Mevlüt Çavuşoğlu: Savunma ihtiyaçlarını NATO içinde halletmeliyiz

Mevlüt Çavuşoğlu: Savunma ihtiyaçlarını NATO içinde halletmeliyiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ankara'da bir araya geldikten sonra ortak basın açıklamasında bulundu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Ankara'da bir araya geldi.

Görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yapan Bakan Çavuşoğlu ve Stoltenberg, Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilim ve Dağlık Karabağ'daki çatışmalara değindi.

"SAVUNMA İHTİYAÇLARIMIZI KENDİ İÇİMİZDE HALLETMELİYİZ"

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

"Özellikle İdlib'de NATO'dan Türkiye'nin desteği oldu ama müttefiklerin ciddi anlamda engellemesi oldu. Mütteğifimiz Polonya'nın desteği oldu, çok teşekkür ediyoruz. Afganistan'dan apar topar çekilmenin doğru olmadığını düşünüyoruz. Müttefikler arasında samimi bir istişareden sonra karar vermemiz gerektiğini düşünüyoruz.

Irak ciddi sorunlarla karşı karşıya. NATO'nun oradaki misyonuna da destek veriyoruz, ama maalesef hayata geçemedi Irak'ın karşı karşıya olduğu sorunlardan dolayı. Libya'da kalıcı ateşkes için sarfettiğimiz çabalar hakkında bilgi verdik. Destek veremiyorlarsa müttefikler, terör örgütlerine destek vermesinler. Terör listemizdeki örgütlerle angajmana girmeleri kabul edilemez.

Savunma sanayi ihtiyaçlarını kendi içimizde halletmemiz gerekiyor. Patriot alamadığımız için müttefiklerimizden S-400 almak durumunda kaldık. Bu sadece hava savunma sistemiyle alakalı değil, müttefiklerin bu konularda zorluk çıkarmaması gerekiyor. NATO'nun 2030 yılına katkı sağlamaya destek vereceğiz."

Mevlüt Çavuşoğlu: Savunma ihtiyaçlarını NATO içinde halletmeliyiz VİDEO

"TÜRKİYE'YE ÇOK DEĞER VERDİĞİMİZ MÜTTEFİKTİR"

Tüm uyuşmazlıkların ele alınabilir olması üzerinde duran Stoltenberg ise şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye çok değer verdiğimiz müttefiktir, ortaklarla çok fazla koronavirüs desteğiyle mücadelemize destek vermiştir. Afganistan, Kosova ve Irak'ta da NATO'ya katkıda bulunuyor. NATO da Türkiye'ye katkıda bulunuyor. Polonya bir duyuruda bulundu, deniz devriye hava aracını kullanacağını söyledi. Bugün Doğu Akdeniz'de bazı gerilimlerle karşı karşıyayız. Güvenli bir çağrı hattı oluşturuldu, 7/24 açık bir hat bu. Her iki müttefiki de çabalarından ötürü kutluyorum. Umudum, temelde yatan uyuşmazlıkların şu an ele alınabilir olması.

Türkiye'nin S-400 alımının konusu, ABD yaptırımlarıyla karşı karşıya kalabilir. Ama S-400 hava savunma sistemi NATO'nun hava savunma sistemiyle uyuşmuyor.

Jens Stoltenberg: Türkiye çok değer verdiğimiz müttefiktir

"KARABAĞ'DAKİ SALDIRILARIN DURDURULMASINI İSTİYORUZ"

Dağlık Karabağ'daki saldırıların artmasından endişeliyiz. Sivillerin öldüğünü görünce endişemiz artıyor, ayrıca enerji kaynaklarına gelecek zarar da endişe kaynaklarından bir tanesi. İlgili tüm taraflara 'hemen savaşın durdurulması' çağrısında bulunuyoruz."

Mevlüt Çavuşoğlu: Savunma ihtiyaçlarını NATO içinde halletmeliyiz  #1

"BU SAVAŞ SUÇUDUR"

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan ve Ermenistan ile Azerbaycan arasında yaşanan çatışmaya yönelik konuşan Çavuşoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Ermenistan'ın sivillere saldırması yeni değil. Hocalı'da insanları, çocuk kadın demeden nasıl katlettiğini görebilirsiniz. Şimdi önce çatışma hattında hem askerlere hem sivillere saldırdı, birçok sivil şehit oldu. Sıkışan Ermenistan sivilleri hedef alarak füze göndermeye başladı, bu aslında savaş suçudur. Azerbaycan ise kendi topraklarını almak için mücadele ediyor.

Tüm uluslararası örgütler ve ülkeler ya çok dengeli olmaya çalışıyor ya da Ermenistan'ı destekleyen açıklamalarda bulunuyor. Bu sorunu çözmek için kurulan Minsk Üçlüsü'nden Fransa, açık açık Ermenistan'a destek veriyor. Hem Türkiye hem de batılı ülkeler olarak buraların toprak bütünlüğünü destekliyoruz. "

Mevlüt Çavuşoğlu: Savunma ihtiyaçlarını NATO içinde halletmeliyiz  #2

Mevlüt Çavuşoğlu: Savunma ihtiyaçlarını NATO içinde halletmeliyiz  #3

Mevlüt Çavuşoğlu: Savunma ihtiyaçlarını NATO içinde halletmeliyiz  #4

Mevlüt Çavuşoğlu: Savunma ihtiyaçlarını NATO içinde halletmeliyiz  #5

İlginizi Çekebilir
Çin'de sağlık görevlileri, kadına sokak ortasında anal test yaptı
Çin'de sağlık görevlileri, kadına sokak ortasında anal test yaptı
483 YORUM
Dünya
Seda Bakan'dan mevlit açıklaması
Seda Bakan'dan mevlit açıklaması
203 YORUM
Magazin
İzmir Valiliği'nden Göztepe - Altay maçı açıklaması
İzmir Valiliği'nden Göztepe - Altay maçı açıklaması
313 YORUM
Futbol
Dijital paranız sürekli sizin için kazanabilir!
ADVERTORIAL
BTCPrime
Dekoltesi, hapis cezasına neden olabilir
Dekoltesi, hapis cezasına neden olabilir
162 YORUM
Medya