30 yıldır kirli olan dere kendi kendine temizlendi

30 yıldır kirli olan dere kendi kendine temizlendi

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde uzun yıllardır kirlilikle boğuşan ve rengi zaman zaman siyaha dönen Lüleburgaz Deresi, koronavirüs günlerinde kirleticilerin azalması sonucu temizlendi.

30 yıldır kirli olan dere kendi kendine temizlendi

Koronavirüs salgını sonucu sadece hava değil, toprak ve su da temizlenmeye başlandı.

Geçtiğimiz haftalarda Trakya’nın en kirli bölgelerinin bile hava kalitesi düzelirken, bir güzel haber de Lüleburgaz Deresi'nden geldi.

Sanayi bölgelerinin etrafından geçen ve uzun yıllardır sanayi kuruluşlarının atıkları nedeniyle kirlilikle boğuşan Lüleburgaz Deresi, sanayi üretiminin ve buna bağlı olarak kirleticilerin azalması sonucu temizlenmeye başladı.

30 yıldır kirli olan dere kendi kendine temizlendi #1

KOKUDAN ESER KALMADI

Yıllar önce hemen yanı başına sanayi sitesinin kurulmasına izin verilen ve çevresindeki fabrikaların da denetimsizlik nedeniyle atıklarını arıtmadan bırakarak kirlettiği Lüleburgaz Deresi, koronavirüs salgını günlerinde sanayi kuruluşlarının faaliyetlerini askıya alması sonucu rahat nefes aldı.

Uzun süredir rengi siyah akan ve zaman zaman köpüklenerek ürkütücü görüntü veren deredeki kötü kokunun da ortadan kalktığı görüldü. Bu durum, “Doğa, yıllar önce kaybettiği dereyi geri aldı.” olarak yorumlandı.

30 yıldır kirli olan dere kendi kendine temizlendi #2

KURBAĞA SESLERİ GERİ GELDİ

Öte yandan, uzun süredir hiçbir canlı varlığının gözlemlenmediği derede kurbağa seslerinin geri geldiği görüldü. Ergene'ye bağlanan derenin kenarında çok sayıda tatlı su kurbağasının sesi duyulurken, zaman zaman balıkçıl kuşlarının da dere üzerinde uçuş yaptığı görüldü.

30 yıldır kirli olan dere kendi kendine temizlendi #3