadeleri kullandı:

"Siyasi ve bürokratik irade lazım. Siyasi irade bir şey söyleyip bürokratlar başka bir şey söylüyorsa o zaman da olmaz. Geleceğin konularını çalışacaksınız. Sadece bunlar değil. Etik ahlaka daima riayet edeceksin, asla ondan ayrılmayacaksın. Ahlaktan kasıt şu; fizik kanunlarına yalan bir hesap sokabilmeniz mümkün değil. Dolayısıyla işinize gayriahlaki hususlar bulaşıyorsa oralarda da tökezleyeceksiniz.

"BAYKAR'IN BAŞARISININ ALTINDA DA BU YATIYOR"

İki, bizim inancımız gereği, etikten, ahlaktan ayrılacak olursan yapacağın işin bir bereketi, faydası olması mümkün değil. Bu işlerin önündeki en büyük engellerden biri de etik ve ahlaka riayet edilmiyor olması. Orta ve uzun vadede bedelleri çok ağır oluyor.

Niye Türkiye bu alanda bu kadar bağımlıydı? En önemli engellerden bir tanesi bu ahlaki husustu. Hem üreten, hem teknolojiyi geliştiren, hem de bürokrat taraf için geçerli bu. Geleceğin konusuna odaklandığınızda, insanlığın ve ülkenizin faydasını hedeflediğinizde bu oluyor. Baykar'ın başarısının altında da bu yatıyor.

"BİZİM EKİBİMİZ DÜNYADA SADECE 3 ÜLKENİN YAPABİLDİĞİ 6 TONLUK SİHA'YI YAPIYOR"

Bizim ekibimiz büyük tecrübeleri olan insanlar değil ama dünyada sadece 3 ülkenin yapabildiği 6 tonluk SİHA'yı yapıyor."

Selçuk Bayraktar SİHA lardaki başarının sırrını açıkladı #2

Selçuk Bayraktar SİHA lardaki başarının sırrını açıkladı #3

Selçuk Bayraktar SİHA lardaki başarının sırrını açıkladı #4

Selçuk Bayraktar SİHA lardaki başarının sırrını açıkladı #5