Kadın kooperatiflerine 150 bine varan hibe desteği

Kadın kooperatiflerine 150 bine varan hibe desteği

Bakan Pekcan, Kooperatiflerin Desteklenmesi Programı Tanıtım Toplantısı'nda, kadın kooperatiflerine destek sağlanacağını söyledi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, video konferans ile Kooperatiflerin Desteklenmesi Programı (KOOP-DES) Tanıtım Toplantısı'na katıldı.

Tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, kadın kooperatiflerine öncelikli yörelerde yüzde 75'e, diğer bölgelerde yüzde 50'ye kadar olmak üzere 150 bin liraya kadar hibe desteği verileceğini açıklayan Pekcan, kooperatiflere sağlanacak kolaylıkları ele aldı.

KADIN KOOPERATİFLERİNE TAM DESTEK

Bakan Pekcan, "Kadın kooperatiflerinin faaliyetlerinde makina ekipman alımlarını, nitelikli personel istihdamını, sergi ve fuar katılımını destekleyeceğiz." ifadeleriyle istihdam olanaklarına da değindi.

Kadın kooperatiflerine 150 bine varan hibe desteği #1

BAKAN PEKCAN GURUR DUYUYOR

300 civarında kadın kooperatifi bulunduğu bilgisini veren Pekcan, bunların yaptıkları çalışmaların kendisini hem bir kadın hem de Türkiye Cumhuriyeti Bakanı olarak gururlandırdığını söyledi.

150 BİN LİRALIK HİBE DESTEĞİ

Bakan Pekcan, KOOP-DES Programı kapsamında kooperatiflere destek vereceklerini belirterek şöyle konuştu:

"Üretim ve istihdama katkısı olan proje bedellerinin bir bölümünü hibe şeklinde karşılayarak kooperatiflerimizin sermayelerine katkı sunmayı hedefliyoruz. KOOP-DES Programı ile faaliyetlerinde etkinlik ve verimlilik sağlamayı, öz kaynak yetersizliği bulunan kooperatiflerimize ve üst kuruluşlarına mali destek vermeyi, yeni alanlarda girişimci ve ihracatçı olmaya özendirmeyi, bireysel tasarrufları kooperatifleşmeye yönlendirmeyi amaçlıyoruz. Bu yönde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Devletin kaynaklarını da en doğru ve en etkin şekilde projelere yönlendirmek için el birliğiyle çalışacağız. Ayakları yere basan, sonuç odaklı ve sürdürülebilir projeleri desteklemiş olacağız."

Kadın kooperatiflerine 150 bine varan hibe desteği #2

ÖNCE KADINLAR

Önce hayal kurulacağını sonra da gerçekleştirileceğini ifade eden Pekcan, program kapsamında ilk aşamada kadın kooperatiflerini daha sonra da tüm kooperatifleri destekleyeceklerini bildirdi.

Pekcan, kadının güçlenmesini ön planda tuttuklarını vurgulayarak şu değerlendirmede bulundu:

"Yaşlı ve engelli bakım merkezleri, çocuk kulüpleri, kreş ve gündüz bakım evleri, yazılım, halıcılık, arıcılık, balıkçılık, okul servisleri kooperatif faaliyetlerini destekleyeceğiz. Belki en iyi şekilde kadın şoförlerimiz çocuklarımıza ihtimam gösterebilir. Kadın kooperatiflerimizin faaliyetlerinde makine ekipman alımı, sergi ve fuar katılımı, nitelikli personel istihdam desteği vermeyi planlıyoruz. Kadın kooperatiflerine kalkınmada öncelikli yörelerde yüzde 75'e, diğer bölgelerde yüzde 50'ye kadar olmak üzere 150 bin liraya kadar hibe destek vereceğiz."

Pekcan, projeler için 15 Temmuz'dan itibaren 81 ilin ticaret müdürlüklerine başvuru yapılabileceğini ifade ederek, bu doğrultuda KOOP-DES uygulama ve değerlendirme kılavuzu ile rehber dokümanlar hazırladıklarını söyledi.

MELEK YATIRIMCI AĞI PROJESİ

Kooperatiflerin dışında kadın ve genç girişimcilere yönelik de eğitim ve desteklerin bulunduğunu dile getiren Pekcan, "Kadın Girişimcilik Fiziki Network Programı'nı, Ulusal Kadın Girişimci Network Programı'nı, Melek Yatırımcı Ağı Projesi'ni oluşturuyoruz ki 'Projesi olan kadınlarımıza bir de yatırımcı desteği verebilir miyiz?' bunun üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Bu proje için de yazılım ve ihale süreçlerini yürütüyoruz. En kısa sürede hayata geçirerek bu projelerimizi de sizlerin hizmetine sunacağız." diye konuştu.

KADIN GİRİŞİMCİLER ARTIYOR

Koronavirüs salgını sürecinde uluslararası ticaret ortamındaki daralmaya rağmen kadın girişimci ve esnaf sayısının artmasının doğru yolda olduklarını gösterdiğini belirten Pekcan, şu ifadeleri kullandı:

"Kooperatifçilik faaliyetlerinin Türkiye genelinde yaygınlaştırılması üzerine çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bununla ilgili yasa taslağı çalışmalarımızı aşağı yukarı tamamladık, yönetmelik taslaklarımızı da tamamlıyoruz. İnşallah sizlerin sahadan gelen talepleri ve uluslararası başarı örneklerini de dikkate alarak güncelliyoruz. Bu şekilde yerel kalkınmanın hızlanmasını, yerelde katma değer yaratılmasını ve istihdamın artırılmasını, eğitimli gençlerimizin eğitimlerini daha iyi değerlendirerek, teknolojik alanlarda da hem girişimciliğin hem de kooperatifçiliğin özendirilmesini bekliyoruz. Kooperatifçilik ürünlerinin tüm dünyaya pazarlanmasını ve ihracatını desteklemeye devam edeceğiz."

BAKAN PEKCAN TÜM KADINLARI PROJELERİYLE BEKLİYOR

Coğrafi ürünler pazarında da kadın kooperatiflerinin daha fazla yer alması için çalışmalarını sürdüreceklerini söyleyen Pekcan, şunları kaydetti:

"Geçen sene Türkiye Kooperatifler Fuarı'nı 5-8 Aralık'ta gerçekleştirmiştik, çok başarılıydı. Bu sene de bu fuarı gerçekleştirmek istiyoruz. Pandemi sürecinin sonunda inşallah tedbirleri alarak kooperatiflerimizin başarı hikayelerini paylaşmalarını, iletişim sağlamalarını ve onları nihai perakende zincirleri ve tüketicilerle bir araya getirmeyi hedefliyoruz. Tüm kooperatiflerimizi KOOP-DES Programı'mızın kapsamına göre destekleyeceğiz. Öncelikle ben kadın kooperatiflerimizi 15 Temmuz itibarıyla projelerini hazırlayarak 81 ildeki il ticaret müdürlüklerimize başvuru yapmaya davet ediyorum. Umarım, katma değerli, istihdam yaratan, sürdürülebilir projeler gelecek ve biz de artırarak desteklerimize devam edeceğiz."

Kadın kooperatiflerine 150 bine varan hibe desteği #3

Kadın kooperatiflerine 150 bine varan hibe desteği #4