Mevlüt Çavuşoğlu: Antalya'daki yangınların tamamı söndürüldü

Mevlüt Çavuşoğlu: Antalya'daki yangınların tamamı söndürüldü

Yangından zarar görenlere sağlanacak desteklerden bahseden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Valilik, bugün ödeme yapacak" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da Yangın Koordinasyon Merkezi'nde Basını Bilgilendirme Toplantısı'na katıldı.

Çavuşoğlu, Antalya'da yangından etkilenen mahalle sayısının 59, bina sayısının 3 bin 231, bağımsız bölümün ise 6 bin 359 olarak tespit edildiğini aktardı.

YANGINLARLA İLGİLİ SON DURUMU PAYLAŞTI

Kentteki yangınların tamamen söndürüldüğünü ifade eden Çavuşoğlu, "Ağır hasarlı binalar yıkılacak, yeni konutlar inşa edilecek. Az hasarlı binaların tamiri için destek verilecek." dedi.

Çavuşoğlu, Manavgat ilçesinde AFAD Koordinasyon Merkezi'nde yaptığı açıklamada, bugün itibarıyla helikopterlerle havadan gözetleme yaptıklarını, beklendiği gibi birkaç noktada duman olduğunu söyledi.

Mevlüt Çavuşoğlu: Antalya'daki yangınların tamamı söndürüldü VİDEO

ZARARLARIN TEMİNİ İÇİN ÇALIŞMA YAPILDI

Yangın devam ederken bile vatandaşa yapacakları yardımlar ve zararların temini konusunda bakanlıklarla çalışma yürüttüklerini kaydeden Çavuşoğlu, yangından sonra bu yardımları nasıl ulaştıracaklarının ve zararları nasıl karşılayacaklarının değerlendirmesini sürdürdüklerini belirtti.

Bir yandan hasar tespit çalışmalarının da gerçekleştirildiğini dile getiren Çavuşoğlu, etkilenen alanlara değinerek şunları söyledi:

"YENİ KONUTLAR İNŞA EDİLECEK"

"Yangından etkilenen mahalle sayısı 59, toplam etkilenen bina sayısı 3 bin 231. Bağımsız bölüm ise 6 bin 359 olarak tespit edilmiştir. Ağır hasarlı binalar daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanı'mızın da açıkladığı gibi yıkılacak, yeni konutlar inşa edilecek. Az hasarlı olan binaların tamiri için de destek verilecektir. Tabii binalar yandı, yıkıldı, yıkılıyor. Vatandaşlarımızın geçici barınma ihtiyacı var. Bunu karşılamak için AFAD 400 yaşam konteynerini bölgemize getirdi. Şu ana kadar 207'si kuruldu, bugün 31 yaşam konteyneri daha değişik mahallelerimize kurulacak."

Mevlüt Çavuşoğlu: Antalya daki yangınların tamamı söndürüldü #1

VATANDAŞLARIN KONTEYNER TALEBİ

Konteyner konusunda herhangi bir sıkıntılarının olmadığını anlatan Çavuşoğlu, özellikle yağmurdan sonra daha önce talep etmeyen vatandaşların da konteyner talep ettiğini söyledi.

Bu konuda vatandaşların ihtiyaçları varsa söylemesini isteyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"HERHANGİ BİR SIKINTI OLMAYACAK"

"Hiçbir şekilde sıkıntımız yok. Geçici yaşam konteynerleriyle vatandaşlarımızın bu ihtiyacını da karşılıyoruz. Elbette evlerin tamamı yanmasa bile eşyaları yanan vatandaşlarımız oldu. 1238 hanede eşya zararı var. Toplam 34 milyon 596 bin liralık zarar tespiti yapıldı. Şu ana kadar bin 52 kişiye, 25 milyon 753 bin lira ödendi. Paramız var, bu konuda hiçbir sıkıntı yok, değerlendirme ve ödeme işlemleri devam ediyor. Vatandaşlarımızla tüm kurumlarımız temas halinde. Herhangi bir sıkıntı olmayacak.

Mevlüt Çavuşoğlu: Antalya daki yangınların tamamı söndürüldü #2

VALİLİK ÖDEME YAPACAK

Geri kalanı da bu resmi işlemler bittikten sonra ödenecek. Zaten 10'ar bin lira herkese ödemiştik, kalan parayı da ödemiş olacağız. 45 iş yeri bu yangında zarar gördü. Valiliğimiz tarafından önemli bir kısmının ödemesi yapılacak. Tek tek iş yeri sahipleriyle Valiliğimizin başkanlığında oluşturduğumuz ekibimiz görüşüyor ve ödenecek miktarlar konusunda uzlaşılar sağlanıyor. Önemli bir miktarı bugün iş yeri sahiplerine ödemiş olacağız."

Mevlüt Çavuşoğlu: Antalya daki yangınların tamamı söndürüldü #3

TRAKTÖRLERİN 4 TANESİ KARŞILANDI

Çavuşoğlu, yangınlarda konutların yanı sıra araçların da zarar gördüğünü dile getirdi.

"Yangında 93 araç hasar gördü. Bunlardan 16 tanesi traktör. Traktörlerin 4 tanesi karşılandı. Geri kalan 12 traktör de vatandaşlarımıza teslim edilecek" bilgisini paylaşan Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"VATANDAŞIMIZI MAĞDUR ETMEYECEĞİZ"

"Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile görüştük. Traktör konusunu kendisi koordine ediyor. Ankara'dan verdiği destekler için de teşekkür ediyoruz. Bu konuda toplam hasar miktarı ise 2 milyon 55 bin lira. Traktörün dışındaki yanan araçların sahiplerine 1 milyon 362 bin lira ödendi. Bazılarının kaydı, plakası yok ya da vatandaş hatırlamıyor. Hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz, bu hasarların hepsi karşılanacak."

Mevlüt Çavuşoğlu: Antalya daki yangınların tamamı söndürüldü #4

11 MİLYON LİRA ZARAR TESPİTİ

Yangında tarım alanları ve hayvanların da etkilendiğini belirten Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"43 mahallede hayvancılıkla uğraşan vatandaşımızın 11 milyon lira zararını tespit ettik. Vatandaşımızın tercihine göre ayni ve nakdi olarak birebir bu zararları karşılayacağız. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın yem ve saman ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Birçok küçükbaş hayvanımız yaylada. Onlar döndükten sonra kış boyunca o hayvanlarımızın da yem ve saman ihtiyaçları da karşılanacak.

Hem Tarım İl Müdürlüğü hem de belediyelerle koordineli bir şekilde bunun planlamasını yapıyoruz. 20 bin dekar tarım alanı etkilendi. Çiftçimizin yanan zeytin, nar, narenciye, defne ve keçiboynuzu gibi bahçelerinin tesisi yeniden yapılacak."

Mevlüt Çavuşoğlu: Antalya daki yangınların tamamı söndürüldü #5

KONUTTAN ARACA, HAYVANDAN TARIM ARAZİSİNE...

Çiftçiye gübre, ilaç, sulama ekipmanı desteği de vereceklerine değinen Çavuşoğlu, "Yanan tarım malzemeleri konusunda da çiftçimize destek vereceğiz. Konuttan araca, hayvandan tarım arazisine kadar hemşehrilerimizin uğradığı tüm zararları karşılamak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz.

Planlamalar yapıyoruz. Yerinden de arkadaşlarımız bunu yakın takip ediyor. Önümüzdeki süreçte aksamadan bu yardımların zamanında ulaması için gerekli planlamaları yaptık." dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu: Antalya daki yangınların tamamı söndürüldü #6

İTFAİYE EKİPLERİNE TEŞEKKÜR

Çavuşoğlu, orman işçilerinin yanı sıra Türkiye'nin dört bir yanından gelerek cansiperane çalışan itfaiye ekiplerine de teşekkür etti.