OGM'den yangın söndürme uçakları ile ilgili açıklama

OGM'den yangın söndürme uçakları ile ilgili açıklama

Orman Genel Müdürlüğü, Muğla'nın Marmaris ilçesinde dün akşam çıkan ve 200 hektarı aşkın alanda etkili olan orman yangınlarına müdahaleye yönelik eleştirilere yanıt verdi.

Türkiye'nin ciğerlerinin yandığı Muğla'nın Marmaris ilçesindeki yangınla mücadele yoğun bir çabayla devam ediyor.

Tüm bu çalışmalar sürerken, yangının ilk başladığı andan itibaren sosyal medya üzerinden yangın söndürme uçaklarıyla dezenformasyon faaliyetleri başladı.

Tüm bu asılsız iddialara cevap, Orman Genel Müdürlüğü'nden (OGM) geldi.

"Timler halinde hareket ediyorlar"

OGM, sosyal medya hesabından hava araçlarının neden aynı anda havada görülemediğinin sebebini açıkladı. "Çünkü hava araçlarımız, pilotların, sivil hava araçlarının güvenliği ve yangınla mücadelenin kesintiye uğramaması açısından timler halinde hareket eder." denilen paylaşımda nedenler şöyle sıralandı:

"Bölgenin güvenliği için bu sistem uygulanıyor"

"Dar bir hava sahasında rüzgar ve coğrafya gibi etkenleri de göz önünde bulundurduğumuzda aynı anda onlarca hava aracının çalıştırılması hava trafiğini ve can güvenliğini riske atar. Bu nedenle birkaç hava aracından oluşan tim havalanıp görevini gerçekleştirip konuşlandığı yere dönerken, bir diğer tim yangına müdahale için kalkış yapar." denildi.

Su atma bölgeleri için hedefin türüne göre uygun hava araçlarının seçildiği, buna göre hava aracı timleri oluşturulduğu aktarılan açıklamada, "Bu timler kendilerine tahsis edilen hedef bölgelere su atışları ring dediğimiz bir sırada atarlar. Buradaki amaç yangın üzerine sürekli su atılabilme imkanı için su alma ve atma noktaları arasında hava araçlarının bir düzen halinde uçmasıdır. Görevler esnasında farklı havacılık sistemleri ile uçakların güvenliği sağlanır." ifadeleri kullanıldı.

OGM'den yangın söndürme uçakları ile ilgili açıklama VİDEO

"Bu zorlu görevde moral ve motivasyon son derece önemli"

"Sivil ve askeri havacılık sistemleri ile de koordinasyon kurulur. Sanıldığı kadar basit bir konu değildir. Teknoloji desteği ile karar alınır. Helikopterlerimiz 5 km'lik bir alanda bulunan yangın havuz ve göletlerimizden daha sık su alıp atar." denilerek koordinasyonun önemine dikkati çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Herkesin tek amacı yangını söndürmek"

"Amfibik uçaklar, denizden veya büyük göllerden su alır bu nedenle helikopterlere göre daha seyrek müdahalede bulunur. Tanker uçaklara ise havaalanında su dolumu yapılır. Bu dolum daha uzun sürer. Yangın söndürme uçaklarımızla ilgili hava trafiğini gözlemlerken bu bilgilere dikkat ederseniz çok mutlu oluruz. Çünkü pilotlarımızın, yangın söndürme personellerimizin, yangın uzmanlarımızın tek amacı yangını söndürmek. Yangınla mücadele tıpkı savaş gibi. Birkaç cephede uzun süren zorlayıcı şartlar altında mücadele ediliyor. Bu zorlu görevde moral ve motivasyon son derece önemli. Milletimizin desteği kahramanlarımızın gücüne güç katıyor." açıklamasında bulunuldu.

OGM den yangın söndürme uçakları ile ilgili açıklama #1

İlginizi Çekebilir
6 yaşındaki çocuğun istismarı iddiaları Türkiye'nin gündeminde
6 yaşındaki çocuğun istismarı iddiaları Türkiye'nin gündeminde
1416 YORUM
Gündem
Marca: Cristiano Ronaldo antrenmana çıkmadı
Marca: Cristiano Ronaldo antrenmana çıkmadı
246 YORUM
Futbol
Türkiye'de petrol üretiminde hedef dışa bağımlılıktan kurtulmak
Türkiye'de petrol üretiminde hedef dışa bağımlılıktan kurtulmak
636 YORUM
Gündem
Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'e EYT'de yaş sınırı soruldu
Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'e EYT'de yaş sınırı soruldu
808 YORUM
Ekonomi
Murat, getiri garantili bir yatırım yöntemi buldu!
ADVERTORIAL
CryptoTrader