Lübnan Başbakanı Hassan Diyab istifa etti

Lübnan Başbakanı Hassan Diyab istifa etti

Beyrut Limanı’ndaki şiddetli patlamanın ardından gelen yoğun baskılar üzerine Lübnan Başbakanı Hassan Diyab, istifasını sundu.

Lübnan Başbakanı Hassan Diyab istifa etti

Lübnan'ın başkenti Beyrut Limanı'nda 4 Ağustos'ta patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış ardından tüm kenti sarsan çok güçlü patlama meydana gelmişti.

Patlamada, bugün açıklanan 5 kişiyle birlikte hayatını kaybedenlerin sayısı 163'e çıkarken, yaklaşık 6 bin kişinin yaralandığı duyurulmuştu.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, patlamaya 6 yıldır Beyrut Limanı'ndaki bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitrat maddesinin yol açtığını söylemişti.

ART ARDA İSTİFALAR

Bu açıklamanın ardından sosyal medyanın yanı sıra Lübnan ve dünya basınında birçok soru ve ihmal iddiaları gündeme gelmişti.

Hedef olarak hükümet gösterildi.

Lübnan'daki patlamanın en yakın görüntüsü ortaya çıktı İZLEProtestoların önü alınamazken, Lübnan Çevre Bakanı Damianos Kattar ve Enformasyon Bakanı Manal Abdel Samad pazar günü istifa etti. Kattar hükümetin reform yapmak için birçok fırsatı teptiğini söylerken, iki istifa haberi daha geldi.

Adalet Bakanı Marie Claude Najm ve Maliye Bakanı Gazi Vezni’nin da yaşanan patlama nedeniyle bugün istifalarını sunduğunu açıklandı.

Lübnan Başbakanı Hassan Diyab istifa etti VİDEO

Lübnan Başbakanı Hassan Diyab istifa etti  #1

BAŞBAKAN DA İSTİFA ETTİ

Son olarak Lübnan Başbakanı Hassan Diyab, Beyrut Limanı’ndaki şiddetli patlamanın ardından gelen yoğun baskılar üzerine istifa etti.

İstifayı Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hassan duyurdu.

Bakan Hassan, gazetecilere yaptığı açıklamada, bugünkü kabine toplantısının ardından tüm bakanların istifasını Başbakan Hassan Diyab'a sunduğunu söyledi. Hassan, Başbakan'ın istifaları Cumhurbaşkanı Mişel Avn'a iletmek üzere Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na gideceğini aktardı.

Başkent Beyrut'ta büyük yıkıma yol açan patlamanın ardından son günlerde bazı bakanların istifa ettiğine işaret eden Sağlık Bakanı, söz konusu kararın facianın doğurduğu baskı karşısında alındığını belirtti.

Lübnan'daki sokak eylemlerinden fotoğraflar

ABD: Lübnan'daki barışçıl gösterileri destekliyoruz

Lübnan Başbakanı Hassan Diyab istifa etti  #2