Kilis'teki Yukarı Afrin Barajı, bugün açıldı

Kilis'teki Yukarı Afrin Barajı, bugün açıldı

Su ihtiyacını karşılayamayan Kilis'te, 2015 yılında yapımına başlanan Yukarı Afrin Barajı'nın çalışmaları tamamlandı. Baraj bugün, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla açıldı.

Kilis'teki Yukarı Afrin Barajı, bugün açıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Suriye'den Türkiye'ye gelen sığınmacılarla birlikte Kilis'te içme ve kullanma suyu noktasında sorun yaşandığını açıkladı.

Su ihtiyacını karşılamak üzere Kilis'te, 2015 yılı itibariyle baraj yapımına başlandı. 6 yıl önce inşasına başlanan Yukarı Afrin Barajı tamamlandı.

CUMHURBAŞKANI VİDEO KONFERANS İLE KATILDI

Baraj ve İsale Hattı'nın açılışı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın video konferans yöntemiyle Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin baraj alanından katılımıyla gerçekleştiridi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yukarı Afrin Barajı'mız hizmete girdi

"19 MİLYON METREKÜP İÇME SUYU SAĞLANACAK"

Tarihi törende konuşma yapan Erdoğan, "Barajımız ülkemizin kuraklık tehdidiyle karşı karşı olduğu şu dönemde hizmete girmiştir. Şehrimize yıllık 19 milyon metreküp içme suyu sağlayacak 43 km'lik isale hattının tamamlanmasıyla Kilis'in bu sorunu çözülmüştür. Afrin, Halep'in kardeşi Kilis hem kendi vatandaşlarımızla hem de misafirleriyle inşallah bir daha susuzluk çekmeyecek." sözlerine yer verdi.

Kilis teki Yukarı Afrin Barajı, bugün açıldı #1

300 MİLYON LİRAYA MAL OLDU

300 milyon liraya mal olan ve 38 milyon metreküp depolama kapasitesine sahip baraj ile birlikte Seve Barajı, Yeniyapan ve Narlıca kaynakları, 2050 yılı için su ihtiyacı 36,6 milyon metreküp olarak hesaplanan Kilis'in içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayacak.

Kilis'teki Yukarı Afrin Barajı, bugün açıldı VİDEO

Kilis teki Yukarı Afrin Barajı, bugün açıldı #2

YILLIK 19 MİLYON METREKÜP SU

Yukarı Afrin Projesi kapsamında 2 bin 850 metre uzunluğunda olan ve 200 milyon liraya mal olan isale hattı imalatı da tamamlandı. Bu hatla yıllık 19 milyon metreküp su, Yukarı Afrin Barajı'ndan Kilis'e akacak.

Kilis teki Yukarı Afrin Barajı, bugün açıldı #3

TAŞKIN ZARARLARINDAN KORUMA

Baraj 30 bin dekar araziyi taşkının neden olacağı zararlardan da koruyacak.

Kilis teki Yukarı Afrin Barajı, bugün açıldı #4

Kilis teki Yukarı Afrin Barajı, bugün açıldı #5

Kilis teki Yukarı Afrin Barajı, bugün açıldı #6

Kilis teki Yukarı Afrin Barajı, bugün açıldı #7

Kilis teki Yukarı Afrin Barajı, bugün açıldı #8

Kilis teki Yukarı Afrin Barajı, bugün açıldı #9

Kilis teki Yukarı Afrin Barajı, bugün açıldı #10