Mustafa Şentop: Erken seçim kararı almanın çok zor olduğu kanaatindeyim

Mustafa Şentop: Erken seçim kararı almanın çok zor olduğu kanaatindeyim

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, erken seçim tartışmaları ile ilgili konuşarak seçimlerin artık hep zamanında yapılacağını belirtti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Ankara'nın başkent oluşunun 97. yılı dolayısıyla Kavaklı köyünde düzenlenen 5 bin fidan dikim töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Mustafa Şentop, erken seçim tartışmalarına yönelik soruya siyasi bir tartışmaya girmek istemediğini belirterek cevap verdi.

"ÖNCEKİ SİSTEMDE DAHA KOLAYDI"

Önceki sistemde erken seçim kararı almanın daha kolay olduğunu anlatan Şentop, "Mecliste nitelikli çoğunluk aranmıyordu bu konuda, karar alınabilirdi. Nitekim Türkiye zamanında seçim yapmamakla meşhur bir ülkeydi o dönemlerde. Hükümet sistemi değişikliğinin en önemli gerekçelerinden, hedeflerinden birisi de Türkiye'de sık sık seçimlerin yapılması, erken seçimlerin yapılmasını ortadan kaldırmak idi. Bu sebeple yapılan değişiklikle erken seçim kararı almak zorlaştırıldı." dedi.

"BENCE ERKEN SEÇİM KARARI ALMAK ÇOK ZOR"

Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminde Cumhurbaşkanı'nın veya Meclis'in 5'te 3'lük bir çoğunlukla yani 360'ın üzerinde bir sayı ile seçim kararı alabileceğini, böyle bir karar aldığında hem Meclis hem Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yenileneceğini belirten Şentop, şunları söyledi:

"Bunlar gerçekten zaruri bir ihtiyaç olduğu zaman seçim kararı alınabilsin diye Anayasa'ya konulmuş hükümlerdir ama bir taraftan da sık sık keyfi olarak, şartları, konjonktürü sadece dikkate alarak seçim kararı alınmasın diye de konulmuş hükümlerdir. Bu bakımdan Anayasa'daki bu realite karşısında ben erken seçim kararı almanın çok çok zor olduğu kanaatindeyim.

Meclis Başkanı'ndan erken seçim açıklaması VİDEO

"BUNDAN SONRA SEÇİMLER VAKTİNDE YAPILIR"

Erken seçim kararı önceki sistemin yani Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi öncesindeki sistemin bazı kötü alışkanlıklarıdır. Bu sistemde bu anlamda bir adım atabilmek çok zordur, zorlaştırılmıştır. Bu sistemin de bir özelliğidir bu. Bunu ifade etmek isterim. Benim kanaatimce seçimler bundan sonra Türkiye'de hep vaktinde yapılır. Sadece 2023'te değil, ondan sonra da erken seçim Türkiye'de olmaz, hep vaktinde yapılır. Amaç buydu zaten."

"AYM KESİN HÜKMÜ KALDIRMAMIŞTIR"

Şentop, Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararının ardından Enis Berberoğlu'na milletvekilliğinin iade edilip edilmeyeceği sorusu üzerine ise TBMM'nin milletvekilliğinin düşmesiyle ilgili herhangi bir karar almadığını, sadece bir bildirim yapılmış olduğunu, bunun kesin hükümle ilgili sürecin tamamlanması mahiyeti taşıdığını söyledi.

Meclis Başkanı'ndan Enis Berberoğlu açıklaması

Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvuru neticesinde hak ihlali kararı verdiğini, gerekçesinin görüldüğünü belirten Şentop, Anayasa'da yüksek yargı organları ve yargı kollarıyla ilgili düzenlemeler ile mevzuattaki düzenlemelere işaret etti.

Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu herkesin kabul ettiği bir hukuki gerçekliktir. Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvuruyla ilgili hak ihlali kararları başka bir yargı kolu olan Yargıtayda neticede temyiz sonucunda kesin hüküm haline gelen kararın hukuki varlığını ortadan kaldırmıyor. Anayasa Mahkemesi bireysel başvuruda, yargı kararlarıyla ilgili yapılan bireysel başvuru müracaatlarında kesin hükmü, yargı kararını iptal eden veya ortadan kaldıran bir karar vermiyor. Eğer böyle olsa Anayasa Mahkemesini Yargıtayın üzerinde, Danıştayın üzerinde bir süper temyiz mahkemesi olarak kabul etmek gerekir ki Anayasa'daki düzenlemeler, yetki dağılımları dikkate alındığında böyle bir durum yok. Onun için Anayasa Mahkemesi kararı da dikkatle okunduğunda, kesin hükmü iptal ettiğine veya ortadan kaldırdığına dair bir ifade, bir hüküm yok. Zaten böyle bir karar veremez."

İlginizi Çekebilir
İstanbul'da bugünkü trafik yoğunluğu
İstanbul'da bugünkü trafik yoğunluğu
281 YORUM
Gündem
Medyanın ilgisi Ronaldo'da
Medyanın ilgisi Ronaldo'da
132 YORUM
Dünyadan futbol
Günde sadece 30 dakikanı ayırarak zengin olabilirsin!
ADVERTORIAL
CoinPro
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kılıçdaroğlu, Varank'tan bayağı çekiniyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kılıçdaroğlu, Varank'tan bayağı çekiniyor
200 YORUM
Gündem
Portekiz, Ronaldo'nun pozisyonu için FIFA'ya başvuracak
Portekiz, Ronaldo'nun pozisyonu için FIFA'ya başvuracak
134 YORUM
Futbol