Instagram'ın açığını bulan gençler, ödülü beğenmedi

Instagram'ın açığını bulan gençler, ödülü beğenmedi

Instagram'da bir açık bularak mavi tik alan ünlü isimlerin kimlik bilgilerine erişen gençler, büyük hayallerle başvurmalarına rağmen 5 bin liralık ödülü duyunca şoke oldu.

Instagram'ın açığını bulan gençler, ödülü beğenmedi

İstanbul’da yaşayan 20 yaşındaki Hüseyin Çoban, bir gün hesabının mavi tik olması için ayarlar sekmesinden hesap doğrulamaya başvurdu. Fakat ınstagram tarafından reddedildi. Birçok ünlünün hesaplarında gözüken mavi tike sahip olmak isteyen Çoban, 17 yaşındaki arkadaşı Arda Kılıç’tan yardım istedi.

Yazılıma meraklı olan Kılıç, Instagram web üzerinden yaptığı araştırmalar sonucu mavi tik ile doğrulanan hesapların TC kimlik numaralarına erişti. Bu açığı fark eden gençler, Instagram ile iletişime geçerek bu açığı anlattıkları bir mail attı.

GENÇLER, ÖDÜLÜ DUYUNCA HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADI

Maile dönüş yapan ınstagram ekibi, 2 Türk gencine teşekkür ederek gençleri 750 dolar ile ödüllendirdi.

Fakat gençler, Türk Lirası ile yaklaşık 5 bin TL’ye karşılık gelen bu miktarı az bularak kabul etmedi.

Bu açığın art niyetlilerin eline geçmesi konusunda uyaran gençler, Instagram'ın yeni güncelleme ile bu açığı kapatacağını söyledi.

"BULDUĞUMUZ AÇIKLA MAVİ TİKLİ TÜM ÜNLÜLERİN KİMLİK BİLGİLERİNE ULAŞABİLİYORUZ"

Instagram'a mavi tik başvurusu yapmak isterken güvenlik açığını bulan 20 yaşındaki Hüseyin Çoban, “Instagram'da mavi tik başvurusu yapacaktım. Mavi tik normalde ünlülere veriliyor, fakat ben daha önceki girişimlerimle ulusal basında yer aldığım için başvuru gönderdim. Ayarlar kısmından hesap doğrulamadan yaptım, başvuruma web sayfasından ret cevabı geldi. O ret ile araştırma yapıp Instagram'ın açığını bulduk. O açıkla mavi tikli tüm ünlülerin TC kimlik bilgilerine ulaşabiliyoruz.” diye konuştu.

Instagram ın açığını bulan gençler, ödülü beğenmedi #1

5 BİN LİRA İLE ÖDÜLLENDİRMEK İSTEDİLER, KABUL ETMEDİLER

Instagram açığının art niyetli kişiler tarafından bulunmuş olsaydı kötü şeyler olabileceğini söyleyen 17 yaşındaki Arda Kılıç, “Hüseyin bana doğrulamadan ret geldiğini söyledi. Kurcalarken bir şeyler bulduğundan bahsetti. Ben de Instagram web üzerinden araştırmaya başladım. Biraz kurcalarken bu açığı bulduk. Doğrulama başvurusu gönderip doğrulanan tüm hesapların TC kimliklerine ulaşabildiğimiz güvenlik açığı bulduk. Bunu direkt Instagram' ın mail adresine ilettik. Bize artı bir ülke koduyla aranacağımızı söylediler. Yaklaşık 5 bin TL ile ödüllendirileceğimizi söyleyerek, teşekkür ettiler. Biz bu miktarı az bulduk. Yeni gelen güncellemeleri ile bu açığı kapatacaklarını söylediler. En son 8 Haziran’da güncelleme gelmişti. Şu an biz açığı söyledik ama henüz bir para alamadık. 5 bin TL’yi kabul etmedik. Bu açığı art niyetli kişiler bulmuş olsa kötü şeyler yapabilirlerdi. Bu bilgileri satabilirlerdi. Fakat biz böyle bir şey yapmadık.” ifadelerini kullandı.

Instagram ın açığını bulan gençler, ödülü beğenmedi #2

Instagram ın açığını bulan gençler, ödülü beğenmedi #3

İlginizi Çekebilir
Tokat'ta Vali'nin elini sıkmayan subaylar görevden alındı
Tokat'ta Vali'nin elini sıkmayan subaylar görevden alındı
2079 YORUM
Gündem
Manisa'da şahıs mülkünden su yerine petrol çıktı
Manisa'da şahıs mülkünden su yerine petrol çıktı
372 YORUM
İç Haber
Ekrem İmamoğlu, Sabiha Gökçen Havalimanı metrosunu sahiplendi
Ekrem İmamoğlu, Sabiha Gökçen Havalimanı metrosunu sahiplendi
1161 YORUM
Gündem
Milyoner iş adamı dijital para projesini anlatıyor
ADVERTORIAL
BTCPrime
Rusya İtalya'ya gaz akışını durdurdu
Rusya İtalya'ya gaz akışını durdurdu
200 YORUM
Dünya