Koronavirüs aşısı için klinik denemelerde ikinci aşama

Koronavirüs aşısı için klinik denemelerde ikinci aşama

Çin'de koronavirüse karşı geliştirilen bir aşının, klinik denemelerinde ikinci aşmaya geçildiği bildirildi.

Çin Askeri Tıp Akademisi Biyoteknoloji Enstitüsü'nden araştırmacılar tarafından geliştirilen aşının ikinci aşama klinik denemelerine, perşembe günü salgının ortaya çıktığı Vuhan kentinde başlandı.

Vuhan Üniversitesi Zhongnan Hastanesi'nde yürütülen ikinci aşama denemelere, en yaşlısı 84 yaşındaki sağlıklı 500 gönüllü katıldı.

1000'İ AŞKIN DENEK ÜZERİNDE TEST EDİLECEK

Aşının güvenliğinin dar bir denek grubu üzerinde test edildiği ilk aşamanın ardından ikinci aşamada, aşının geniş bir denek grubu üzerinde test edilmesi amaçlanıyor. Aşının klinik denemelerine 17 Mart'ta onay verilmiş, ilk aşama mart ayında tamamlanmıştı. İkinci aşamanın başarılı olması halinde aşı üçüncü aşamada 1000'i aşkın denek üzerinde test edilecek.

Koronavirüs aşısı için klinik denemelerde ikinci aşama #1

"ALT BİRİM" AŞI

Çin Askeri Tıp Akademisi'nden biyolog mühendis Tümgeneral Çen Vei önderliğindeki araştırma ekibinin hazırladığı aşının; bir "alt birim" aşı olduğu, koronavirüsün hastalığa yol açmayan antijen kısımlarını içerdiği belirtiliyor. Genetik mühendislikle üretilen alt birim aşılar, hastalığa yol açan patojenin güçsüzleştirilmiş bir versiyonunu içeren "birim" aşılara göre daha güvenli ve istikrarlı ancak patojen içeren aşılara göre daha zayıf koruma sağlayabiliyor.