Ömer Çelik ABD'nin Güney Kıbrıs hamlesini eleştirdi

Ömer Çelik ABD'nin Güney Kıbrıs hamlesini eleştirdi

ABD'nin, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni Uluslararası Askeri Eğitim ve Talim programına dahil etmesi, çözümsüzlük olarak görüldü.

ABD'nin, Uluslararası Askeri Eğitim ve Talim (IMET) programına Güney Kıbrıs Rum Yönetimini (GKRY) dahil etmesine AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, karşılık verdi.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımla ABD'nin GKRY hamlesini eleştiren Çelik, bunun bölgede bir çözümsüzlüğü beraberinde getireceğini dile getirdi.

Doğu Akdeniz'i istikrarsızlaştırmaya dönük adımların kimseye fayda sağlamayacağını dile getiren Çelik, "ABD'nin, Güney Kıbrıs Rum yönetimini 'Uluslararası Askeri Eğitim ve Talim' programına dahil etmesi, istikrar arayışlarını bozan bir adımdır." değerlendirmesinde bulundu.

"TÜRKİYE VE KKTC KENDİ ÇIKARLARINI HER ZAMAN KORUYACAKTIR"

Çelik, adadaki iki tarafa da eşit davranmayan adımların hukuk ve hakkaniyete aykırı olduğunu dile getirerek, "Rum kesimini tek muhatap kabul eden yaklaşımların şimdiye kadar sonuç almadığı görüldü. Bundan sonra da sonuç almayacaktır. Yunan tarafı ve Rum kesimi, Türkiye'yi ve KKTC'yi başka ülkelere şikayet ederek hiçbir sonuç alamaz. Haksızlık ve hukuksuzluk yoluyla şimdiye kadar hiçbir sonuç alamadılar. Türkiye ve KKTC, kendi çıkarlarını sonuna kadar koruyacaktır." ifadelerini kullandı.

"HER ZAMAN BİR ADIM ÖNDE OLACAĞIZ"

Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, AK Parti'nin iktidara geldiği ilk günlerden itibaren muhataplarına Ada'da çözüm konusunda her zaman "Bir adım önde olacağız." dediğini hatırlatarak, şu ifadelere yer verdi:

"Yunan ve Rum tarafının hukuksuz davranışları ise sürekli çözümsüzlük üretti. Cumhurbaşkanımıza çözüm konusunda Bürgenstock Zirvesi'nden beri muhatapları tarafından verilen sözlerin hiçbiri tutulmadı. Bu çifte standart, Yunan ve Rum tarafının çözümsüzlük yanlısı politikalarını teşvik etti. ABD'nin attığı bu son adım çözüme değil, çözümsüzlüğe destek verecektir. KKTC, Ada'da hukuk ve hakkaniyet temelli hak ve menfaatlerini sonuna kadar savunacaktır. Türkiye, bu hak ve menfaatlerin güçlü garantisidir."

Ömer Çelik ABD nin Güney Kıbrıs hamlesini eleştirdi #1