İçişleri Bakanlığı'ndan sahil kentlerinde 'müsilaj' operasyonu

İçişleri Bakanlığı'ndan sahil kentlerinde 'müsilaj' operasyonu

İçişleri Bakanlığı, mafya tipi organize suç örgütleri ve bu örgütlere silah temini sağlayan suç gruplarına yönelik 16 ilde "Müsilaj" adı verilen operasyon başlattı.

İçişleri Bakanlığı'ndan sahil kentlerinde 'müsilaj' operasyonu

Mafya tipi organize suç örgütlerine göz açtırmayan Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (KOM) ekipleri, turizm sezonu öncesi sahil şeridindeki illerde operasyonlarını artırdı.

Turizm işletmelerini zor kullanarak çalıştırdıkları, devlet büyüklerinin adını kullanarak vatandaşları dolandırdıkları, karşı çıkanları tehdit ettikleri, suç örgütüne maddi menfaat sağladıkları, sahte çağrı merkezleri aracılığıyla dolandırıcılık yaptıkları tespit edilen organize suç örgütlerine yönelik Cumhuriyet Başsavcılıklarının talimatları doğrultusunda KOM ekipleri harekete geçti.

17 suç grubu ve 315 şüpheliyi kapsadı

Adana, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, İstanbul, İzmir, Mersin, Muğla, Yalova, Artvin, Giresun, Ordu, Samsun ve Zonguldak olmak üzere 16 ilde eş zamanlı, 13 organize suç örgütüyle bağlantılı suç örgütlerinin de aralarında bulunduğu yerel suç örgütleri ve aranan şahıslar ile bu organize suç örgütlerine ruhsatsız silah temini sağlayan 17 suç grubu hakkında 315 şüpheliye yönelik "Müsilaj Operasyonu" başlatıldı.

 

İçişleri Bakanlığı ndan sahil kentlerinde müsilaj operasyonu #1

Adreslere baskınlar yapıldı

Güvenlik güçleri, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgütün faaliyetleri kapsamında yağma, tefecilik, tehdit suçları ile söz konusu örgütlere silah temin ederek 6136 Sayılı Kanuna Muhalefet suçunu işleyerek kamu güvenliği ve barışına tehdit oluşturduğu" tespit edilen şüphelilerin adreslerine operasyon düzenledi.

16 ilde eş zamanlı "Müsilaj" operasyonu başlatıldı VİDEO

İçişleri Bakanlığı ndan sahil kentlerinde müsilaj operasyonu #2

Operasyonun İstanbul ayağı

Öte yandan operasyon çerçevesinde İstanbul'un Esenyurt ilçesinde suç örgütü kurmak, yönetmek, yağma, gasp, yaralama, uyuşturucu ticareti ve zorla fuhuş yaptırdığı tespit edilen örgütlere yönelik yapılan teknik ve fiziki takip sonucu belirlenen adreslere şafak vakti baskın yapıldı.

Çetenin uyuşturucu kısmının liderliğini Memet E., fuhuş grubunun liderliğini ise Aykut Z. isimli şahısların yaptığı belirlendi.

Örgütün yöneticiliğini ise Erhan U. Recep E., Erhan K. isimli şahısların yaptığı tespit edildi. Esenyurt'ta bir site çevresini mesken tutan çetenin uyuşturucu ticareti yaptıkları ve fuhuş suçu işledikleri belirlendi.

İçişleri Bakanlığı ndan sahil kentlerinde müsilaj operasyonu #3

Toplamda 60 gözaltı

İstanbul merkezli 5 ilde suç örgütü yapılanmasına yönelik operasyon gerçekleştirildi. Sabah saatlerinde Büyükçekmece'de gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda 24 şüpheli şahıs yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelilerin ikametlerinde yapılan aramalarda, 2 adet ruhsatsız tabanca, 54 adet extasy hap, 20 gram uyuşturucu madde ele geçirildi.

Operasyonların devamında ise Fatih, Bayrampaşa, Eyüp ilçelerinde faaliyet gösteren yasadışı silah ticareti yapan suç örgütüne yönelik operasyon yapıldı. Yapılan operasyonda 25 şahıs gözaltına alındı. Adreslerde yapılan aramalarda ise 14 tabanca, 2 kurusıkı tabanca, 83 fişek, 2 av tüfeği, 1 namlu, 2 tabanca gövdesi, 2 sürgü, 1 kama, 69 gram uyuşturucu madde ele geçirildi.

Bursa'da da 11 şüpheli yakalandı. Şüphelilerin ev ve iş yerleri ile araçlarında yapılan aramalarda, 7 ruhsatsız tabanca, 2 kurusıkı tabanca, 6 ruhsatsız tüfek, 56 av tüfeği fişeği, 131mermi ele geçirildi.

İçişleri Bakanlığı ndan sahil kentlerinde müsilaj operasyonu #4

İçişleri Bakanlığı ndan sahil kentlerinde müsilaj operasyonu #5

İçişleri Bakanlığı ndan sahil kentlerinde müsilaj operasyonu #6

İçişleri Bakanlığı ndan sahil kentlerinde müsilaj operasyonu #7

İçişleri Bakanlığı ndan sahil kentlerinde müsilaj operasyonu #8