Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgına rağmen tedavi hizmetimiz sürüyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgına rağmen tedavi hizmetimiz sürüyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, salgına rağmen sağlık hizmetlerinde herhangi bir aksama olmadığını, vatandaşların diğer hastalıklar için tedavi almaya devam ettiğini ifade etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adana’da İl Değerlendirme Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

SALGINA RAĞMEN SAĞLIK HİZMETLERİNDE AKSAMA YOK

Fahrettin Koca yaptığı açıklamada salgına rağmen diğer hastalıklara sahip vatandaşlarımıza yönelik sağlık hizmetlerinde herhangi bir aksama olmadığını söyledi.

Bakan Koca ayrıca, Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye, Kilis, Gaziantep ve Kahramanmaraş'ta salgınla ilgili son durum bilgilerini paylaştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgına rağmen tedavi hizmetimiz sürüyor VİDEO

"TÜRKİYE SALGINA KARŞI DÜNYADA ÖRNEĞİ AZ GÖRÜLEN BİR BAŞARI GÖSTERDİ"

Fahrettin Koca'nın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"Bu yıl toplamda hastanelerimizde 466 milyon muayene yapılmış, 7 milyon kişi yatarak tedavi görmüştür. Salgın hastalıklar toplumsal hayatın her alanını sekteye uğratır. Devletimiz bu mücadeleyi başarıyla yönetmektedir. Salgın boyunca, tüm sağlık sorunlarına karşı güçlü kalmamız, sağlık sistemimizin başarısıdır. Bu sağlık sisteminin amacı ayrım gözetmeden hizmet vermektir. Sizler doğuştan kazanılmış sağlık hakkına sahipsiniz. Türkiye salgına karşı dünyada örneği az görülen halk sağlığı başarısı gösterdi. Devlet millet için var olduğunu bir kez daha gösterdi."

"KAZANDIĞIMIZ ZAFERİ GERİ VİRÜSE VERMEMELİYİZ"

"Son haftalarda il il ziyaretleriyle tek tek değerlendirme yapıyoruz. Bir haftamızı İstanbul'a ayırdık. Hepimizi şuan için dikkatini çekerek uyarıyorum. Şuan elde edilen sonuçları arkadaşlarımız ve sizler elde ettiniz. Maskesiz, mesafesiz bulunan her an risktir. Kazandığımız zaferi geri virüse vermemeliyiz. "Nasılsa aşı yolda rahatlığıyla" yeni acılara yol açmamalıyız. Aşı çalışmalarında dünyadaki gelişme, ülkemizin gösterdiği başarı virüse karşı kayıtısızlığa yol açmamalı. Adana Şehir Hastanemizde 1187 hastamız var."

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgına rağmen tedavi hizmetimiz sürüyor #1

BAKAN KOCA KORONAVİRÜSTE SON DURUMU İL İL AÇIKLADI

"Adana'da vaka sayımız 1 ay öncesine göre vaka sayımız 3'te 1'e inmiş durumda. Adana'da yatak doluluk oranı yüzde 79. Solunum cihazı doluluk oranı yüzde 30."

"Mersinde'de yatak doluluk oranı yüzde 49, yoğun bakım doluluk oranı ise yüzde 65. Gaziantep'te yatak doluluk oranı yüzde 58, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 77. Kahramanmaraş'ta yatak doluluk oranı yüzde 50, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 78."

"Hatay'da yatak doluluk oranı yüzde 51, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 77. Osmaniye'de yatak doluluk oranı yüzde 50, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 67. Kilis'te yatak doluluk oranı yüzde 49."

"TÜRKİYE GENELİNDE YOĞUN BAKIM DOLULUK ORANI YÜZDE 68"

"Türkiye genelinde yatak doluluk oranı %48, yoğun bakım doluluk oranı %68. solunum cihazı doluluk oranı ise yüzde 31.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgına rağmen tedavi hizmetimiz sürüyor #2

TEST UYGULAMALARI

"Bizim hasta olarak tanımladığımız semptomu olan testi pozitif olan kişileri hasta olarak görüyoruz. Bu test uygulamada her ülkenin kendine ait bir uygulaması var. Semptomu olan yani bulgusu olanlara biz test yapıyoruz. Açık bir şekilde ifade ettiğimiz bu kişileri de DSÖ'ye bildiriyoruz. 15 Ekim'den itibaren yeniden bir saha çalışması yapıyoruz. Bütün bu kesitsel çalışmaları da yaptıkça vatandaşımızla paylaşacağız. Bu anlamda bir sorun olmadı. DSÖ'de bir sorun olmadığını açıkça ifade ediyor. Avrupa ilerleme raporu yayınlandı 2 gün önce. Raporda Türkiye'nin salgında geldiği başarıdan bahsediyor. Bununla gurur duyalım. Sağlık sistemimizden gurur duyalım. 83 milyon gururla bu başarıyı yaşamış olalım. 3 haftalık zaman diliminde gördüğümüz bütün Türkiye'de iniş yaşandı. Ankara'da İstanbul'un 2 katı vaka vardı 1 ay öncesine göre. Şu an İstanbul'un yarısına inmiş durumda. Bunu gizleyebilir misiniz? Hangi vatandaşımız 1 ay öncesine göre çevresinde ya da yakının vaka sayısının azalmadığını söyleyebilir."

"İSTANBUL DIŞINDA VAKANIN AZALMADIĞI BİR İL YOK"

"Biz semptomu olmayan hastaları bir başlarına bırakmıyoruz. Karantinaya alıp çevresinde temaslıları da takibe alıp 14 günlük karantina uyguluyoruz. Her gün arayarak takibini yapıyoruz. Türkiye'de İstanbul dışında vakanın azalmadığı il yok."

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgına rağmen tedavi hizmetimiz sürüyor #3

İlginizi Çekebilir
Fenerbahçe, yeni transferi Ozan Suncak'ın sözleşmesini feshedecek
Fenerbahçe, yeni transferi Ozan Suncak'ın sözleşmesini feshedecek
766 YORUM
Transfer dosyası
Murat Boz saç ektirdi
Murat Boz saç ektirdi
570 YORUM
Magazin
Uğur Dündar, Kılıçdaroğlu'nun adaylığına karşı
Uğur Dündar, Kılıçdaroğlu'nun adaylığına karşı
526 YORUM
Gündem
Göztepe - Altay maçında kaleciye saldırı
Göztepe - Altay maçında kaleciye saldırı
451 YORUM
Futbol
Paranız misliyle çoğalsın!
ADVERTORIAL
Highfx