DSÖ: Dünya genelinde en az 115 bin sağlıkçı koronaya yenildi

DSÖ: Dünya genelinde en az 115 bin sağlıkçı koronaya yenildi

DSÖ Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus, koronavirüsle mücadelede dünyada en az 115 bin sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini tahmin ettiklerini açıkladı.

2019 yılında Çin'in Vuhan kentinden neredeyse tüm dünyaya yayılan koronavirüs, yeni mutasyonları ile can almaya devam ederken, alınan tedbirlerle salgının etkisi azaltılmaya çalışılıyor.

167 milyonu geçen vaka sayısı, 3,5 milyona yaklaşan vefat sayısı salgının boyutunu her daim gözler önüne serdi.

Rakamlar korkutucu boyuta ulaşırken, Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) kritik bir açıklama geldi.

"SAYISIZ HAYATI KURTARDILAR"

DSÖ Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus, koronavirüse yenik düşen sağlık çalışanlarının sayısını açıkladı.

İsviçre'nin Cenevre kentinde video konferans yöntemiyle başlayan DSÖ'nün en üst karar alma organı olan Dünya Sağlık Asamblesinin (DSA) 74'üncüsüne katılan Ghebreyesus, "Neredeyse 18 aydır, dünyanın her yerindeki sağlık çalışanları ve bakıcılar, yaşamla ölüm arasında bir yerde duruyorlar. Sayısız hayatı kurtardılar." dedi.

“EN AZ 115 BİN SAĞLIK ÇALIŞANI…”

Dünya genelinde koronavirüs ile mücadelede, pek çok sağlık çalışanına koronavirüs bulaştığını aktaran Ghebreyesus, "Raporlamalar yetersiz olsa da en az 115 bin sağlık çalışanı ve bakıcının başkalarına hizmet sunarken en büyük bedeli ödediğini (öldüğünü) tahmin ediyoruz. Salgın şiddetini devam ettirdiği sürece çok daha fazlasını kaybedeceğiz." uyarısında bulundu.

DSÖ: Dünya genelinde en az 115 bin sağlıkçı koronaya yenildi #1

‘SAĞLIK ÇALIŞANLARI EKİPMANA ULAŞAMIYOR’

Ghebreyesus, sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanması için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini vurgulayarak üreticilerin kişisel koruyucu ekipman tedarikini artırması gerektiğini vurguladı.

DSÖ Genel Direktörü, küresel çapta pek çok sağlık çalışanının kişisel koruyucu ekipman, aşı ve hayat kurtaracak diğer araçlara erişim eksikliği nedeniyle kendilerini çaresiz ve korumasız hissettiğinin altını çizdi.

“TERLİYORLAR, KIZIYORLAR, GÜLÜYORLAR, AĞLIYORLAR”

Sağlık çalışanlarının "kahramanca" işler yaptığını ama "süper kahramanlar" olmadıklarını dile getiren Ghebreyesus, "Onlar da bizim gibi insanlar. Terliyorlar, kızıyorlar, gülüyorlar, ağlıyorlar." ifadelerini kullandı.

Ghebreyesus, dünya genelinde koronavirüs mücadele eden sağlık çalışanlarını, ayağa kalkarak alkışladı.