Gurbetçiler sanayi esnafının yüzünü güldürüyor

Gurbetçiler sanayi esnafının yüzünü güldürüyor

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden memleketleri Eskişehir’e gelen gurbetçiler, oto sanayide araçlarının bakımlarını yaptırmak için yoğunluk oluşturuyor.

Yaz aylarında farklı ülkelerden kente gelerek zaman geçiren gurbetçiler, araçlarının bakımlarını Türkiye’de yaptırmayı unutmuyor.

Avrupa ülkelerinde araç servisleri haricinde sanayi ustaları olmadığı için tamir maliyetinin yüksek olduğunu söyleyen gurbetçiler, hazır gelmişken memleketlerindeki sanayiye uğramadan gitmiyor.

Binlerce kilometre uzaktan araçlarıyla gelen gurbetçiler, Eskişehir oto sanayisinde araç bakımı, modifiye, kaporta ve LPG dönüşümlerini yaptırmak için adeta sıraya giriyor.

Ustalar, 'gurbetçiler bereketiyle geliyor' diyor

Uzun yol yapan araçların bakımlarının mutlaka yapılması gerektiğini belirten ustalar da gurbetçilerin, bereketiyle geldiğini belirtti.

İHA'nın aktardığına göre uzun yoldan gelen gurbetçi misafirlerin araçlarının bakımı yaptırmak için sanayide mekik dokuduğunu söyleyen Eskişehirli motor ustası Seyfi Apaş, yoğunluktan memnun olduğunu dile getirdi.

Gurbetçiler sanayi esnafının yüzünü güldürüyor VİDEO

"Her sene temmuzdan eylüle kadar gurbetçi yoğunluğu devam eder"

Gurbetçilerin araçlarını memleketlerinde yaptırmalarının en büyük sebebinin ise maliyetler olduğunu anlatan Apaş, “Her sene sanayide temmuz ayından eylül ayına kadar gurbetçilerin yoğunluğu devam eder. Gurbetçilerin bulunduğu ülkelerde yani Almanya, Fransa ve Belçika gibi yerlerde genelde araç servisleri var. O ülkelerde buradaki gibi sanayiler yok, araç servisleri var. Genelde otopark ve garaj gibi yerlerde küçük tamirhaneler oluyor orada. Onların da maliyeti Türkiye’deki sanayilere göre kat kat daha fazladır. Maliyet parça yönünden fazla değil, işçilik orada daha pahalıya mal oluyor. O yüzden gurbetçiler araçlarının bakımlarını burada yaptırmayı tercih ediyor.

Gurbetçiler sanayi esnafının yüzünü güldürüyor #1

"Kaporta, boya, motor bakımları ve ön takım bakımları gibi birçok işlerini Türkiye'de yaptırıyorlar"

Her gurbetçinin memleketinin sanayisinde bir tanıdığı var ve buraya geldikleri zaman araçlarını oraya götürürler. Sanayilerde gurbetçi yoğunluğu olmasında bunun da etkisi var. Kimseyi tanımasa dahi tavsiye üzerinde gelip aracını burada yaptırıyorlar. Kaporta, boya, motor bakımları ve ön takım bakımları gibi birçok işlerini Türkiye’deki sanayilerde yaptırabiliyorlar. Gurbetçiler gelirken en azından 3 bin kilometre yol yapıyor. Bir aracında 10 bin kilometrede normal bakımları var, onlarda gelip burada bakımlarını yaptırıp, tekrar yola çıktığı zaman gönül rahatlığı ile gidebiliyorlar.” ifadelerini kullandı.

Gurbetçiler sanayi esnafının yüzünü güldürüyor #2

Gurbetçiler sanayi esnafının yüzünü güldürüyor #3

Gurbetçiler sanayi esnafının yüzünü güldürüyor #4

Gurbetçiler sanayi esnafının yüzünü güldürüyor #5

İlginizi Çekebilir
Baltık Denizi'ndeki Kuzey Akım doğalgaz boru hatlarında patlama
Baltık Denizi'ndeki Kuzey Akım doğalgaz boru hatlarında patlama
259 YORUM
Dünya
Kripto Ticareti İçin En Doğru Strateji!
ADVERTORIAL
FxAds
Tanju Özcan, HDP'ye kına gönderdi
Tanju Özcan, HDP'ye kına gönderdi
583 YORUM
Gündem
Özgür Özel'den raporda adı geçen terörist için savunma
Özgür Özel'den raporda adı geçen terörist için savunma
1694 YORUM
Politika
Ahmet Davutoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu'nu kabul etti
Ahmet Davutoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu'nu kabul etti
303 YORUM
Politika