Koronavirüs salgınıyla mücadelede nisanda yapılan denetim sayısı

Koronavirüs salgınıyla mücadelede nisanda yapılan denetim sayısı

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Çataklı, nisan ayında yapılan koronavirüs denetimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Vaka sayılarının 5 bine indirilmesinin amaçlandığını söyledi.

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Bakanlık Konferans Salonu'nda ‘Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı’ düzenleyerek gündeme ilişkin konular hakkında açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs ile mücadele konusunda tam kapanma döneminde olunmasına atıf yapan Çataklı, bu dönemde hedefin vaka sayılarını 5 binli sevilere çekmek olduğunu ifade etti.

“GEÇİŞ SÜRECİNİ 8 GÜNE YAYDIK”

Çataklı, 63 bin seviyesinden 25 bine inilmesinin umut verici olduğunu ifade ederek şu açıklamalarda bulundu:

"Tam kapanma ile ilgili olarak daha önceki kısıtlamalardan elde ettiğimiz tecrübelerle bazı yeni adımlar da attık. Gerek seyahat izinleri olsun gerek meslek gruplarına göre tanınan muafiyetlerde olsun geçiş sürecini 8 güne yayarak yönetmeye çalıştık. Daha önce e-başvuru üzerinden seyahat belgesi vermek üzere tecrübe ettiğimiz ve başarılı olduğumuz yöntemi, çalışma izinleri açısından da vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Önceden düzenlenmiş olan tüm belgeleri 2 Mayıs 2021 tarihine kadar geçerli kıldık."

Koronavirüs salgınıyla mücadelede nisanda yapılan denetim sayısı #1

"MANUEL OLARAK DOLDURMA İMKANI GETİRİLDİ”

Çataklı, e-başvuru sistemine girişte ilk günlerde yaşanabilecek sorunlardan kaynaklı mağduriyet oluşmaması için genelgenin ekindeki görev belgesinin ‘manuel’ olarak doldurulup 7 Mayıs Cuma gününe kadar kullanılabilmesi imkanını da getirdiklerini ifade etti.

"11 MİLYON 463 BİN 48 DENETİM GERÇEKLEŞTİRİLDİ"

Çataklı, şöyle devam etti:

"Elbette ki yığılmalar dolayısıyla zaman zaman aksaklık yaşanmış olabilir ama ifade ettiğim gibi burada da görev belgesinin manuel doldurulması konusunda tanıdığımız esneklikle bu sorunun da önüne geçmiş olduk. Salgın ile mücadele kapsamında 2021 yılı nisan ayında valilikler ve kaymakamlıklar tarafından 11 milyon 463 bin 48 denetim gerçekleştirilmiş, ayrıca 73 bin 650 ihbar ve şikayet üzerine kontroller yapılmıştır. Burada önemli olan, 17 günün sonunda aziz milletimizin yaptığı fedakarlığın karşılığını alabilmektir. Bu da hepimizin elindedir.”

“FİTNE ÇALIŞMALARINA İTİBAR EDİLMEMESİNİ İSTİRHAM EDİYORUZ”

“Bu işin ciddiyetinin en önemli delili, kaybettiğimiz sevdiklerimiz, yakınlarımız, her yaştan ve her kesimden kaybettiğimiz insanımızdır. Bu noktada sosyal medyada yapılan tezviratlara, açıkça ifade edeyim fitne çalışmalarına, aşı karşıtlığı, maske karşıtlığı gibi hiçbir bilimsel veriye dayanmayan tamamen spekülatif ve devlete olan inancı sarsmaya dönük çalışmalara da itibar edilmemesini istirham ediyoruz."

Çataklı, açıklamamalarında deprem, uyuşturucu ile mücadele, kadına şiddet, asayiş, siber suçlar gibi konulara da değindi.

Koronavirüs salgınıyla mücadelede nisanda yapılan denetim sayısı #2

“BU YILI AFET EĞİTİM YILI OLARAK BELİRLEDİK

1 aylık periyotta meydana gelen 4 ve civarı büyüklüğünde dikkat çeken Çataklı, bunların uyarıcı nitelikte olduğunu, sağlıklı yorumun bilim insanları tarafından yapılacağını ifade etti.

Çataklı şu ifadeleri kullandı:

"Ancak toplum olarak buradan bir uyarı almak, öyle sanıyorum ki hepimizin üzerine düşen bir görevdir. Bu yılı Afet Eğitim Yılı olarak belirledik ve bir kampanya başlattık. Hedefimiz 51 milyon vatandaşımıza ulaşabilmektir. Halihazırda 7,7 milyon vatandaşımız, yüz yüze ve çevrim içi olarak bu eğitimleri aldılar. Afet eğitimi içerikli videolarımızın izlenme sayısı da 4,8 milyona ulaştı. Mobil simülasyon tırımızla 56 bin kişiye ulaştık. Ayrıca sivil toplum kuruluşlarından mülki idare amirlerimize, muhtarlarımızdan muhtarlık azalarımıza kadar, toplumun pek çok kesimine afet eğitimi verdik. 176 üniversite, 13 bakanlık, 14 spor federasyonu, 10 sendika ile kamu bankaları ve kamu kurumlarıyla da afet eğitim protokolleri imzaladık."

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE 1919 KİŞİ TUTUKLANDI

Uyuşturucu ile mücadele kapsamında nisan ayında 16 bin 453 operasyon gerçekleştirildiğini aktaran Çataklı, 23 bin 306 kişinin gözaltına alındığını ve 1919 kişinin tutuklandığını ifade etti.

Çataklı, "Operasyonlarda 2 ton 465 kilogram esrar, 89 kilogram skunk, 895 kilogram eroin, 8 kilogram kokain, 182 kilogram sentetik kannabinoid (bonzai), 167 kilogram metamfetamin, 1 kilogram afyon,182 bin 988 adet ectasy, 359 bin 441 adet captagon, 208 bin 650 adet sentetik ecza, geçen aya göre tam 23 kat artışla 263 bin 153 kök kenevir ele geçirilmiştir. Narkotik ihbarları için kendi yazılımcılarımızın geliştirdiği uyuma uygulamasında bu yıl 500 bin hedefimiz var. Halihazırda indirme sayımız 427 bin 240, bu uygulama üzerinden gelen ihbar sayısı 28 bin 390'dır." ifadelerini kullandı.

1630 KAÇAÇILIK OPERASYONU DÜZENLENDİ

Kaçakçılık ile mücadeleye yönelik, "Nisan ayında gerçekleştirilen 1630 operasyonda 2 bin 472 kişi gözaltına alınmış, 42 kişi adli makamlar tarafından tutuklanmıştır. Yapılan operasyonlarda 647 bin 680 litre kaçak akaryakıt, 58 bin 544 litre kaçak alkollü içki, 388 bin 326 paket kaçak sigara ele geçirilmiştir." dedi.

“KADES ÜZERİNDEN 125 BİN 47 İHBAR ALINDI”

Aile içi ve kadına karşı şiddet olaylarına yönelik şu ifadeleri kullandı:

"Nisan ayında 17 kadın yaşamını yitirmiştir. İçişleri Bakanlığı olarak bu konu, öncelikli gündem maddelerimizden biridir. Bunun için hem şikayet kanallarının sayısını arttırdık hem personel eğitimlerimizi arttırdık hem de tedbir yöntemlerimize yenilerini ilave ettik ki bin kelepçe kapasiteli yeni elektronik kelepçe izleme merkezimiz bunlardan bir tanesidir. Ayrıca 24 Mart 2018 itibari ile hayata geçirilen ve sadece kadınların kullanabildiği KADES uygulamasında şu ana kadar 2 milyon 226 bin 465 indirilme sayısına ulaştık. Uygulama ile bugüne kadar 125 bin 47 ihbar alındı. Bunlar içinde asıllı ihbar dediğimiz gerçek ihbarlar yüzde 50 gibi önemli oranı gösteriyor ki yaklaşık 62 bin tehlikeli olaya sadece KADES programı sayesinde müdahale etmiştir.”

Koronavirüs salgınıyla mücadelede nisanda yapılan denetim sayısı #3

KARAKOLLARIN AİLE İÇİ ŞİDDET BAŞVURULARINI ALMADIĞI İDDİASI

“Birtakım mahfillerin İstanbul Sözleşmesi tartışmalarını merkeze alarak ürettiği "karakolların aile içi şiddet başvurularını almadığı" iddiasının tamamen provakatif ve yalan olduğunu da rakamlarla ortaya koyduk. Ayrıca şunu ifade etmem gerekir ki 81 ilde mevcut bulunan aile işi şiddetle mücadele büro amirliklerini ilçe düzeyine yayarak 1005 yeni büro açmışken, buralara yeni personel almışken, bu personeli bu konuda eğitmişken böylesine bir yalanı servis etmek, kadına şiddet konusunu birilerinin nasıl siyaset malzemesi olarak gördüğünün de delilidir."

MOTOSİKLET HIRSIZLIĞI ARTTI

Çataklı’nın açıkladığı verilere göre bir önceki aya göre yankesicilik olaylarında yüzde 33,2, evden hırsızlıkta yüzde 14,4, gasp olaylarında yüzde 13,1, otodan hırsızlık olaylarında yüzde 12, kapkaç olaylarında yüzde 5 azalma meydana geldi.

Motosiklet hırsızlığı olay sayısının ise yüzde 14,8 arttığını ifade etti.

12 BİN 858 SOSYAL MEDYA HESABI İLE İLGİLİ ÇALIŞMA YAPILDI

Nisan ayında 12 bin 858 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapıldığını söyleyen Çataklı, tespit edilen 5 bin 468 kişi hakkında yasal işlem yapıldığını, gözaltına alınan 163 kişiden 10’unun tutuklandığını kaydetti.

Koronavirüs salgınıyla mücadelede nisanda yapılan denetim sayısı #4

“8 MİLYON DEĞİL, 3 MİLYON SURİYELİ VAR”

Nisan ayında 2 bin 124'ü denizlerde olmak üzere toplam 10 bin 808 düzensiz göçmen ve 550 organizatörün yakalandığını, geri dönen Suriyeli sayısının 436 bin 947olduğunu belirten Çataklı, ülkede bulunan Suriye uyruklu kişi sayısı hakkında, "Birilerinin bilinçsizce, gelişigüzel ve tamamen art niyetli olarak verdiği gibi 8 milyon falan değil, 3 milyon 670 bin 342 kişidir." dedi.

Koronavirüs salgınıyla mücadelede nisanda yapılan denetim sayısı #5

TRAFİK KAZASI VERİLERİ

Nisan ayında meydana gelen 126 ölümlü trafik kazasında 147 kişi kaza yerinde hayatını kaybettiğini, 11 bin 70 yaralanmalı trafik kazasında 15 bin 672 kişinin yaralandığını ve 12 yayanın olay yerinde hayatını kaybettiğini belirten Çataklı, 2021 yılının ilk 4 aylık döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre ölümlü trafik kazası sayısının 477’den yüzde 7 azalışla 445'e, olay yeri can kaybının ise 541’den 540’a düştüğünü söyledi.

Trafik kazalarında yaralı sayısı 60 bin 970’den yüzde 2 azalışla 60 bin 53’e düştü.

Olay yeri yaya can kaybı, 89’dan yüzde 22 azalışla 69’a geriledi.

Koronavirüs salgınıyla mücadelede nisanda yapılan denetim sayısı #6

TÜRKİYE 2 ÜLKEDEN BİRİ

Türkiye'nin, Birleşmiş Milletler’in 2011-2020 arasında trafik kazalarındaki can kayıplarını yüzde 50 azaltma hedefini tutturan dünyadaki iki ülkeden biri olduğunu vurguladı.

“SİGARA YASAĞINA İLİŞKİN KISITLAMA YOK”

Market tedbirlerine yönelik son yayınlanan genelgede, sigara yasağına ilişkin bir kısıtlama olmadığını belirten Çataklı, ‘sigara yasağı’ tartışmalarının sosyal medya dedikodusundan ibaret olduğunu söyledi.

EKREM İMAMOĞLU AÇIKLAMASI

Çataklı, Fatih Sultan Mehmet’e ait türbede ellerini arkasında bağlayarak yürümesi soruşturma konusu olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında da konuştu.

Çataklı, "İmamoğlu ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bir işlemi bu. İstanbul Başsavcılığı bir talepte bulunmuş, sayın İmamoğlu’nun HDP’li belediye başkanlarını ziyaret ederek suçluyu övdüğü, yine ziyaret ettiği belediye başkanlarını ve anılan partiyi desteklediği, bir ziyareti esnasında Fatih Sultan Mehmet’e ait türbeye saygısızlık yaptığı iddiaları ilgili. Bu iddialara üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı bir işlem var. Bize gönderildi. dolayısıyla her Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan gelen işlemlere nasıl rutin olarak yapmamız gerekenler varsa bu süreçte yürüyor." ifadelerini kullandı.