Türkiye ile Rusya arasında imzalanan 3 maddelik mutabakat

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan 3 maddelik mutabakat

Moskova'daki İdlib zirvesi sonrası, sağlanan mutabakatın maddelerini Çavuşoğlu açıkladı.

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan 3 maddelik mutabakat

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin ile gerçekleştirdiği İdlib zirvesi sona erdi.

Toplantının ardından liderler kameraların karşısına geçerek varılan anlaşmayı açıkladı. Liderlerin konuşmalarının ardından, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov varılan mutabakatın maddelerini duyurdu.

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan 3 maddelik mutabakat #1

İŞTE RUSYA İLE TÜRKİYE ARASINDA İMZALANAN MUTABAKATIN TAM METNİ

"Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu, Suriye Arap Cumhuriyeti’ndeki ateşkes rejiminin uygulanmasının garantörleri olarak (bundan sonra taraflar olarak anılacaktır), Suriye Arap Cumhuriyeti’nde Gerginliği Azaltma Bölgeleri Oluşturulmasına İlişkin 4 Mayıs 2017 tarihli Muhtıra ve İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesindeki Durumun İstikrarlaştırılmasına İlişkin 17 Eylül 2018 tarihli Muhtıra’yı hatırda tutarak, Suriye Arap Cumhuriyeti’nin egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve toprak bütünlüğüne olan kuvvetli taahhütlerini yineleyerek,

Terörizmin tüm tezahürleriyle mücadele ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından terörist olarak tanımlanan tüm grupların ortadan kaldırılması yönündeki kararlılıklarını yinelerken, sivillerin ve sivil altyapının hedef alınmasının hiçbir şekilde mazur görülemeyeceğini kabul ederek, Suriye ihtilafının askeri çözümünün olamayacağının ve ihtilafın yalnızca Suriyelilerin öncülüğünde ve sahipliğinde, Birleşmiş Milletler’in kolaylaştırıcılığında, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararıyla uyumlu siyasi süreç yoluyla sona erdirilebileceğinin altını çizerek, İnsani krizin daha da kötüleşmesinin önlenmesinin, sivillerin korunmasının, ihtiyaç sahibi tüm Suriyelilere önkoşulsuz ve ayrım gözetmeksizin koruma ve insani yardım sağlanmasının, keza ülke içinden yerinden edilmelerin önlenmesi ile mültecilerin ve ülke içinde yerinden edilen kişilerin güvenli ve gönüllü olarak Suriye'deki asıl ikamet yerlerine geri dönüşlerinin kolaylaştırılmasının önemini vurgulayarak,

İdlib anlaşmasının detaylarını Çavuşoğlu açıkladı VİDEO


ANLAŞMAYA VARILAN 3 MADDE

1 - İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesindeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetler 6 Mart 2020 saat 00:01’den itibaren durdurulacaktır.

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan 3 maddelik mutabakat #2

GÜVENLİ KORİDOR

2 - M4 karayolunun kuzeyinde 6 km ve güneyinde 6 km derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecek. 7 gün içinde esasları kararlaştırılacak.

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan 3 maddelik mutabakat #3

TÜRK RUS DEVRİYESİ

3 - Türk ve Rus devriyeleri, 15 Martta M4 karayolunun Trumba’dan (Serakib’in batısı) Ain Al Havr’a kadar olan kesimi boyunca başlatılacaktır"

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan 3 maddelik mutabakat #4


Türkiye ile Rusya arasında imzalanan 3 maddelik mutabakat #5

İlginizi Çekebilir
Erdem Baş’ın Kanada’da ev sahibi-kiracı anısı
Erdem Baş’ın Kanada’da ev sahibi-kiracı anısı
405 YORUM
Medya
Putin'in ısrarla istediği esir, Ukraynalı Victor Medvedçuk çıktı
Putin'in ısrarla istediği esir, Ukraynalı Victor Medvedçuk çıktı
47 YORUM
Dünya
Yatırımlarınızı güvende tutun
ADVERTORIAL
Metabot
Kadın sürücü ters yöndeki ambulansın önünü kesti
Kadın sürücü ters yöndeki ambulansın önünü kesti
1281 YORUM
3. Sayfa
İran'da isyan dalga dalga büyüyor
İran'da isyan dalga dalga büyüyor
371 YORUM
Gündem