HSK, Manavgat Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı'nı açığa aldı

HSK, Manavgat Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı'nı açığa aldı

Davasına baktığı iş adamıyla aynı masada yemek yediği görüntüleri basında yer alan hakim, HSK İkinci Dairesi tarafından açığa alındı. HSK'nın müfettişleri geçen ay soruşturma başlatmıştı.

HSK, Manavgat Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı'nı açığa aldı

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 2019 yılı Aralık ayında, jandarma tarafından bir örgüte yönelik operasyon düzenlendi.

Operasyonda 'haksız çıkar sağlamak için örgüt kurmak', 'dolandırıcılık', 'tefecilik yapmak', 'kamu kurum ve kuruluşlarını ve tüzel kişiliklerin aracı olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık' suçundan, aralarında 5 yıldızlı otel sahiplerinin de bulunduğu E.B., K.B., A.B., V.B., A.R.Ö., A.A., V.E. ile M.A. yakalandı.

2 KİŞİ TUTUKSUZ YARGILANMAK ÜZERE SERBEST BIRAKILDI

Jandarmada işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden E.B., K.B., A.B., A.R.Ö., A.A. ile M.A tutuklanırken, V.B. ve V.E. adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Tutuklanan şüphelilerin avukatlarınca yapılan itiraz üzerine 6 şüpheli, 31 Aralık akşamı yurt dışına çıkış yasağı ve haftada bir imza vermek koşuluyla serbest bırakıldı.

HSK, Manavgat Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı nı açığa aldı #1

84 MİLYON 527 BİN 889 TL HAKSIZ KAZANÇ

Şüphelilerle ilgili soruşturma tamamlanıp Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, Manavgat 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede; E.B., K.B., A.B., V.B., A.R.Ö., A.A., V.E. ile M.A.'nın yanı sıra genişletilen soruşturma sonucunda özel bir bankanın şube müdürü K.Ç. ile A.T.B., F.Ö., F.B., M.İ.T., S.D.G., U.O. ve Y.P.'nin 11 ayrı suçu 48 defa işledikleri ve 84 milyon 527 bin 889 TL haksız kazanç sağladıkları tespit edildi.

Şüpheliler hakkında toplam 146 yıldan 491 yıla kadar hapis ve 126 bin güne kadar adli para cezası istendi.

CEZALANDIRILMALARI TALEP EDİLDİ

Olayla ilgili Manavgat 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmalarda esas hakkında görüşünü açıklayan savcı, sanıkların 'suç işlemek için örgüt kurmak' suçundan beraatini talep etti.

Savcı, 3 farklı olayda ise sanıkların farklı kişilere yönelik yaptıkları işlemlerle 'nitelikli dolandırıcılık', 'resmi belgede sahtecilik' ve 'tefecilik' suçlarını işlediklerini anlatarak, E.B., A.B., K.B., V.B., F.Ö., V.E., S.D.G., A.R.Ö., A.A. ve M.A.'nın cezalandırılmalarını talep etti.

HSK, Manavgat Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı nı açığa aldı #2

BİRİ HARİÇ TÜM SANIKLAR BERAAT ETTİ

Mahkeme, 25 Mayıs 2021 tarihindeki karar duruşmasında ise haklarında cezalandırmaya yeterli, kesin ve inandırıcı delil bulunamadığını belirterek, F.Ö. haricindeki sanıklara bütün suçlamalardan ayrı ayrı beraat verdi.

Mahkeme heyeti, F.Ö.'nün şikayetçi M.B.'ye yönelik 'hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma' suçunu işlediğini belirterek, 2,5 yıl hapis ve 750 gün karşılığı 15 bin TL adli para cezası verdi.

Verilen karara karşı Antalya Bölge Adliye Mahkemesi'nde (BAM) itiraz edilebileceği belirtildi.

MAHKEME BAŞKANI VE SANIK AYNI MASADA

Karara karşı şikayetçilerin avukatları, BAM'da itiraz hazırlıkları yaparken, Manavgat 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ö.İ. ve davada örgüt lideri olarak yargılanan E.B.'nin, sanığa ait otelin restoranında, aynı masada karşılıklı otururken fotoğrafı ortaya çıktı.

Gizli çekilen fotoğrafta; masada içki dolu bardakların olduğu, kadınların bulunduğu ve mahkeme başkanı Ö.İ.'nin kapalı mekanda sigara içtiği görüldü.

Fotoğrafın ne zaman çekildiği ise belirtilmedi.

HSK, Manavgat Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı nı açığa aldı #3

HSK ÖN İNCELEMEYİ TAMAMLADI, AÇIĞA ALINDI

Fotoğraf hakkında Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu ve savcılık soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında HSK, olayı incelemek üzere Manavgat'a müfettiş gönderdi.

Davasına baktığı iş adamıyla aynı masada yemek yediği görüntüleri basında yer alan hakimle ilgili HSK tarafından geçen ay başlatılan soruşturmada, müfettişler ön incelemesini tamamladı.

Manavgat Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, HSK İkinci Dairesi tarafından açığa alındı.

Antalya'da ağır ceza mahkemesi hakimi, sanıkla içki masasına oturdu

HSK, Manavgat Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı nı açığa aldı #4