Ruhani: Suriye'ye askeri müdahale doğru değil

Ruhani: Suriye'ye askeri müdahale doğru değil

Ruhani, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik operasyonları için endişesinin haklı, askeri müdahalenin doğru olmadığını söyledi.

İran’ın başkenti Tahran’da gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Şu anda en önemli sorun Fırat'ın doğusu değil, asıl sorun tüm teröristlerin bulunduğu İdlib bölgesinde.” dedi.

"DOĞRU YÖNTEM SEÇİLSİN"

Suriye’deki gelişmelere de değinen Ruhani, “Türkiye’nin Güney sınırları konusunda kaygıları var ve Türkiye bu kaygıların giderilmesi konusunda haklı. Fakat doğru bir yöntemin seçilmesi gerektiğine inanıyoruz.” açıklamasında bulundu.

ÜÇLÜ ZİRVE

Asıl sorunun Fırat'ın doğusu değil de tüm teröristlerin bulunduğu İdlib bölgesi olduğunu belirten Ruhani, “Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi’nde, Türkiye’nin güneyi ve Suriye’nin kuzeyindeki sınırlarındaki güvenlik sorununun çözümünün Suriye ordusunun varlığıyla mümkün olduğunu açıkça belirttik.” dedi.

Ruhani: Suriye'ye askeri müdahale doğru değil #1

MÜLTECİ İSTEĞİ

Ayrıca, ABD’nin bölgeden çekilmesi ve Esad rejiminin gelmesi için herkesin yardımcı olması gerektiğini savunan Ruhani, seçilen yolun bölge için faydalı olmadığını ileri sürdü ve ülkede huzurun sağlanıp, mültecilerin hızlıca evlerine dönebilmesi gerektiğini ifade etti.