Protestocular ABD Büyükelçiliği önünden çekildi

Protestocular ABD Büyükelçiliği önünden çekildi

ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği önünde eylem yapan İran'a yakın Haşdi Şabi taraftarlarının tamamının, bölgeden çekildiğini duyuruldu.

Protestocular ABD Büyükelçiliği önünden çekildi

ABD Başkanı Donald Trump'ın Irak'taki herhangi bir Amerikan tesisine yapılacak bir saldırıdan İran'ı sorumlu tutacağını açıklamasının ardından ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Irak'taki olaylardan dolayı bölgeye 82. Hava İndirme Tümeninden bir tabur asker sevk etmeye karar verdiklerini söylemişti.

Twitter hesabından açıklama yapan ABD Savunma Bakanı Mark Esper, "Başkomutanın (ABD Başkanı Donald Trump) talimatı üzerine 82'inci Hava İndirme Tümenine bağlı Acil Müdahale Kuvvetinden bir tabur askerin Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) bölgesine sevk edilmesi yetkisini verdim. Yaklaşık 750 asker bölgeye derhal intikal edecek ve Acil Müdahale Kuvvetinden ek güçler de önümüzdeki günlerde intikal etmek üzere hazır olacaklar." ifadelerini kullanmıştı.

"SEVKİYAT TEDBİR AMAÇLI"

Sevkiyatın tedbir amaçlı olduğunu kaydeden Esper, "Bu sevkiyat, bugün (dün) Bağdat'ta şahit olduğumuz gibi ABD personel ve tesislerine yönelik tehdit seviyesinin artmasına yanıt olarak alınan uygun ve tedbiri bir karardır." değerlendirmesinde bulunmuştu.

BÖLGEDEN ÇEKİLME KARARI

Tüm bu gelişmelerin üzerine Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı, ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği önünde eylem yapan İran'a yakın Haşdi Şabi taraftarlarının tamamının, bölgeden çekildiğini duyurdu. Açıklamada, gösterilerin son bulduğu ABD Büyükelçiliği'nin güvenliğinin de Iraklı güçler tarafından sağlandığı belirtildi.

TÜM KONSOLOSLUK İŞLEMLERİ ASKIYA ALINDI

ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği ise; tüm konsolosluk işlemlerinin askıya alındığını açıkladı.

Protestocular ABD Büyükelçiliği önünden çekildi #1

Protestocular ABD Büyükelçiliği önünden çekildi ViDEO

HİZBULLAH TUGAYLARI ÇAĞRIYI REDDETMİŞTİ

Haşdi Şabi örgütü, taraftarlarına "ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği önünden çekilmeleri" çağrısı yapmış, ancak özellikle Hizbullah Tugayları taraftarları bu çağrıyı reddederek, alanda kalmakta ısrarcı davranmıştı.

Protestocular ABD Büyükelçiliği önünden çekildi #2

IRAK BAŞBAKANI "ÇEKİLİN" DEMİŞTİ

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, dün yaptığı yazılı açıklamada, Haşdi Şabi taraftarlarına ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği önünden acilen çekilmeleri çağrısında bulunmuştu.

Protestocular ABD Büyükelçiliği önünden çekildi #3

Protestocular ABD Büyükelçiliği önünden çekildi #4

Protestocular ABD Büyükelçiliği önünden çekildi #5

Protestocular ABD Büyükelçiliği önünden çekildi #6

Protestocular ABD Büyükelçiliği önünden çekildi #7