Kemal Kılıçdaroğlu'na 2023 sorusu

Kemal Kılıçdaroğlu'na 2023 sorusu

Cumhurbaşkanılığı seçimlerinde aday olup olmayacağı sorulan CHP Lideri, ittifak ortaklarıyla görüşmeden böyle bir soruya cevap veremeyeceğini söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu'na 2023 sorusu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Amerika'nın Sesi'ne gündeme dair açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Merkezi'nde Yıldız Yazıcıoğlu'nun sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, 2023'te Cumhurbaşkanlığına adaylığını koyup koymayacağına dair gelen soruya net bir cevap vermedi.

CHP Lideri, ittifak yaptığı partileri işaret ederek onların görüşlerini almadan cevap veremeyeceğini dile getirdi.

"İTTİFAKTAKİLERİN GÖRÜŞLERİNİ ALMADAN..."

Kemal Kılıçdaroğlu, "Şimdi bir ittifak yapmışsanız, ittifaktaki aktörlerden görüşlerini almadan, onların Cumhurbaşkanlığı dolayısıyla beklentilerini dikkate almadan bir karar vermeniz etik açıdan doğru değil. Eğer bir seçim olacaksa bu seçim sürecinde biz Sayın Meral Akşener ile, Sayın Temel Karamollaoğlu ile de, Demokrat Parti'nin Sayın Genel Başkanı (Gültekin Uysal) ile de elbette oturup konuşacağız. Her parti bağımsız cumhurbaşkanı adayı çıkarabilir. Veya “Hayır, ittifakı gerçekleştirelim ve bir tek cumhurbaşkanı adayı olsun o çerçevede seçime gidelim” denilebilir. Bugünden buna karar vermek çok zor." şeklinde konuştu.

SELAHATTİN DEMİRTAŞ'IN TUTUKLULUĞU DOĞRU DEĞİL

Terör soruşturmasında tutuklanan Selahattin Demirtaş'la ilgili de açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "Bir kişinin konumu ne olursa olsun, ister sade vatandaş, isterse bir siyasi partinin genel başkanı olsun siyasi görüşlerinden dolayı tutuklanmasını asla doğru bulmam. Hele de 21’nci yüzyılda.

BİR SİYASİ PARTİNİN GENEL BAŞKANI, ELİNE SİLAH ALIP BİRİSİNİ ÖLDÜRMEMİŞ..

Bir siyasi partinin genel başkanı, eline silah alıp birisini öldürmemiş, sokağa çıkıp insanları dövmemiş, bir yere bomba atmamış. Bir kişi düşüncelerini söylemiş. Siz düşüncelerini söyledi diye bir kişiyi yakalayıp haksız, hukuksuz şekilde mahkemelerce tahliye kararı vermesine karşın, bir başka dava uydurup onu içerde tutuyorsanız, bu Türkiye'de demokrasinin olmadığını, adaletin olmadığını, yargının vesayet altında ve baskı altında olduğunu gösteriyor. Gerçek bu." dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu na 2023 sorusu #1