MİT'ten DEAŞ operasyonu: Sözde Türkiye sorumlusu yakalandı

MİT'ten DEAŞ operasyonu: Sözde Türkiye sorumlusu yakalandı

MİT, Suriye'de gerçekleştirdiği operasyon ile kırmızı kategoride aranan DEAŞ'ın sözde "Türkiye vilayeti sorumlusu" Kasım Güler'i Türkiye'ye getirdi.

MİT'ten DEAŞ operasyonu: Sözde Türkiye sorumlusu yakalandı

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) yaptığı operasyonlar hız kesmeden devam ediyor.

İçeride ve dışarıda yaptığı operasyonlar ile terör örgütlerini kökünü kazıyan MİT, kırmızı kategoride aranan Kasım Güleri'i yakaladı.

TÜRKİYE'DE SALDIRI HAZIRLIĞI

MİT, terörden arananlar listesinde kırmızı kategoride yer alan DEAŞ'ın sözde "Türkiye vilayeti sorumlusu" Ebu Usame el Türki kod adlı Kasım Güler'in, Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı yollarla geçerek sansasyonel eylem yapmayı planladığı bilgisi üzerine çalışma başlattı.

SURİYE'DE YAKALANDI

Takibe alınan Güler, Suriye'de gerçekleştirilen operasyonla yakalanarak sorgulanmak üzere Türkiye'ye getirildi.

GİZLİ BİLGİLER ELE GEÇİRİLDİ

Terör örgütü DEAŞ üyesi Kasım Güler'in, silah ve patlayıcılarla yasa dışı yollardan Türkiye'ye geçme hazırlığında olduğu belirlendi.

Kırmızı kategoride aranıp yakalanan ilk DEAŞ mensubu olduğu bildirilen Kasım Güler'in üzerinden, çok sayıda örgütsel doküman ile gizli bilgiler de ele geçirildi.

ÖRGÜT İÇERİSİNDEKİ GÖREVİ

Güler'in, 2008-2010 yılları arasında Afganistan-Pakistan bölgesine geçerek çatışma alanlarında faaliyet gösterdiği, 2014'te DEAŞ'a katıldığı öğrenildi.

Örgüt içerisinde üst düzey görevlerde yer aldığı ifade edilen Kasım Güler'in, DEAŞ'ın sözde Rusya, Avrupa ve Türkiye mali sorumlusu da olduğu belirlendi.

MİT ten DEAŞ operasyonu: Sözde Türkiye sorumlusu yakalandı #1

MİT ten DEAŞ operasyonu: Sözde Türkiye sorumlusu yakalandı #2