Dolmabahçe Sarayı'nın altyapısı yenileniyor

Dolmabahçe Sarayı'nın altyapısı yenileniyor

Dolmabahçe Sarayı'nda kapsamlı yenileme çalışması yapılıyor. Sarayın yangın boruları, temiz su tesisatı, kamera, aydınlatma ve internet altyapısı, yürüyüş yolları ve yeşil alanları yenileniyor.

Dolmabahçe Sarayı'nın 30 bin metrekarelik alanında tüm altyapısı ve peyzaj düzenlemesi için kapsamlı bir yenileme çalışması yürütülüyor.

Projede mimar, inşaat, elektrik ve makine mühendisinden oluşan 80 kişilik bir ekip çalışıyor. Proje ile birlikte sarayın yangın boruları, temiz su tesisatı, kamera ve aydınlatma sistemi, internet altyapısı, yürüyüş yolları ve yeşil alanları yenileniyor.

Mayıs ayında başlayan yenileme çalışmalarının, ekim ayında tamamlanması bekleniyor.

"Yenileme Bilim ve Dayanışma Kurulu'nun denetimleriyle gerçekleşiyor"

Milli Saraylar Dolmabahçe Sarayı Daire Başkanı Osman Celaleddin Urhan, Sarayın 30 bin metrekarelik alanında tüm altyapı ve peyzaj düzenlemesi yapılacağını ifade ederek, "Bin 800 metre uzunluğundaki tüm yangın borularını yeniliyoruz. 3 bin metre uzunluğundaki temiz su tesisatının yeniliyoruz. Elektrik aksamı olarak düşündüğümüzde ise yaklaşık 12 bin 500 metre uzunluğunda kamera sistemi, aydınlatma ve internet altyapısını son teknolojik kablolarla yeniliyoruz. Bunların hepsi yedekli şekilde yaptırılıyor. Bununla ilgili 'reçineli agrega' dediğimiz 9 bin 250 metrekarelik bir alanı, podima taşlarıyla yeniliyoruz. Bu sayede hem drenaj altyapısı hem de sulama tesisatı da yenilenmiş oluyor. Yeşil alan olarak ise 16 bin metrekarelik bir alana rulo çim döşüyoruz. Bu çalışmalar hiçbir şekilde bir ağacın ya da bir bitkinin köküne zarar vermeden, bilim ve danışma kurulumuzun denetimleriyle gerçekleşmektedir." diye konuştu.

Dolmabahçe Sarayı nın altyapısı yenileniyor #1

"50 yıldan beri ilk defa bu kadar kapsamlı çalışma"

Urhan, 50 yıl dan beri ilk defa bu kadar kapsamlı bir çalışma yapıldığını belirterek "Bu projenin ilerleyebilmesi için yapılacak en uygun zaman bahar dönemi. Vakit kaybetmeden, bahar döneminde böyle bir projeye başladık. Herhangi bir sıkıntıya mahal verecek durum söz konusu değil. Her türlü tedbir alınmış durumda. Peyzaj çalışmasından dolayı ışıklandırmayla alakalı dışarıdan ufak bir sıkıntı var. Son teknolojik ledlerle birlikte daha güzel şekilde aydınlatmış olacağız." diye konuştu.

Dolmabahçe Sarayı nın altyapısı yenileniyor #2

"Kablolar bahçede olduğu için çalışmalar buradan yönetiliyor"

Urhan, çalışmaların bahçede gerçekleşmesine ilişkin de şu bilgileri paylaştı:

"Reçineli agnera çalışmasında 15 kişi çalışıyor ancak, 30 bin metrekarelik alanda 75 kişi çalışıyor. Podima taşı, sarayın tarihsel durumundan gelen bir uygulama. Daha önce seyrek alandaydı. Onu özel bir yapıştırıcıyla yapıştırıp, bu manada hem sarayın tozlanmasını hem ziyaretçilerin ayakkabılarla beraber o ince taşları içeri taşımasını engellemiş oluyoruz. Özellikle kablo açısından led uygulamasında sarayımız daha görünebilir olacak. Akşam yansıtmasının da daha nitelikli olması için, şu anki teknolojik imkanlarla sarayımızın hem aydınlatması hem kamera sistemleri hem de internet kablo aksamı bu şekilde yenilenmektedir. Sarayın içi de bu duruma dahil. 12 bin 500 metre uzunluğunda kamera sistemi de yenileniyor. Bu kablolar bahçede olduğu için çalışmalar bahçeden yönetiliyor. Peyzaj yolları da bu manada söylediğimiz gibi özgün haline dönüştürülecek."

Dolmabahçe Sarayı nın altyapısı yenileniyor #3

Dolmabahçe Sarayı nın altyapısı yenileniyor #4

Dolmabahçe Sarayı nın altyapısı yenileniyor #5

Dolmabahçe Sarayı nın altyapısı yenileniyor #6

Dolmabahçe Sarayı nın altyapısı yenileniyor #7

Dolmabahçe Sarayı nın altyapısı yenileniyor #8

Dolmabahçe Sarayı nın altyapısı yenileniyor #9

Dolmabahçe Sarayı nın altyapısı yenileniyor #10

İlginizi Çekebilir
Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu’nun elini sıkmadı
Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu’nun elini sıkmadı
566 YORUM
Gündem
Özgür Demirtaş ve Necmettin Batırel arasında 'Daron Acemoğlu' tartışması
Özgür Demirtaş ve Necmettin Batırel arasında 'Daron Acemoğlu' tartışması
567 YORUM
Gündem
Yasmin Erbil ile Yiğit Poyraz öpüştü
Yasmin Erbil ile Yiğit Poyraz öpüştü
175 YORUM
Magazin
Ali Babacan: 6 ayda ekonomideki kriz iklimini çözeriz
Ali Babacan: 6 ayda ekonomideki kriz iklimini çözeriz
405 YORUM
Gündem
Ayda 32,000TL kazanmanın yolu, bu yatırım!
ADVERTORIAL
CoinPro