Ekrem Dönmez'in gözaltısına ilişkin Emniyet'ten açıklama

Ekrem Dönmez'in gözaltısına ilişkin Emniyet'ten açıklama

Emniyet Genel Müdürlüğü'ndan yapılan açıklamada, anayasanın 10. maddesine göre herkesin eşit olduğu ve polisin kimlik sorma hakkının olduğu hatırlatıldı.

Ekrem Dönmez'in gözaltısına ilişkin Emniyet'ten açıklama

Hatay ilinde polis ekiplerinin bayram öncesi güvenlik kontrolü kapsamında kimlik kontrolü çalışmaları gerçekleştirildi.

Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez de kimlik kontrolüne tabi tutulmak istenmişti. Herkesin kimliğini kontrol eden polis ekiplerine Dönmez, zor anlar yaşatmıştı.

'MEN EDERİM' DEMİŞTİ

Yazılı dayanak olmadan kimliğini göstermeyeceğini belirten Dönmez, kendisinden sakin bir tavırla, kanunsuz iş yapılmadığını belirterek tekrar kimliğini isteyen polislere "Sizi men ederim" demişti.

Ekrem Dönmez in gözaltısına ilişkin Emniyet ten açıklama #1

BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

Yaşanan olayla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), basın açıklaması yaptı.

EKREM DÖNMEZ'E ADLİ İŞLEM UYGULANDI

Görevini gerçekleştiren polislerin, Ekrem Dönmez tarafından zora sokulmasının ardından tarafların birbirlerinden karşılıklı şikatetçi olduklarını belirten açıklamada, Ekrem Dönmez hakkında adli işlem başlatıldığı belirtildi.

BARO BAŞKANLARININ KİMLİK GÖSTERMEME MUAFİYETİ YOK

Yapılan işlemin, rutin bir işle olduğunu belirten EGM, "Baro Başkanı her ne kadar kendisine kimlik sorulmasının hukuki olmadığını savunmuş ise de 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 58. Maddesinde belirtildiği üzere avukatlar Baro Başkanı dahi olsa sadece arama konusunda özel hukuki muameleye tabi olup, kimlik ibraz etmeme gibi bir muafiyetleri bulunmamaktadır. Yapılan işlem rutin bir uygulama olup, herhangi bir kasıt söz konusu değildir." ifadeleri ile Dönmez'in hukuka aykırılığını aktardı.

Ekrem Dönmez'in gözaltısına ilişkin Emniyet'ten açıklama VİDEO

DENETİM BAKANLIK TALİMATI İLE GERÇEKLEŞTİ

Görevli polislerin kimlik sorduğu esnada çekilen görüntülerin sosyal medya ve basın mecralarında yayılması üzerine basın açıklaması yapılması gereği duyulduğu belirten açıklamada, İçişleri Bakanlığı'nın olurları ile denetim gerçekleştirildiği belirtildi.

KİMLİĞİ SORULAN, İBRAZ ETMEK ZORUNDA

2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunun 4/A Maddesi ile Yakalama, Gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliğinin 5. Maddesince Polis, görevini yerine getirirken kişilere kimliğini sorabileceğini belirten EGM, kimliği sorulan kişinin, kimliğini ibraz etmek zorunda olduğunun altını çizdi.

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NÜN BASIN AÇIKLAMASI

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yaptığı açıklamanın tamamında ise şu ifadeler yer aldı:

"Görevli Polislerimizin bir şahsa kimlik sorduğu esnada çekilen görüntülerin bazı sosyal medya platformlarında ve basın yayın mecralarında yer alması üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

İçişleri Bakanımızın olurlarıyla vatandaşlarımızın Kurban Bayramı’nı huzur ve güven ortamında geçirmelerini sağlamak, başta asayiş, terör ve narkotik olayları olmak üzere suç işleme amacındaki kişilerin caydırılması, aranan şahısların yakalanması varsa suç delillerinin ele geçirilmesi amacıyla halkın yoğun olarak bulunduğu park-bahçe, banka-bankamatik çevreleri, kurbanlık hayvan satışının ve kesimin yapıldığı yerler, toplu taşıma yapılan gar/istasyon, iskele/liman, otogar/terminal girişleri ile hava alanları güzergahlarında ayrıca alışveriş merkezleri(AVM), fuar ve etkinlik alanları, kamu binaları (Valilik, okul, hastane vb.) çevreleri, eğlence mekanları ile umuma açık yerler ve çevrelerinde ülke genelinde eş zamanlı olarak 29.07.2020 tarihinde Türkiye Güven Huzur (2020-9) Uygulaması yapılmıştır.

Bilindiği üzere 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunun 4/A Maddesi ile Yakalama, Gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliğinin 5. Maddesince Polis, görevini yerine getirirken kişilere kimliğini sorabilir. Kimliği sorulan kişi de kimliğini ibraz etmek zorundadır. Kişilerin kimliğinin bulunmaması, kimliği hakkında açıklamada bulunmaktan kaçınması veya gerçeğe aykırı beyanda bulunması hallerinde kimliği belirlenene kadar kişi gözaltına alınır. Hükümleri bulunmaktadır.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülere göre polislerimizin mevzuata, terbiye ve nezaket kurallarına uygun olarak görevlerini ifa ettikleri, bir kişiye kimlik sormaları üzerine kişinin kimliğini ibraz etmeyip, kimliği hakkında da bilgi vermediği, görevli Polislerimizin ısrarla kişiden kimliğini ibraz etmesini istedikleri, ancak tüm ısrarlara rağmen kişinin kimliğini ibraz etmediği ve kimliği hakkında bilgi vermediği görülmektedir.

Olayın devamında kimliğini ibraz etmeyen kişi daha sonra kimlik tespitinin yapılabilmesi amacıyla sağlık kontrolünden geçirilerek Polis Merkezine götürülmüştür. Burada kimlik tespiti yapılan şahsın Hatay Baro Başkanı Ekrem DÖNMEZ olduğu anlaşılmıştır.

POLİSLERİ TEHDİT ETTİ, GÖREV YAPMASINI ENGELLEDİ

Olay yerinde ve sağlık kontrolü esnasında görevli Polislerimizi tehdit eden ve görevlerini yapmasını engelleyen Ekrem DÖNMEZ ile görevlilerimizin karşılıklı olarak birbirilerinden şikayetçi olmaları üzerine Cumhuriyet Savcısının talimatıyla adli işlem başlatılmış olup adı geçen hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun 265. Maddesince Kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnme suçundan adli işlem yapılmıştır. Daha sonra Ekrem DÖNMEZ ifadesi alınarak Polis Merkezinden serbest bırakılmıştır.

KÖTÜ MUAMELE YOK

Yaşanan olayda görevlilerimizce hiçbir suretle yasaların dışına çıkılmamış ve Hatay Baro Başkanı Ekrem DÖNMEZ’e karşı herhangi bir kötü muamelede bulunulmamıştır.

Baro Başkanı her ne kadar kendisine kimlik sorulmasının hukuki olmadığını savunmuş ise de 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 58. Maddesinde belirtildiği üzere avukatlar Baro Başkanı dahi olsa sadece arama konusunda özel hukuki muameleye tabi olup, kimlik ibraz etmeme gibi bir muafiyetleri bulunmamaktadır. Yapılan işlem rutin bir uygulama olup, herhangi bir kasıt söz konusu değildir.

ANAYASANIN 10. MADDESİNE GÖRE...

Anayasanın 10. Maddesine göre herkes kanun önünde eşit olup Polisin kimlik sorma yetkisi kapsamında her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kimliğini ibraz etmek veya kimliği ile ilgili bilgi vermekle mükelleftir.

Türk Polis teşkilatı olarak ülkemizin huzur ve sükununu korumak için canla başla görev yapan personelimize kanunlar çerçevesinde yaptığı uygulamalarda destek olan, kolaylık sağlayan vatandaşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Asayiş, huzur ve güvenin sağlanmasının yanı sıra “esas misyonu demokrasinin teminatı olmak olan” ve vazifesini canı pahasına şerefi ile yerine getiren Türk Polis Teşkilatımızın her bir ferdi görevlerini yasalardan aldığı, yetki ve sorumluluk bilinciyle bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tavizsiz bir şekilde sürdürmeye devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Ekrem Dönmez in gözaltısına ilişkin Emniyet ten açıklama #2

İlginizi Çekebilir
BİM İcra Kurulu Üyesi Aykaç eleştirilere yanıt verdi
BİM İcra Kurulu Üyesi Aykaç eleştirilere yanıt verdi
1055 YORUM
Gündem
"Gelsin İcardi bildiği gibi"
0 YORUM
Medya
Yunan televizyonunda renkli hava durumu anonsu
Yunan televizyonunda renkli hava durumu anonsu
160 YORUM
Dünya
Yatırımını yaptı günde 1000$ kazandı
ADVERTORIAL
Highfx
Melis Sezen, Carlos Ponce ile dans etti
Melis Sezen, Carlos Ponce ile dans etti
183 YORUM
Magazin