İzmir’de rekor operasyon: 37 milyon makaron ele geçirildi

İzmir’de rekor operasyon: 37 milyon makaron ele geçirildi

İzmir Aliağa Limanı’nda 4 konteyner içerisinde, 37 milyon 190 bin adet makaron (filtreli sigara kağıdı) ele geçirildi.

Aliağa Limanı’nda sigara kaçakçılığı ile ilgili yürütülen çalışmalar kapsamında Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğüne bağlı operasyon şube personeli, bakanlığın bilgi sistemi üzerinden yaptığı risk analizinde, İzmir Aliağa Gümrük Müdürlüğünde tescil edilen bir beyannameyi riskli gördü.

Yapılan analizde, içinde krepe edilmiş kağıt cinsi eşya bulunduğu söylenen iki şüpheli konteyner, İzmir Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğüne iletilerek operasyon talimatı verildi.

İzmir’de rekor operasyon: 37 milyon makaron ele geçirildi #1

İzmir’de rekor operasyon: 37 milyon makaron ele geçirildi ViDEO

PİYASA DEĞERİ 6 MİLYONU BULUYOR

Operasyona başlayan gümrük muhafaza ekipleri, açılan konteynerlerde ilk etapta krepe edilmiş kağıt yerine sigara üretiminde kullanılan ve kaçak yollarla Türkiye’ye sokulmak istenen 16 milyon 440 bin adet makaron ele geçirdi.

Operasyonun devamında yürütülen ve genişletilen çalışmalarda ise açılan konteynerlerle bağlantısı bulunun iki konteyner daha açıldı. Bu konteynerlerde de 20 milyon 750 bin adet daha makaron tespit edilirken, toplam ele geçirilen miktar 37 milyon 190 bin adet oldu.

Yapılan operasyon neticesinde, Türkiye’de bugüne kadar tek seferde gerçekleştirilen en yüksek miktardaki makaron yakalamasına imza atıldı.

Böylece, piyasa değeri yaklaşık 6 milyon 750 bin lira olan 37 milyon 190 bin adet makaronun, sigara kaçakçılarının eline geçmesi engellendi.

Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın şüpheliler hakkındaki soruşturması devam ediyor.

İzmir’de rekor operasyon: 37 milyon makaron ele geçirildi #2

İzmir’de rekor operasyon: 37 milyon makaron ele geçirildi #3

İzmir’de rekor operasyon: 37 milyon makaron ele geçirildi #4