Ankara'da Serrac- Erdoğan görüşmesi sona erdi

Ankara'da Serrac- Erdoğan görüşmesi sona erdi

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter'in saldırılarının durdurulup geri püskürtülmesiyle hız kazanan gelişmeler, Ankara'da ele alındı.

Ankara'da Serrac- Erdoğan görüşmesi sona erdi

Türkiye ile savunma alanında iş birliğine giderek ülkede güvenlik ve istikrarı sağlamada önemli mesafeler kat eden meşru Libya yönetimi ve ordusunun başarıları devam ederken Başbakan Serrac, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile önemli bir görüşme göerçekleştirdi.

Serrac'ın Ankara ziyaretinde, Libya'daki gelişmelerde belirleyici olan Türkiye'nin "Tüm Libya'yı kucaklayan siyasi bir çözüme ulaşma" hedefi çerçevesinde atılan adımlar, bu görüşmede yeniden değerlendirildi.

Ankara'da Serrac- Erdoğan görüşmesi VİDEO

YOL HARİTASI BELİRLENECEK

Birleşmiş Milletler’in, hafta başında Libyalı tarafların ateşkes görüşmelerini sürdürmeyi kabul ettiğini duyurmasının ardından, diplomasi alanındaki olası gelişmeler de iki liderin gündeminde yer aldı.

Taraflar, siyasi çözüm çabalarında belirlenecek yol haritasına ilişkin fikir alışverişinde bulundu.

Ankara da Serrac- Erdoğan görüşmesi sona erdi #1

BARIŞ FIRTINASI HAREKATI

Libya yönetimini ortadan kaldırmak üzere başkente girmesine ramak kalan Hafter'in ilerleyişi, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Trablus merkezli yönetimin talebi üzerine sağlamaya başladığı savunma iş birliği sayesinde önlenmişti.

Libya ordusu, 12 Ocak'ta Türkiye ve Rusya'nın girişimiyle Berlin konferansında sağlanan ateşkese uymayan Hafter güçlerine karşı, 25 Mart'ta Barış Fırtınası Harekatı'nı başlatmıştı.

Ankara da Serrac- Erdoğan görüşmesi sona erdi #2

TRABLUS KONTROL ALTINDA

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Hafter'e, bir darbe daha indirildi.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), başkent Trablus'un tümünde kontrolü sağladığını açıkladı.

Açıklamada, Trablus'un tüm idari sınırlarının kontrol altına alındığı bildirildi.
Hafter milislerinden askeri bir kaynak, Trablus'taki çekilmeyi tamamlayacaklarını söyledi.

Libya ordusu, daha önce başkent Trablus'un güneyindeki Ayn Zara ve Vadi er-Rebi bölgelerini Hafter'e bağlı milislerden kurtardıklarını ve bu bölgelerde tamamen kontrolü sağladıklarını açıklamıştı.

Ankara da Serrac- Erdoğan görüşmesi sona erdi #3

SİHA'LARIN DESTEĞİ

Hafter güçlerini hızla gerileten Libya ordusunun hamlesi sürüyor. Başkentin güneyi, Misrata açıkları ve Trablus'un batısı yönünde eş zamanlı ilerlemeler kaydeden Libya ordusunun başarısında, SİHA'ların sağladığı hava desteği oldukça etkili oldu.

Ankara da Serrac- Erdoğan görüşmesi sona erdi #4

Ankara da Serrac- Erdoğan görüşmesi sona erdi #5

Ankara da Serrac- Erdoğan görüşmesi sona erdi #6

Ankara da Serrac- Erdoğan görüşmesi sona erdi #7