MSB'de kritik güvenli bölge toplantısı yapıldı

MSB'de kritik güvenli bölge toplantısı yapıldı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, karargahta topladığı komutanlara Fırat'ın doğusundaki terör hedeflerine olası harekatı paylaşırken, James Jeffrey ile olan görüşmeyi de anlattı.

MSB'de kritik güvenli bölge toplantısı yapıldı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'i pazartesi günü kabul etmiş, görüşmede her iki ülkenin askeri heyetleri tarafından "güvenli bölge" tesisi ile ilgili müşterek çalışmalara devam edilmesi konusunda mutabık kalındığı açıklanmıştı.

Bu kapsamda Milli Savunma Bakanlığı'nda iki ülkenin askeri heyetleri, güvenli bölgeyle ilgili bazı toplantılar gerçekleştirmişti.

KARARGAHTA KOMUTANLAR TOPLANDI

Görüşmelerin ardından Bakanlık, yine önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesi, karargahta bir araya geldi.

MSB de kritik güvenli bölge toplantısı yapıldı #1

F-35 BEKLENTİSİ YÜKSEK

TSK'nın komuta kademesi, hem bu görüşmeleri değerlendirdi hem de Fırat'ın doğusundaki terör hedeflerine yönelik olası askeri harekatı masaya yatırdı. Toplantıda ABD Başkanı Donald Trump’ın, gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerekse ABD’li senatörlerle görüşmelerinde F-35 konusundaki olumlu tutumundan duyulan memnuniyetin yanı sıra sürecin olumlu sonuçlanmasına yönelik beklenti de ifade edildi.

MSB'de kritik güvenli bölge toplantısı yapıldı VİDEO

MSB de kritik güvenli bölge toplantısı yapıldı #2

ABD İLE OLAN STRATEJİK ORTAKLIK

Toplantıda, ABD’den tedarik edilecek 100 Boeing yolcu uçağının da Türkiye ve ABD arasındaki stratejik ortaklığın güzel bir örneği olduğu bildirildi. F-35 projesine ilişkin ABD’nin mevcut yaklaşımından vazgeçmesi ve iki ülke arasındaki ilişkilere zarar verebilecek adımlarından kaçınmasını beklemenin stratejik ortak olarak Türkiye’nin hakkı olduğu vurgulanan toplantıda, aksi bir durumda Türkiye’nin yeni arayışlara girmesinin doğal olacağı belirtildi.

MSB de kritik güvenli bölge toplantısı yapıldı #3

S-400 KONUSUNDA TÜRKİYE'NİN KARARLILIĞI

Türkiye’nin S-400 tedariki konusundaki kararlılığının herkes tarafından bir kez daha görüldüğünün belirtildiği toplantıda, F-35 projesinin de kendi yolunda ilerlemesi gerektiği, projenin diğer ortak ülkelerinin de Türkiye'nin ortaklıktan çıkarılması konusunda bazı endişeler taşıdıklarının değerlendirildiği ifade edildi.

MSB de kritik güvenli bölge toplantısı yapıldı #4

KRİTİK TOPLANTI

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz'ün katıldığı kritik toplantıda, hız verilen çalışmalar bir kez daha ele alındı.

MSB de kritik güvenli bölge toplantısı yapıldı #5

TÜRKİYE'NİN GÖRÜŞLERİ MUHATAPLARINA İLETİLDİ

Bakan Akar, konuya ilişkin, ABD ile yapılan görüşmelerde Türkiye'nin tüm görüşlerinin bir kez daha muhataplarına iletildiğini belirterek, "Bütün görüşlerimizi, tekliflerimizi gelen heyete ilettik. Bunları inceleyip cevaplarını derhal vermelerini bekliyoruz. Bir gecikmeye tahammülümüz olmadığını, gerekirse inisiyatifimizi kullanacağımızı kendilerine bir defa daha vurguladık." ifadelerini kullandı.

MSB de kritik güvenli bölge toplantısı yapıldı #6

MSB de kritik güvenli bölge toplantısı yapıldı #7

İlginizi Çekebilir
Kızılcık Şerbeti dizisinde başörtüsü sahnesi
Kızılcık Şerbeti dizisinde başörtüsü sahnesi
888 YORUM
Medya
Öztürk Yılmaz bıçaklı saldırıya uğradı
Öztürk Yılmaz bıçaklı saldırıya uğradı
811 YORUM
3. Sayfa
Evde, ofiste, tatilde her yerde paranı ikiye katla
ADVERTORIAL
CoinPro
Ali Babacan bedelli askerlik yapan oğlunun yemin törenine katıldı
Ali Babacan bedelli askerlik yapan oğlunun yemin törenine katıldı
516 YORUM
Gündem
Fatih’te üzerine pitbull cinsi köpek salınan polis ateş etti: 1 ölü
Fatih’te üzerine pitbull cinsi köpek salınan polis ateş etti: 1 ölü
1640 YORUM
3. Sayfa