Hrant Dink cinayeti: Gülen ve 10 sanığın mal varlıklarına el konulacak

Hrant Dink cinayeti: Gülen ve 10 sanığın mal varlıklarına el konulacak

Hrant Dink cinayetine ilişkin devam edilen davada, dosyası ayrılan FETÖ elebaşı Gülen ve 10 firari sanığın kaçak sayılmalarına ve mal varlıklarına el konulmasına hükmedildi.

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davadan dosyası ayrılan firari sanıklara ilişkin İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, bazı sanıkların barodan atanmış avukatları katıldı.

Sanık Ekrem Dumanlı için de barodan avukat görevlendirildiği belirtildi.

Kaçaklık ilanının eski savcı Zekeriya Öz'ün ikametinin kapısına yapıştırılması için Ünalan Mahallesi Muhtarlığı'na yazılan yazıya cevap gelmediği kaydedildi.

11 SANIK KAÇAK SAYILDI

Mahkeme heyeti, usulüne uygun yapılan ilana rağmen mahkemeye veya Türkiye sınırlarındaki herhangi bir adliye veya kolluk kuvvetine gelip teslim olmayan sanıklar Adem Yavuz Arslan, Coşgun Çakar, Fetullah Gülen, Halil İbrahim Koca, Mehmet Akif Yılmaz, Mehmet Faruk Mercan, Metin Canbay, Ömer Faruk Kartın, Serkan Şahan, Yılmaz Angın ve Yunus Yazar'ın kaçak sayılmalarına ve kaçak sayılan sanıkların menkul ve gayri menkullerine el konulmasına karar verildi.

MALLARIN YÖNETİMİ İÇİN KAYYUM ATANACAK

Heyet, yapılacak TAKBİS mal varlığı sorgusunda sanıklara ait ara ve taşınmaz tespit edildiği takdirde ilgili trafik tescil ve tapu müdürlüklerine müzekkere yazılarak tedbir şerhlerinin işlenmesinin istenilmesine hükmetti.

Türkiye Bankalar Birliğine müzekkere yazılarak sanıklara ait vadeli-vadesiz tüm hesapları ile kiralık kasa mevcutlarının tespit edilerek el koyma kararının uygulanmasının istenilmesine, el konulması kararı üzerine tedbir şerhi işlenecek mevduat ile taşınır ve taşınmaz malların yönetimi amacıyla TMSF'nin kayyum olarak atanmasına da karar verildi.

ZEKERİYA ÖZ İLE İLGİLİ KARAR BİR SONRAKİ CELSE ALINACAK

Heyet kararında, sanık Zekeriya Öz hakkında muhtarlıkça yapılan ilana ilişkin evrakın mahkemeye dönmediği dikkate alınarak evrak geldikten sonra kaçak sayılma ve el koyma kararının bir sonraki celsede karara bağlanacağı belirtildi.

EKREM DUMANLI İÇİN KAÇAKLIK İLANI VERİLECEK

Ayrıca sanık Ekrem Dumanlı için de kaçak şartları oluştuğundan gazete ilanı ile ve ikamet adresine asılarak ilan yapılmasına karar verildi. İlan yapıldıktan 15 gün sonra mahkemeye katılmaması durumunda, kaçak kararı verilerek el koyma kararının ve taşınır ve banka hesaplarının tespiti için müzekkere yazılmasının celse arasında karara bağlanmasına da hükmedildi.

Sanıkların yakalama ve iade taleplerinin beklenmesine karar verilerek, duruşma 29 Eylül'e bırakıldı.

İlginizi Çekebilir
Erdem Baş’ın Kanada’da ev sahibi-kiracı anısı
Erdem Baş’ın Kanada’da ev sahibi-kiracı anısı
484 YORUM
Medya
Metaverse ile geleceğinize yatırım yapın!
ADVERTORIAL
FxAds
Ebru Gündeş Rassan Khoshnaw'a evet dedi
Ebru Gündeş Rassan Khoshnaw'a evet dedi
529 YORUM
Magazin
Ortaköy'deki gece kulübü kavgasının yeni detayları
Ortaköy'deki gece kulübü kavgasının yeni detayları
306 YORUM
3. Sayfa
Ekrem İmamoğlu'nu Kemal Kılıçdaroğlu için uyaran vatandaş yeniden gündemde
Ekrem İmamoğlu'nu Kemal Kılıçdaroğlu için uyaran vatandaş yeniden gündemde
213 YORUM
Gündem