Murat Kurum: Uzungöl'den çarpık yapılar kaldırılarak aslına uygun hale getirilecek

Murat Kurum: Uzungöl'den çarpık yapılar kaldırılarak aslına uygun hale getirilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yeni yapılacak olan proje ile birlikte Uzungöl'deki çarpık yapıların kaldırılmasıyla, bölgenin aslına uygun hale getirileceğini duyurdu.

Trabzon Uzungöl'de yapılacak düzenlemelere ilişkin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıklamalarda bulundu.

Bakan Murat Kurum, yeni yapılan projenin doğal yapıya uygun olduğunu söyledi.

Ayder'de yapıldığı gibi çevreyi koruma hassasiyetiyle Uzungöl'de de aynı hassasiyeti göstereceklerini belirten Çevre ve Şehircilik Bakan Kurum, "Uzungöl'den çarpık yapılar kaldırılarak aslına uygun hale getirilecek." dedi.

Murat Kurum: Uzungöl'den çarpık yapılar kaldırılarak aslına uygun hale getirilecek VİDEO

Murat Kurum: Uzungöl den çarpık yapılar kaldırılarak aslına uygun hale getirilecek #1

"VATANDAŞLARLA GÖNÜL BİRLİĞİ İÇERİSİNDE SÜRECİ YÖNETİYORUZ"

Bakan Kurum, Türkiye'nin doğal güzelliklerinin korunması adına başlatılan çalışmalar sonucunda Uzungöl'ün daha yeşil olmasını temenni ettiklerini dile getirerek, "Amacımız ülkemizin doğal güzelliklerine güzellik katmaktır. İstiyoruz ki Trabzon'umuz bugünden daha yeşil olsun. Amacımız budur.

Bu doğrultuda ne kadar kaçak yapı varsa bu hususları vatandaşlarla gönül birliği içerisinde bu süreçleri yöneterek düzenlemeleri hayata geçiriyoruz.

2023'e gelindiğinde Uzungöl, ülkemize ve bölgemize katma değer sağlayacaktır. Tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum." açıklamasında bulundu.

Murat Kurum: Uzungöl den çarpık yapılar kaldırılarak aslına uygun hale getirilecek #2

"YAPILARI TAŞIRKEN DESTEK OLACAĞIZ"

Vatandaşların ziyaretlerini gerçekleştirdiklerinde rahat vakit geçirebileceği bir projeyi daha önce 5 milyon liralık bütçeyle gerçekleştirdiklerini aktaran Kurum, "Bu yıl da üçüncü etap projemize başlayacağız. Gölün 2 kilometrelik çevresini kapsayan güzerganta, hiçbir yapı kalmayacak. Esnaf ve vatandaşla görüştük.

Murat Kurum: Uzungöl den çarpık yapılar kaldırılarak aslına uygun hale getirilecek #3

25 milyon lira ile bakanlık hibesinde süreç yürütülecek. Yol ile doğa arasında güzelliği engelleyen yapıların yıkımı gerçekleşecek. Burada yapı olmayacak. Yapıları taşırken destek olacağız. Yürüyüş ve bisiklet yollarıyla gölden istifade edilecek." dedi.

Murat Kurum: Uzungöl den çarpık yapılar kaldırılarak aslına uygun hale getirilecek #4

YER ALTI OTOPARKI

Bakan Kurum, açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

"Doğayla bütünlük sergileyecek bir otopark inşaatına başladık. Uzungöl'de ziyaretçilerin araç park edebileceği bin araç kapasiteli yaklaşık 100 milyon lira yatırım değeri olan bir projeyi de başlatıyoruz. Yerin altında, doğal yapıya uygun, zarar vermeyecek bir proje olacak.

Burdaki yapıların kaldırılarak buranın aslına uygun hale getirilmesiyle bu yıl sonu itibariyle 150 milyon lirayı bulan bir yatırım gerçekleştirmiş olacağız.

İmar planı çalışmaları tamamlandı. Vataandaşlarımızla görüşerek imara uygun olmayan yapıların kaldırılma sürecini gerçekleştireceğiz."

Murat Kurum: Uzungöl den çarpık yapılar kaldırılarak aslına uygun hale getirilecek #5

"İMAR UYGULAMASI ASKIYA ÇIKARILDI"

Uzungöl’de imar planı çalışmalarının tamamlandığını kaydeden Bakan Kurum, "İmar uygulaması askıya çıkarıldı. Buradaki vatandaşlarımızla görüşerek burada imara uygun olmayan yapıların kaldırılma sürecini yine imara aykırılıkları gidererek bu projemizi de gerçekleştiriyor olacağız. Amacımız Uzungöl’ümüzü eski haline getirmek. Uzungöl’ümüz gelecek nesillere, çocuklarımıza, torunlarımıza en güzel haliyle bırakmaktır. Nasıl Ayder’de bu çalışmaları yapıyorsak Uzungöl’ümüzde de aynı anlayışla çevre ve doğa koruma hassasiyeti anlayışıyla bu projemizi yürütüyor olacağız.” diye konuştu.

Murat Kurum: Uzungöl den çarpık yapılar kaldırılarak aslına uygun hale getirilecek #6

"HİÇBİR ŞEKİLDE YAPILAŞMAYA MÜSAADE EDİLMEYECEK"

Sürmene ilçesinde 1800 rakımda bulunan Barma Yaylası’nda çevre düzenlemesi yapılacağını belirten Bakan Kurum, şunları kaydetti:

“Barma Yaylası’nda da önemli bir çevre ve doğa koruma projesi yürütüyoruz. Burada turbalıklarımız var. Turbalıklar bitkilerin su altında kalmasıyla, onlarca yıl çürümesiyle birlikte meydana geliyor. 1800 rakımda bir yaylamız. Burada da vatandaşlarımızı bilgilendirecek alanların, o turbalığı ziyaret edecekleri Barma Yaylası’ndaki dört mevsim koruma sürecini ekolojik, bilimsel çalışmalarla yürütüyoruz.

Murat Kurum: Uzungöl den çarpık yapılar kaldırılarak aslına uygun hale getirilecek #7

Burada da yaklaşık 5 milyon liralık bir çevre düzenleme projesini büyükşehir belediyemizle birlikte yürütüyoruz. İlk etap tamamlanmak üzere. Yaylanın 332 bin metrekarelik kısmını kesin korunacak hassas alan ilan ettik. Burada hiçbir şekilde bu turbalıklara zarar vermeden yaylamız gelecek nesillere aktarılacaktır. 2 milyon metrekarelik kısmında da sürdürülebilir koruma alanı ilan ettik.

Murat Kurum: Uzungöl den çarpık yapılar kaldırılarak aslına uygun hale getirilecek #8

Buradan hiçbir şekilde yapılaşmaya bakanlığımızın yönetmeliği ve kriterleri çerçevesinde müsaade edilecek. O kesin korunacak hassas alanlara hiçbir şekilde yapılaşma yapılmasına müsaade edilmeyecek ve buradaki o doğal güzelliğimiz yüzyıllardır korunacaktır. Burada bilim insanlarımızla akademisyenlerimizle ortak bir çalışma yürütüyoruz.”

Murat Kurum: Uzungöl den çarpık yapılar kaldırılarak aslına uygun hale getirilecek #9

"İZİNSİZ YAPI YAPANA GEREKEN NEYSE UYGULANACAK"

Uzungöl’de bazı kaçak yapı sahipleri ile de görüşen Bakan Kurum, “İzinsiz yapı yapana da bu yasaya uymayana da gereği ne ise yapılacak. Burada imara uygun olmayan yapıları yıkmak zorundayız. Bu alan sadece seni ya da beni ilgilendirmiyor. Burası bütün ülkemize ve milletimize hizmet eden bir alan. Burada imar planına aykırı yapı yapılmasına müsaade etmeyiz. Bu süreçte yapı yapacak vatandaşlarımıza yasalara uygun olmak şartı ile yapı yapmalarına yardım edeceğiz” dedi.

Murat Kurum: Uzungöl den çarpık yapılar kaldırılarak aslına uygun hale getirilecek #10

İlginizi Çekebilir
Amed Spor-Bursaspor maçı sonrası olaylarla ilgili soruşturma başlatıldı
Amed Spor-Bursaspor maçı sonrası olaylarla ilgili soruşturma başlatıldı
872 YORUM
3. Sayfa
Kripto milyoneri genç Aslı'nın yatırım sırrı ne?
ADVERTORIAL
Btcrobo
Arda Turan'ın puro keyfi
Arda Turan'ın puro keyfi
172 YORUM
Futbol
Hamit Altıntop: Bu yenilgi kabul edilemez
Hamit Altıntop: Bu yenilgi kabul edilemez
515 YORUM
Milli Takımlar
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yunanistan bizim dengimiz değildir, olamaz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yunanistan bizim dengimiz değildir, olamaz
471 YORUM
Gündem