Murat Kurum: Mustafa Kemal’in emanetine ihanet ettiniz

Murat Kurum: Mustafa Kemal’in emanetine ihanet ettiniz

Bakan Kurum, CHP’ye yönelik olarak, “Kandil'in sözlüsü mü oldunuz? Gazi Mustafa Kemal'in emanetine ihanet ettiniz" dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Nevşehir'de düzenlenen temel atma törenine katıldı.

Törene, Bakan Kurum’un yanı sıra Vali İnci Sezer Becel, AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Yücel Menekşe ve Mustafa Açıkgöz, Belediye Başkanı Mehmet Savran ve protokol üyeleri katıldı.

Programda konuşan Bakan Murat Kurum’un açıklamalarında şu ifadeler ön plana çıktı:

“Bizler şehirlerimize, ülkemize, milletimize olan borcumuzu ödemek için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Biz; milletimize olan sözümüzü tutmaya çalışırken bazılarının teröristlerle söz kestiğine şahit oluyoruz.

Murat Kurum: Mustafa Kemal’in emanetine ihanet ettiniz VİDEO

“HİÇ KİMSENİN ŞEHİTLERİMİZİN KEMİKLERİNİ SIZLATMAYA HAKKI YOKTUR”

Bu aslında malumun ilanıdır. Bunların yüce Meclis çatısı altında var olması; hukukun da vicdanın da asla kabul etmeyeceği bir durumdur. Bu Meclis vatanı işgalden kurtarmış, Cumhuriyeti ilan eden bir Meclis'tir. 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' ilkesiyle kurulmuş bağımsız bir Meclis'tir. Bu Meclis, gerektiğinde 1974'te Kıbrıs'a asker çıkarmış, oradaki kardeşlerine sahip çıkmış bir Meclis'tir. 15 Temmuz'da hain FETÖ'cülere meydan okumuş, milletin sarsılmaz iradesini, bağımsızlık ruhunu bütün dünyaya göstermiş gazi bir Meclis'tir. Hiç kimsenin şehitlerimizin kemiklerini sızlatmaya hakkı yoktur.Murat Kurum: Mustafa Kemal’in emanetine ihanet ettiniz #1

“GAZİ MUSTAFA KEMAL'İN EMANETİNE İHANET ETTİNİZ”

Şehitlerimizin ahı, şehitlerimizin annelerinin ve babalarının ahı; teröristleri, terörle söz kesenleri ve bunlarla kol kola yürüyenleri maşeri vicdanda yargılayacak ve ebediyen mahkum edecektir. HDP'nin terörle sözlü olduğunu anladık da Yozgat'ta 'Kandil'i yerle bir edeceğim' diyen, bugün ise TBMM'de onlarla kol kola gezenlere ne oluyor? Yoksa siz de HDP'nin sözcüsü, Kandil'in sözlüsü mü oldunuz? Siz 'Gerekirse tek kurşunum kalana kadar vatanı savunurum' diyen Gazi Mustafa Kemal'in emanetine ihanet ettiniz. Aziz milletimiz bu ihaneti affetmez, teröre müsamaha gösterenlere asla tahammül etmez ve bunlara gereken cevabı dün olduğu gibi bugün de yarın da mutlaka verecektir. Varsın onlar; terörle teröristle kol kola girsinler hatta söz kessinler."

“NEVŞEHİR'E 12,5 MİLYAR LİRAYI AŞKIN YATIRIM YAPTIK”

Bakan Kurum, konuşmasında şu ifadelere de yer verdi:

"Şehir inşa etmenin medeniyet inşa etmek olduğunu, nesilleri ihya etmek olduğunu çok iyi biliyoruz. Her projemizin merkezinde bize alın teriyle emeğiyle katkı veren insanımız, yarınlarımızın teminatı çocuklarımız var. Bu kapsamda; son 20 yılda, Nevşehir'e 12,5 milyar lirayı aşkın yatırım yaptık. Bakanlık olarak ise 3,5 milyar liralık proje ürettik, üretmeye de devam ediyoruz. Hamdolsun, bugün de şimdi burada, toplam yatırım bedeli yaklaşık 200 milyon lira olan çok önemli projelerimizin temellerini hep birlikte atıyor, şehrimizde yeni ve tarihi bir dönemi başlatıyoruz. Bu kadim topraklar on binlerce yıllık tarihiyle şehirleriyle doğasıyla kültürüyle dünyanın birçok ülkesine ilham kaynağı olmuş; medeniyet bu topraklardan dünyaya yayılmıştır. Nevşehir'imizi de 'tarihe vefa geçmişe saygı' sloganıyla ihya ediyor, şehrimizin o eşsiz jeolojik ve tarihi dokusunu gün yüzüne çıkarıyoruz.

Murat Kurum: Mustafa Kemal’in emanetine ihanet ettiniz #2

"EŞSİZ DOĞA VE TARİH KORİDORU OLUŞTURUYORUZ"

İçerisinde tünellerden mezar odalarına, suyollarından kaya oyma kiliselere ve manastırdan kamusal alanlara kadar birçok yaşam alanını barındıran dünyanın en büyük yamaç yerleşimini gün yüzüne çıkardık. Buradaki 430 bin metrekarelik alan Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından arkeolojik sit alanı ilan edildi. Böylelikle binalar arasında sıkışıp kalmış bir kayıp şehri, Kayaşehri’mizi, tarihî kimliğiyle yeniden kazandırmış oluyor, milyonlarca ziyaretçimize açmış oluyoruz. Ayrıca bu projemizle Kızılırmak’tan Nar Vadisi boyunca; çevresinde Kurşunlu Camii, Meryem Ana Kilisesi ve Kayaşehir gibi çok kıymetli tarihî mirasları barındıran Nevşehir Kalesi’ne kadar eşsiz bir doğa ve tarih koridoru oluşturuyoruz. Yine dünyanın göz bebeği Kapadokya’mızda, ekolojik koridorlarla şehrimizi merkeziyle bütünleştirecek bir doğa, tarih ve medeniyet aksı daha oluşturacağız. Bu büyük tarihî dönüşüm ve kentsel yenileme projemiz Nevşehirli kardeşlerimize, ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olsun."

ESNAFA MÜJDE

Bir başka kentsel dönüşüm projesini de yine TOKİ eliyle Kozaklı ilçesi Emek Mahallesi’nde yaptıklarını, içerisinde tek katlı 52 atölyenin bulunduğu küçük sanayi sitesi alanında, 94 milyon lira yatırımla 274 konut ve 6 dükkânın da temellerini bugün atacaklarını ifade eden Bakan Kurum, atölye sahibi esnaflara müjde verdi. Murat Kurum, şunları söyledi:

“Buradan sizlerin huzurunda atölye sahibi esnaflarımıza da bir müjde vermek istiyorum. Esnaflarımızı mağdur etmiyor, burada kentsel dönüşümle üreteceğimiz konutlarda onlara hak sahipliği veriyoruz. Kendi yerlerinde oturacaklar, buradaki uygun ödeme koşulları ile vatandaşlarımız bu konutları alabilecekler. Yine bu projemiz kapsamında kaba inşaatını tamamladığımız İlçe Jandarma Komutanlığımızın binasını da en kısa zamanda tamamlayarak yeni yerine taşıyacağız. Emek Mahallesi Kentsel Dönüşüm konutlarımız ve dükkânlarımız da Nevşehir’imize, Kozaklı’mıza hayırlı olsun.”

Murat Kurum: Mustafa Kemal’in emanetine ihanet ettiniz #3

DERİNKUYU İLÇESİNE 30 MİLYON LİRA DEĞERİNDE ARITMA TESİSİ

“Zengin doğal ve tarihî güzelliklere sahip Nevşehir’imizin altyapısını da en ince ayrıntısına kadar planlıyor, yeni bir atık-çevre koruma modeli oluşturuyoruz.” diyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Şehrimizde İller Bankamız aracılığıyla bugüne kadar toplam yatırım değeri 665 milyon lira olan 79 projeyi tamamladık. Bugün de Derinkuyu ilçemizde 30 milyon liralık yatırımla 140 kilometre uzunluğunda içme suyu ve içme suyu arıtma tesisimizin temellerini atıyoruz. Sağlıklı bir şehir yaşamı için sağlıklı nesiller için; bu projemizle israfa neden olan eski şebekeyi yeniliyor, her bir yuvamıza temiz ve sağlıklı suyu ulaştırıyoruz.” şeklinde konuştu.

Bakan Kurum, “Nevşehir merkezde ana isale hattımızın yenilenmesi projesi kapsamında Haziran ayı içerisinde ihalemizi yapıyoruz.” bilgisini de paylaştı.

NEVŞEHİR'E 4'ÜNCÜ MİLLET BAHÇESİ

2018 yılında “81 ilimizde 81 milyon metrekare millet bahçesi” hedefini başlattıklarını hatırlatan Bakan Kurum, bugüne kadar 67,7 milyon metrekareye ulaştıklarını, 418 millet bahçesini projelendirdiklerini, 125’inin yapımını tamamlayarak hizmete aldıklarını söyledi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının Nevşehir’de toplam büyüklüğü 332 bin metrekare olan 4 millet bahçesi projesinin bulunduğunu kaydeden Murat Kurum, 2022 yılı içerisinde 102 bin metrekare büyüklüğünde Ürgüp Millet Bahçesi için çalışmalara başlayacaklarını açıkladı.

SANAYİ BÖLGESİNİN ARAZİ SORUNU ÇÖZÜLECEK

Nevşehir sanayisinin gelişimine katkı sağlamak ve Nevşehir’e yakışır bir sanayi olması için arazi problemini çözeceklerini söyleyen Bakan Kurum, “Vatandaşlarımızın rızasını almak suretiyle Nevşehir sanayisindeki arazi problemlerini çözmek için çalışmalarımız devam ediyor.” diye konuştu.

Bakan Murat Kurum, “Sanayi Bakanlığımız ve Bakanlığımızın desteğiyle Camii Cedid Mahallesi’nde Kasaplar Çarşısı bölgesinde belediyemiz eliyle sokak sağlıklaştırma projemize devam ediyoruz. Ayrıca Bakanlığımız desteğiyle İbrahimpaşa ve Mustafapaşa mevkilerinde, Ürgüp’te tarihî sokaklarımızın bulunduğu alanlarda ve Gülşehir merkezde sokak sağlıklaştırma projelerimize de başlıyoruz.” bilgisini verdi.

Murat Kurum: Mustafa Kemal’in emanetine ihanet ettiniz #4