Şehit cenazelerinde yaptığını görenler şaşırıyor

Şehit cenazelerinde yaptığını görenler şaşırıyor

Antalya’nın Alanya ilçesinde yaşayan 40 yaşındaki Şahrani Uysal, çay ocağına çevirdiği minibüsüyle şehit ailelerinin düğün ve cenaze organizasyonlarında ücretsiz hizmet veriyor.

Şehit cenazelerinde yaptığını görenler şaşırıyor

Antalya'nın Alanya ilçesinde fayans ustası olan evli ve bir çocuk babası Şahrani Uysal, 5 yıl önce mesleğini bırakarak babasının yıllar önce düğünlerde yaptığı çaycılığa geri döndü.

Babasının yanında küçükken tepsiyle çay dağıtmak hoşuna giden Uysal, bir minibüs aldı ve aracı seyyar çay ocağına çevirdi. İlk zamanlarda her türlü düğün, nişan ve cenaze törenlerine katılan Uysal, demlediği çayları ücretle dağıtmaya başladı.

Ardından bir şehit cenazesine katılan Uysal, bedensel engelli oğlunun da askere gidemeyecek oluşundan dolayı bu hizmetini, şehit ailelerine ücretsiz vermeye karar verdi.

ŞEHİT AİLELERİNE ÜCRETSİZ HİZMET VERİYOR

Uysal, aracının üzerine de “Şehit ailelerine düğün, nişan, cenaze çayları ücretsizdir, bedeli şehidimiz tarafından ödenmiştir.'" yazısı yazdırdı.

Antalya’nın ilçelerinin yanı sıra, Isparta ve Burdur’da şehit cenazelerine katılan Uysal, son olarak Siirt'in Pervari ilçesinde nöbet değişimi için yola çıkan zırhlı aracın şarampole yuvarlanması sonucu şehit olan Astsubay Çavuş Celal Özcan'ın (27) Kepez ilçesindeki babaevine çay ocağını kurdu. Aracında yatıp kalkan Uysal, iki gün boyunca taziye evine gelen misafirlere ücretsiz çay, adaçayı ve su ikram ediyor. Uysal, tek amacı arkasında güzel bir anı bırakmak olduğunu dile getirdi.

Vefat eden babasının çaycı olduğunu ifade eden ve duygularını anlatırken gözleri dolan Şahrani Uysal, kendisinin asıl mesleğinin seramik fayans ustalığı olduğunu ve 5 yıl önce mesleğini bırakarak çaycılık yapmaya başladığını söyledi. Minibüsünü çay ocağı gibi dizayn eden Uysal, “Bu aracı çay ocağına çevirdim. Proje çizdirdim ve çay arabası yaptım. Bu aracımla Isparta’ya bile gittim. Hatta en son Finike’ye gitmiştim.” dedi.

Şehit cenazelerinde ücretsiz çay dağıtan Şahrani Uysal ViDEO

"KİMSE BENİ ÇAĞIRMIYOR, KENDİ İSTEĞİMLE GELİYORUM"

Bazı özel durumlarda çayları ücretsiz dağıttığını anlatan Uysal, bunlardan birinin şehit cenazeleri, diğerinin ise asker uğurlama mevlitleri olduğunu kaydetti. Uysal, “Ben biraz duygusal bir insanım. Şehit olduğunda dayanamıyorum. Duyar duymaz geliyorum, cebimde param olmasa bile geliyorum. Kimse beni çağırmıyor, ben kendim gönlümden koparak geliyorum.” diye konuştu.

Şehit cenazelerinde yaptığını görenler şaşırıyor #1

KOMUTANLAR BENİ GÖRÜNCE 'SENİ KİM GÖNDERDİ?' DİYOR

Şehit Celal Özcan’ın haberini alır almaz Alanya’dan Antalya’ya geldiğini dile getiren Uysal, sözlerine şöyle devam etti:

“Burada komutanlarla tanıştım. ‘Seni kim gönderdi? Bir dernek üyesi misin?’ diyerek sorular sordular. Ben de ‘hayır’ dedim. Öyle deyince insanlar şaşırıyor, arabaya bakıyor ve bana teşekkür ediyorlar. ‘Senin gibi insanlar bitmemiş’ diyorlar. Ben sadece şehit cenazelerinde ve asker uğurlama mevlitlerinde ücretsiz çay servisi yapıyorum. Normalde aracımı hep mezarlığa koyardım ama bu dönem maalesef koronavirüs nedeniyle koyamadım. Ben de şehidimizin evine geldim. Alanya’dan gelirken yanıma 8 damacana su, 6 koli bardak su ve 4 kilo çay aldım. Büyük kutularda çaylarım yanımdaydı, ocağı kurdum ve bitinceye kadar buradayım.”

Şehit cenazelerinde yaptığını görenler şaşırıyor #2

"BENİ EN ÇOK ETKİLEYEN ŞEY, OĞLUMUN ASKERE GİDEMEYECEK OLMASI"

Şehit ailelerine ve asker uğurlama mevlitlerinde ücretsiz çay verme nedenini anlatan Uysal, “Beni en büyük etkileyen şey, oğlumun askere gidemeyecek oluşu. Oğlum hasta ve teşhis koyamadılar. Çıkış noktası budur. Diğer neden ise anı bırakmak. Ben anı bırakmak istiyorum. Anılayım istiyorum. Kilometrelerce yol gidiyorum. Küçük de olsa insanlar öldüğümde, ‘Allah razı olsun. Böyle bir insan vardı’ desinler istiyorum.” dedi.

Şehit cenazelerinde yaptığını görenler şaşırıyor #3

Şehit cenazelerinde yaptığını görenler şaşırıyor #4

Şehit cenazelerinde yaptığını görenler şaşırıyor #5

İlginizi Çekebilir
Azra'nın katili, cezaevinde intihar etti
Azra'nın katili, cezaevinde intihar etti
533 YORUM
3. Sayfa
58 yaşında nasıl zengin oldu?
ADVERTORIAL
Coin Haber
Mansur Yavaş'tan İyi Parti'nin adaylık çağrısına olumlu yanıt
Mansur Yavaş'tan İyi Parti'nin adaylık çağrısına olumlu yanıt
896 YORUM
Gündem
Zehra Çilingiroğlu ile Mehmet Dinçerler Yunanistan'da
Zehra Çilingiroğlu ile Mehmet Dinçerler Yunanistan'da
204 YORUM
Magazin
Mersin'deki polisevine yönelik terör saldırısıyla ilgili 30 gözaltı
Mersin'deki polisevine yönelik terör saldırısıyla ilgili 30 gözaltı
642 YORUM
3. Sayfa