Gülistan Doku’dan 123 gündür haber yok

Gülistan Doku’dan 123 gündür haber yok

Tunceli'de 123 gün önce kaybolduğu günden beri ekiplerce aranan üniversite öğrencisi Gülistan Doku'yu arama çalışmalarından, bugün de sonuç alınamadı.

Tunceli'de üniversitede okuyan kızları Gülistan Doku'dan 5 Ocak'ta haber alamayan ailesi, memleketleri Diyarbakır'dan gelerek 6 Ocak'ta İl Emniyet Müdürlüğü'ne kayıp başvurusunda bulunmuştu.

Genç kızın arkadaşlarıyla görüşen ve cep telefonu sinyallerini izleyen ekipler, çalışma başlatmıştı.

Uzunçayır Baraj Gölü'nde arama yapan ekipler, genç kıza ait bazı notlar, resmi evrak ve makas bulmuştu.

ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Munzur Üniversitesi Tunceli Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü 2. sınıf öğrencisi Doku'yu arama çalışmalarına, gölde devam edildi.

Göldeki çalışmalara; İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri ve Ankara, Mersin, Çanakkale ve Samsun Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı dalgıç polisler ile İstanbul Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekibi katıldı.

Gülistan Doku’dan 123 gündür haber yok  #1

123 GÜN OLDU

Dalgıç polisler, baraj gölündeki Sarı Saltuk Viyadüğü mevkisinde dalış yaparak, aramalarını sürdürdü.

AFAD ve JAK görevlileri de gün boyu botlarla, göl yüzeyinde ve kıyılarda arama yaptı. Uzunçayır Baraj Gölü'nde 123 gündür ekiplerce aranan Doku'dan, bugün de haber alınamadı.

Gülistan Doku’dan 123 gündür haber yok  #2

"BARAJDAKİ SUYUN BOŞALTILMASI KONUSUNU KONUŞTUK"

Arama çalışmalarının sürdüğü bölgeye gelen Gülistan Doku'nun ablası Aygül Doku, gazetecilere yaptığı açıklamada, arama çalışmalarının 123 gündür devam ettiğini söyledi.

Arama çalışmalarının Vali Tuncay Sonel'in koordinesinde sürdürüldüğünü ifade eden Doku, "Vali Tuncay Sonel, bugün arama çalışmalarını sürdüğü bölgeye geldi ve kendisiyle barajdaki suyun boşaltılması konusunu konuştuk. Vali Sonel, barajın boşaltılması için gerekli kurumlarla görüşeceğini ve bu konu üzerinde duracağını söyledi. Ayrıca şunun da altını çizerek söyledi, Gülistan kızımıza sahip çıkacağının, Gülistan'ı ölü ya da diri bu aileye teslim edeceğinin sözünü verdi." dedi.

Gülistan Doku’dan 123 gündür haber yok  #3

KÖPRÜNÜN AYAKLARI VE CİVARI ARANIYOR

Arama çalışmalarının aralıksız sürdüğünü belirten Doku, "Arama çalışmaları şu anda köprünün ayakları ve civarında yapılıyor. Savcılık tarafından veriler burayı gösteriyorsa bu çalışmanın artık genişletilmesi lazım. Ekipler de bu şekilde Gülistan'ın bulunmayacağını söylüyor. Ya barajın boşaltılması, su seviyesinin düşürülmesi lazım ya da çalışmanın baraj kapaklarına doğru genişletilmesi lazım." diye konuştu.

Gülistan Doku’dan 123 gündür haber yok  #4

VALİLİK AÇIKLAMASI

Tunceli Valiliği'nden yapılan açıklamada ise emniyet, jandarma, AFAD ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı su altı arama ekiplerince görüntüleme cihazı kullanılarak aramalar yapıldığı belirtildi.

Aramalara ilk günkü kararlılık ve titizlikle devam edildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu süreçte Tunceli’ye gelen İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu da Gülistan Doku kızımızın ailesi ile kaldıkları öğretmenevinde görüşmüş ve bu konunun detaylı araştırılması için Emniyet Genel Müdürlüğümüzden özel olarak görevlendirilen 4 kişilik bir ekip de Tunceli’de çalışmalarına başlamıştır. Ayrıca olayın olduğu ilk günden itibaren de Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığımızca olayın adli soruşturmasına devam edilmektedir. Gülistan Doku kızımızı devletimizin tüm birimleri ile titizlikle ve kararlılıkla arama çalışmalarımız yapılmasına rağmen, huzur ortamı sağlanan ilimizde bu olayı bahane ederek bazı terör örgütleri ve fitne odakları tarafından ailenin ve hepimizin ortak acısının suistimal edilmesine de müsaade edilmeyecektir."

Gülistan Doku’dan 123 gündür haber yok  #5