Doğalgaz krizi sonrası turistler Edirne'ye akın etti

Doğalgaz krizi sonrası turistler Edirne'ye akın etti

Birçok ihtiyacını Edirne'den karşılayan Bulgarlar, kış mevsimi öncesi Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle ortaya çıkan doğalgaz sorunu sonrası şimdi de battaniye ve yorgan almaya başladı.

Doğalgaz krizi sonrası turistler Edirne'ye akın etti

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle doğalgazsız kalacak Avrupa ülkeleri arasında bulunan Bulgaristan vatandaşları, yaklaşan kış mevsimi öncesi bot, mont, kazak gibi ihtiyaçlarının yanı sıra battaniye, yorgan gibi ev eşyalarını da Edirne’den almaya başladı.

Birinci Murat Mahallesi'nde kurulan pazara akın eden Bulgar vatandaşlar, temel gıda maddeleri arasında yer alan peynir, zeytin, kaşar peyniri, tereyağı gibi ürünlerden almak için peynir satıcılarının önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Önce tadına baktılar, sonra kilolarca alışveriş yaptılar

Öte yandan ise yaklaşan kış mevsimi öncesi havaların soğumaya başlaması dolayısıyla kışlık telaşına başlayan Bulgar vatandaşlar, pazarın altını üstüne getirdi.

Son zamanlarda Bulgaristan'dan gelen müşteriler sayesinde hareketli günler yaşadıklarını söyleyen pazar esnafından Türker Tulga, "Bulgaristan'da yaşanacak doğalgaz krizi dolayısıyla yorgan, battaniye ve kışlık nevresim satışlarında güzel işler yaptık. Doğalgazda bir sıkıntı yaşarsak diye şimdiden hazırlık yapıyorlar. İnşallah bu şekilde devam eder. Yetmezse satmak için tekrardan battaniye ve yorgan alabilirim." dedi.

Temel gıda ihtiyaçlarını karşılayan Bulgar vatandaşlar, bahçelerine ekmek için çeşitli fidan ve çiçekleri de Edirne'deki çiçekçilerden alıyor.

Doğalgaz krizi sonrası turistler Edirne'ye akın etti VİDEO

"Bahçemiz için fide almaya geldik"

Bulgaristan'dan gelen Yüksel Şerif, "Edirne'den deterjan alıyoruz, meyve alıyoruz. Pazara ve bahçemiz için fide almaya geldik. Zeytin, armut fidesi ve çiçek aldık. Her geldiğimizde bir şeyler alıyoruz. Marketten alışveriş yapıyoruz. Edirne'yi çok seviyoruz." diye konuştu.

Doğalgaz krizi sonrası turistler Edirne ye akın etti #1

"Bulgaristan'da fiyatlar 2 kat daha fazla"

Bulgaristan'dan gelen ve tercümanlık yapan Sami Ahmet, "Edirne çok ucuz ve sakin. Bulgaristan'da fiyatlar 2 kat daha fazla. Mallar çok güzel; döşek, yorgan, yastık ve yatak kılıfı, eşofman, her şey ucuz. Seviyoruz burayı. Yeme, içme, giyim her şeyi buradan alıyoruz. En güzel yerimiz Edirne'dir." şeklinde konuştu.

Doğalgaz krizi sonrası turistler Edirne ye akın etti #2

"Tenekeyle toptan alan oluyor"

İHA'nın haberine göre, Bulgarlar yoğun olduğu için Edirne pazarlarına erkenden gelip tezgah açtıklarını söyleyen pazar esnafından Onur Pektaş, "Bulgarların alışverişleri dolayısıyla işlerimiz hareketli geçiyor. Genellikle peynir, tereyağı, kaşar, tatlı, giyim alışverişini çok fazla yapıyorlar. Önce tadına bakıp sonra alıyorlar. Tenekeyle alan oluyor, toptan alan oluyor. Evinin ihtiyacı kadar alanın yanında, Bulgaristan'da satmak için alan da var. Bulgarlar geldiği zaman herkes iş yapabiliyor ve işler güzel gidiyor." ifadelerini kullandı.

Doğalgaz krizi sonrası turistler Edirne ye akın etti #3

Doğalgaz krizi sonrası turistler Edirne ye akın etti #4

Doğalgaz krizi sonrası turistler Edirne ye akın etti #5

Doğalgaz krizi sonrası turistler Edirne ye akın etti #6

Doğalgaz krizi sonrası turistler Edirne ye akın etti #7

Doğalgaz krizi sonrası turistler Edirne ye akın etti #8

Doğalgaz krizi sonrası turistler Edirne ye akın etti #9

Doğalgaz krizi sonrası turistler Edirne ye akın etti #10

Doğalgaz krizi sonrası turistler Edirne ye akın etti #11

İlginizi Çekebilir
Dünya Kupası'nda çeyrek final eşleşmeleri belli oldu
Dünya Kupası'nda çeyrek final eşleşmeleri belli oldu
102 YORUM
Dünya Kupası
Mansur Yavaş: 6'lı masa isterse aday olurum
Mansur Yavaş: 6'lı masa isterse aday olurum
873 YORUM
Gündem
Kızılcık Şerbeti dizisinde başörtüsü sahnesi
Kızılcık Şerbeti dizisinde başörtüsü sahnesi
668 YORUM
Medya
Aslı kripto al-sat için en doğru stratejiyi buldu!
ADVERTORIAL
Btcrobo
Volkswagen Passat satışları Türkiye'de durduruldu
Volkswagen Passat satışları Türkiye'de durduruldu
116 YORUM
Otomobil