İlham Aliyev'den, Erdoğan’a doğalgaz keşfi nedeniyle tebrik mektubu

İlham Aliyev'den, Erdoğan’a doğalgaz keşfi nedeniyle tebrik mektubu

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Karadeniz'de bulunan doğalgaz nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a tebriklerini mektup yoluyla iletti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün düzenlediği basın toplantısında "Türkiye, tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi" diyerek 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulunduğunu duyurmuştu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye’nin Karadeniz'de gerçekleştirdiği doğalgaz keşfi nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tebrik mektubu gönderdi.

"KARDEŞ TÜRKİYE'NİN BAŞARISINDAN KENDİ BAŞARILARIMIZ KADAR MUTLU OLUYORUZ"

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Aliyev’in mektubunda ”Kendim ve Azerbaycan halkı adına, Türk tarihinin en büyük doğalgaz yatağının keşfinden dolayı sizleri ve kardeş Türk halkını yürekten kutluyorum. Türkiye enerji güvenliği alanında önemli bir adım daha attı. Doğalgaz sahasının gelişmesi kardeş Türkiye halkına fayda sağlayacaktır. Bu alanın keşfi, Türkiye'nin endüstriyel potansiyelinin ve artan gücünün de bir tezahürüdür. Azerbaycan ve Türkiye yıllardır büyük enerji ve ulaşım projelerini başarıyla uyguluyor. Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Erzurum, TANAP, Bakü-Tiflis-Kars projeleri ülkelerimiz ve halklarımız için yeni fırsatlar açmakta ve Azerbaycan-Türkiye ortaklığını daha da güçlendirmektedir. Umarım şu anda Türkiye tarafından yürütülmekte olan diğer arama projeleri de başarılı olur. Kardeş Türkiye'nin başarısından kendi başarılarımız kadar mutlu oluyoruz. Azerbaycan-Türkiye kardeşliğinin ve dostluğunun gelişmeye ve güçlenmeye devam edeceğine inanıyorum. Bu vesileyle sizlere sağlık, çalışmalarınızda başarılar, kardeş Türkiye halkına barış ve refah diliyorum" ifadelerini kullandığı aktarıldı.

İlham Aliyev den, Erdoğan’a doğalgaz keşfi nedeniyle tebrik mektubu #1