65 yaş üstüne ve 20 yaş altına 4 saatlik izin

65 yaş üstüne ve 20 yaş altına 4 saatlik izin

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı ardından önemli açıklamalarda bulundu. 65 yaş üstü yaşlılara, 4 saatlik dışarı çıkma izni geldi.

65 yaş üstüne ve 20 yaş altına 4 saatlik izin

Türkiye'nin koronavirüse karşı kararlı mücadelesi devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısında Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri doğrultusunda yapılan değerlendirmelerin ardından yeni kararları açıklamak üzere kameralar karşısına geçti.

"İLK MÜJDEMİZ 65 YAŞ ÜSTÜ GRUBA"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada ""Sağlık Bakanlığımız, ülkemizdeki tüm sektörlerde normalleşme sürecinde uygulanacak salgın tedbirlerine ilişkin rehber dokümanlar hazırlayarak ilgili kurumlara göndermeye başladı. Tüm kurumlar ve işletmeler, faaliyetlerini bu rehber dokümanlardaki kurallara uygun şekilde yürütecek. İlk müjdemiz 65 yaş üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımızadır. 65 yaş üstü gruba, ilk etapta, sokağa çıkma sınırlandırması günlerinin birinde ve 4 saat süreyle, yürüme mesafesiyle tahditli olarak dışarı çıkabilme imkanı getiriyoruz. İlk uygulamayı da bu hafta sonu 10 Mayıs Pazar günü 11.00 ile 15.00 saatleri arasında gerçekleştiriyoruz.

20 YAŞ ALTI NE ZAMAN DIŞARI ÇIKACAK

20 yaş altı için ise bu esnemeyi iki grup halinde uygulanacağız. 0-14 yaş grubu hafta içinde, 13 Mayıs Çarşamba günü, yine 11.00 ile 15.00 saatleri arasında, yürüme mesafesiyle tahditli olarak dışarı çıkartılabilecek.

15-20 yaş grubu ise 15 Mayıs Cuma günü, yine aynı şartlarda ve aynı saatlerde dışarı çıkarak, hava alıp dinlenebilecek. Kurallara riayet düzeyine bakarak, sonraki haftalarda da aynı uygulamayı devam ettireceğiz." ifadelerini kullandı.

65 yaş üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlara evden çıkış izni VİDEO

65 yaş üstüne ve 20 yaş altına 4 saatlik izin #1