İsmail Çataklı: 1 milyon Suriyelinin dönüşünü hedefliyoruz

İsmail Çataklı: 1 milyon Suriyelinin dönüşünü hedefliyoruz

Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, “1 milyon Suriyelinin geri dönüşünü sağlamayı hedefliyoruz. Bu çerçevede 13 bölgede yerleşim alanları kurulacak” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) ev sahipliğinde, Parlamentolar Arası Birlik (PAB) ile ortaklaşa düzenlenen Küresel Parlamenter Göç Konferansı’nda, 'Dünyada En Fazla Yerinden Edilmiş İnsan Barındıran Ülke Olarak Türkiye Tecrübesi' başlıklı panel düzenlendi.

Moderatörlüğünü PAB Türk Grubu Başkanı Ravza Kavakçı’nın yaptığı panelde, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmai Çataklı yaptığı açıklamalarda, 1 milyon Suriyelinin geri dönüşünün sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.

DHA’nın haberine göre; Çataklı’nın açıklamalarında şu ifadeler ön plana çıktı:

"Göçe bakışla ilgili genel bir sorun olduğunu düşünenlerdenim. Tarih boyu da dünyayı büyük oranda göçler şekillendirmiştir. Göç hayatın parçası. Yapılması gereken, tarihin her döneminde olmuş bu olguya doğru bakışla çözümler aramak lazım. Türkiye olarak diyoruz ki, birincisi göç meselesinde işin kaynağına odaklanalım. Kaynağında sorunlara çözümler arayalım.

“Dünyada insanlar bazı ülkelerde Saddam gibi bir zalimi bile arar hale geldiler”

Demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü diye bazı ülkelere, bazı ülkeler gitti deyim yerindeyse züccaciye dükkanına girmiş fil gibi her tarafı yıktı, döndüğünde dünyada insanlar bazı ülkelerde Saddam gibi bir zalimi bile arar hale geldiler. Kaynağında sorunları çözmek nasıl olacak? Birincisi sorunun kaynağı kendimiz olmayacağız. Sorunun kaynağı kendimiz değilsek o sorunu orada çözebilmek için mücadele edeceğiz.

İsmail Çataklı: 1 milyon Suriyelinin dönüşünü hedefliyoruz ViDEO

İsmail Çataklı: 1 milyon Suriyelinin dönüşünü hedefliyoruz #1

“4 milyonun üzerinde insana 11 yıla yaklaşıyor ev sahipliği yapıyoruz”

Kapınıza dayanmış olan, yardıma muhtaç olan bulunduğu ülkede güvenliği olmayan insanlara ülkemiz kapısını açtı ve insani bir muamele gösterdi. Birilerinin yaptığı gibi botlarını batırmadık, üzerlerine asit döküp yakmaya kalkmadık. Onları kurşunlamadık, çelme atmadık. Soğuk kış günleri donarak ölsünler diye nehre ya da Ege'nin sularına itmedik. 4 milyonun üzerinde insana 11 yıla yaklaşıyor ev sahipliği yapıyoruz.

"507 bin Suriyeli gönüllü geri dönüş yaptı”

Bunu yaparken de onların gerek eğitim sisteminden istifadeleri gerek sağlığa erişimleri gerek temel ihtiyaçlarının karşılanması için yoğun çaba, şu ana kadar yürüttüğümüz çalışmalar sayesinde Suriye'ye, Türkiye'nin operasyonlarla güvenliğini sağladığı bölgelere 507 bin Suriyeli gönüllü geri dönüş yaptı.

“1 milyon Suriyelinin geri dönüşünü sağlamayı hedefliyoruz”

En son Sayın Cumhurbaşkanımızın da kamuoyuna duyurduğu bir çalışmayla uluslararası bazı yardım kuruluşlarının desteğiyle 1 milyon Suriyelinin geri dönüşünü sağlamayı hedefliyoruz. Bu çerçevede 13 bölgede yerleşim alanları kurulacak ve içlerinde sadece konutlar değil, ticarethaneler, diğer sosyal mekanlar, yönetim merkezleri bulunacak. Bu bölgelerden de 3 tanesinin bütün detay projeleri hazırlandı. En yakın zamanda inşaatı başlayacak. Biz hep söylüyoruz. Gönüllü, onurlu ve güvenli bir şekilde bu insanların kendi ülkelerine, yurtlarına dönmeleri lazım. Bunun için onlara hayatlarını sürdürecek bir atmosfer oluşturmak için de yoğun bir çabanın gayretin içerisindeyiz.

"Sorumluluk alın, yük paylaşın”

Eğer biz Batı'nın yaptığı gibi göç meselesini sadece sınır yönetiminden ibaret sayarsak, FRONTEX dahil sınır birlikleri, sınır yönetiminden sorumlu kurumlar, kişiler eliyle giriş çıkışları kontrol etmekten ibaret sayarsak çok uzun bir gelecekte değil, öngörülebilir bir gelecekte Batı'nın, gelişmiş ülkelerin çok daha büyük göçmen sorunlarıyla karşı karşıya kalmaları kaçınılmazdır. Bunun kaçarı yok. Bütün dünyadan bizim isteğimiz 3 şey var:

Bir tanesi kaynak ülkelerde sorunlara yol açmayın, açtığınız sorunları çözün, orada çözüme destek olun.

İki, insanca muamele edin. Çok basit, insanca. Hukukun üstünlüğü, yaşama hakkı, demokrasi. Bunlar sadece Avrupa'da yaşayanlar için mi? Avrupa dışından birisi size yöneldiği zaman bu kavramların hepsi rafa mı kaldırılması gerekiyor?

Üçüncüsü, yük paylaşın. Uzakta oturup 'çok iyi yapıyorsunuz, aferin' demenizi kimse beklemiyor. Başta kendinizin sebep olduğu sorunlar olmak üzere sorumluluk alın, yük paylaşın. İnsanlar kendi bulundukları yerlerde huzur içinde yaşasınlar. Kimse sizin kapılarınızı açın milyonlar size gelsin diye bir derdi yok. Sorun açmayın, açtığınız sorunları çözün ve var olan sorunların çözümüne destek olun.”

İlginizi Çekebilir
Cinsel istismar davasında iddianame kabul edildi
Cinsel istismar davasında iddianame kabul edildi
702 YORUM
Gündem
Hulusi Akar'dan cemaate selam yazılı mühimmat iddialarına yanıt
Hulusi Akar'dan cemaate selam yazılı mühimmat iddialarına yanıt
479 YORUM
Gündem
Günde 10 dakika ayırın, günlük 300 USD kazanın!
ADVERTORIAL
CryptoTrader
Bloomberg: Türkiye'de tanker tartışması tırmanıyor
Bloomberg: Türkiye'de tanker tartışması tırmanıyor
225 YORUM
Dünya
Tekirdağ'daki kreşte şiddet görüntülerine soruşturma
Tekirdağ'daki kreşte şiddet görüntülerine soruşturma
714 YORUM
3. Sayfa