İzmir'de depremde yıkılan Cumhuriyet Sitesi davası sanıklarına hapis istendi

İzmir'de depremde yıkılan Cumhuriyet Sitesi davası sanıklarına hapis istendi

6.6'lık depremde, 10 kişinin yaralandığı Cumhuriyet Sitesi C Blok için hazırlanan iddianamede, 3 sanığın ayrı ayrı 8 aydan 4,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

İzmir Seferihisar açıklarında, geçen yıl 30 Ekim'de 6.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Yaşanan depremde hasar gören yapılardan olan, Bayraklı ilçesindeki 10 kişinin yaralandığı Cumhuriyet Sitesi C Blok ile ilgili iddianame hazırlandı.

Soruşturma kapsamında tutuksuz sanıklar Ege İşcan'ın 1992 yılında bina yapılırken 'fenni mesul' ve Hüseyin Özener'in 'sürveyan', Mehmet Kuşakçı'nın ise 1996'da yapılan tadilat sırasında 'fenni mesul' olduğu belirtildi.

SANIKLAR KUSURLU GÖRÜLDÜ

İddianamedeki bilirkişi raporunda; C Blok'ta projelendirmede eksikler, malzeme özelliklerinde yetersizlikler, uygulama ve işçilik hataları ile yapı denetiminde yetersizlikler bulunduğu; binanın depreme dayanıklı olmadığı için yıkıldığı bu nedenle de sanıkların kusurlu oldukları belirtildi.

4 BUÇUK YILA KADAR HAPİSLERİ İSTENDİ

Sanıkların ise kendilerine yöneltilen suçları kabul etmedikleri, iddianamede yer aldı. Toplanan deliller ve alınan ifadeler sonucu sanıkların 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma' suçunu işledikleri, bu nedenle de ayrı ayrı 8 aydan 4,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. İddianame, İzmir 44'üncü Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İzmir de depremde yıkılan Cumhuriyet Sitesi davası sanıklarına hapis istendi #1

İzmir de depremde yıkılan Cumhuriyet Sitesi davası sanıklarına hapis istendi #2