MGK sonrası 6 maddelik açıklama yayınlandı

MGK sonrası 6 maddelik açıklama yayınlandı

MGK toplantısı sonrası yapılan açıklamada, "Zorbalığa karşı Libya halkının yanında olmayı sürdüreceğiz. Ermenistan'ın barışı bozan saldırganlığını şiddetle kınıyoruz" denildi.

MGK sonrası 6 maddelik açıklama yayınlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan toplantı 2,5 saat sürdü.

Kritik MGK toplantısı sonrasında 6 maddelik bir açıklama yapıldı.

ERMENİSTAN KINANDI, LİBYA'NIN YANINDA YER ALMAYA DEVAM EDİLECEK

Bildiride, Türkiye'nin meşru Libya hükümetinin yanında yer almayı sürdüreceği vurgulandı.

Ermenistan'ın barışı bozan saldırganlığı şiddetle kınandı.

Bildiride, sınır ötesindeki terörist unsurlara karşı mücadelenin uluslararası hukuktan doğan haklar çerçevesinde sürdürüleceği ifade edildi.

MGK sonrası 6 maddelik açıklama yayınlandı #1

MGK BİLDİRİSİ YAYINLANDI

Milli Güvenlik Kurulu sonrası yayınlanan bildiri şu şekilde:

“PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ başta olmak üzere, millî birlik ve beraberliğimiz ile millî bekamızı tehdit eden tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışında başarıyla yürütülen operasyonlar hakkında Kurul’a bilgi sunulmuştur. Türkiye’nin, sınır ötesindeki terörist unsurlara karşı mücadelesini, uluslararası hukuktan ve ikili antlaşmalardan doğan hakları çerçevesinde sürdüreceği ve komşu ülkelerin toprak bütünlüğüne saygılı olduğu ifade edilmiştir. Ülkemizin güvenliği konusunda gösterdiği hassasiyete saygı duyup destek vermek yerine, terör örgütlerinin veya meşruiyetini yitirmiş rejimlerin yanında yer alanların, bu davranışlarıyla kendi geleceklerini nasıl bir ipotek altına soktuklarını en kısa sürede anlamalarının ümit edildiği belirtilmiştir.

"ÜLKEMİZ HER TÜRLÜ ZORBALIĞA KARŞI, LİBYA HALKININ YANINDA YER ALMAYI SÜRDÜRECEK"

Libya’da barış, istikrar ve huzurun tesisi yönünde gayret sarf eden meşru Libya hükûmetine sağladığımız desteğe mukabil bu ülkedeki kargaşadan istifade ederek darbecilerle birlikte mevzi kazanmayı hayal eden üçüncü tarafların akim kalmaya mahkûm girişimleri ele alınmış, ülkemizin her türlü zorbalığa karşı Libya halkının yanında yer almayı sürdüreceği ve gerekli adımları atmak hususunda tereddüt etmeyeceği bir kez daha teyit edilmiştir.

"DOĞU AKDENİZ'DE MENFAATLERİMİZİN KORUNMASI KONUSUNDA KARARLILIĞIMIZ VURGULANMIŞTIR"

Kıbrıs’taki Türk toplumunun mevcudiyeti ile haklarını görmezden gelen ülkelerin ve aktörlerin, Ada’da barış ve istikrar ortamına zarar verebilecek girişimlerine hiçbir suretle müsaade edilmeyeceğinin altı çizilmiş, Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuktan kaynaklanan hak, alaka ve menfaatlerimizin korunması konusundaki kati kararlılığımız vurgulanmıştır.

"TÜRK MİLLETİ, AZERBAYCAN'IN ALACAĞI HER TÜRLÜ KARARA SAHİP ÇIKACAK"

Azerbaycan topraklarındaki gayrimeşru işgalini yıllardır sürdüren Ermenistan’ın barışı bozan ve uluslararası hukuku hiçe sayan saldırganlığı şiddetle kınanmıştır. Ermenistan’ın mütecaviz tutumunu sonlandırması ve işgal altında tuttuğu Azerbaycan topraklarını terk etmesi gerektiği; Türk milletinin, kardeş Azerbaycan’ın haklı davasında alacağı her türlü karara sahip çıkacağı hatırlatılmıştır.

Dünyadaki siyasi ve ekonomik güç düzeninin yeniden yapılanma sürecine girdiğinin altı çizilerek, bu çerçevede Türkiye’nin her alanda güçlü bir hazırlık yapmak için gereken mekanizmaları oluşturmasının önemi üzerinde durulmuştur.”

MGK sonrası 6 maddelik açıklama yayınlandı #2

MGK sonrası 6 maddelik açıklama yayınlandı #3

MGK sonrası 6 maddelik açıklama yayınlandı #4