İstanbul'da trafikle birlikte hava kirliliği artıyor

İstanbul'da trafikle birlikte hava kirliliği artıyor

Günlük yaklaşık 4 buçuk milyon aracın yollarda olduğu Megakent'te özellikle bazı semtlerde ciddi bir hava kirliliği artışı gözlemlendi.

Koronavirüs tedbirlerinin kademeli olarak kalkmasıyla birlikte bireysel araç kullanımında artış yaşandı.

Özellikle Mecidiyeköy, Zincirlikuyu, Bağcılar ve Sultangazi'de hava kalitesi düştü.

"ANA KAYNAK TRAFİK EMİSYONLARI"

Havanın partiküler madde olarak ciddi bir tehdit altında olduğunu söyleyen Uluslararası Hava Kirliliği Önleme ve Çevre Koruma Birliği Başkanı Prof. Dr. Selahattin İncecik, şunları söyledi:

"İstanbul'da 1990'lı yıllara kadar hava kirliğinin temel kaynağı konutlardaki ısınma, trafik ve sanayiydi. Ancak günümüzde bu sıralama değişti. Trafik ilk sırada yer almaya başladı. Artık İstanbul'da hava kirliliğinin ana kaynağı trafik emisyonları. Şu an İstanbul'da 4 buçuk milyon araç var. Bu araçların 3 buçuk milyonunu otomobiller oluşturuyor. Bu otomobillerin büyük bir kısmı da dizel araçlar. Aynı zamanda İstanbul'da meteorolojik faktörlerin hava kalitesi üzerinde olumsuz etkilerini biliyoruz. Ancak bu olumsuz etkiler her zaman olan hadiseler değil. İstanbul'daki genel resme baktığımızda havanın partiküler madde olarak ciddi bir tehdit altında olduğunu söyleyebiliriz.

İstanbul da trafikle birlikte hava kirliliği artıyor #1

EN AZ HAVA KİRLİLİĞİ GÖRÜLEN İLLER: KADIKÖY, ÜSKÜDAR

İstanbul'un topografyası düz olmaması ve her semtteki nüfus yoğunluğunun farklılaşması İstanbul'da bazı bölgelerde trafik yoğunluğuna neden olabiliyor. Bu nedenle İstanbul'un bazı bölgelerinde ciddi bir hava kirliliği gözlenebiliyor. İstanbul'da hava kirliliğinin yoğun olduğu yerler ise Mecidiyeköy, Zincirlikuyu, Bağcılar ve rüzgara açık olmayan yerlerden biri olan Sultangazi gibi yerlerde hava kirliliğinin arttığını görebiliyoruz. Ancak rüzgara açık olan yerlerde hava kirliliği seviyeleri çok düşük oluyor. İstanbul'da hava kirliliğinin düşük olduğu yerler arasında Kadıköy ve Üsküdar diyebiliriz."

İstanbul da trafikle birlikte hava kirliliği artıyor #2

"TRAFİKTEKİ ARAÇ SAYISI ÇOĞALDI"

Pandemi sonrası İstanbul'un hava kalitesinde ciddi bir bozulma meydana geldiğini belirten Prof. Dr. İncecik, şöyle devam etti:

"Pandemi ile hava kirliliği artışının nedeni trafiğe çıkan araç sayısının iki kat artması. Eskiden yılın birkaç ayında partiküler maddenin yüksek olduğunu görüyorduk, ancak şimdi neredeyse yılın tamamında partiküler maddenin yükseldiğini görüyoruz.

DSÖ'YE GÖRE 7 MİLYON İNSAN ERKEN ÖLÜYOR

Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) göre her yıl 7 milyon insan hava kirliliği nedeniyle erken ölümle karşı karşıya kalıyor. Kirli havayı soluduğumuz zaman akciğerlerimiz kirli havadan birebir etkileniyor. Vatandaşlar trafiğin yoğun olduğu Mecidiyeköy, Zincirlikuyu, Bağcılar gibi yerlerde beklerken mutlaka maske takmalı. Yine trafik yoğunluğunun fazla olduğu zaman dilimi içerisinde dışarıda çok bulunmamak gerekir. Bu riskler en çok solunum rahatsızlığı olan bireyler için geçerli. Aynı zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ulusal Hava Kalite İzleme Ağı tarafından güncel olarak paylaşılan hava kirliliği raporlarına vatandaşlar sürekli bakmalı. Merkezin web sitesine girerek bulundukları semtte hava kirlilik oranını görebilir. Vatandaşların, raporda özellikle kırmızı renkte olan bölgelerden kaçınması lazım."

İstanbul da trafikle birlikte hava kirliliği artıyor #3

İstanbul da trafikle birlikte hava kirliliği artıyor #4

İlginizi Çekebilir
İstanbul'da bugünkü trafik yoğunluğu
İstanbul'da bugünkü trafik yoğunluğu
281 YORUM
Gündem
Medyanın ilgisi Ronaldo'da
Medyanın ilgisi Ronaldo'da
132 YORUM
Dünyadan futbol
Sahte doktorun foyasını, aldattığı sevgilisi ortaya çıkardı
Sahte doktorun foyasını, aldattığı sevgilisi ortaya çıkardı
491 YORUM
Gündem
Evde, ofiste, tatilde her yerde paranı ikiye katla
ADVERTORIAL
CoinPro
Portekiz, Ronaldo'nun pozisyonu için FIFA'ya başvuracak
Portekiz, Ronaldo'nun pozisyonu için FIFA'ya başvuracak
134 YORUM
Futbol