Diyarbakır'da PKK'nın 'Basın Komitesi'ne operasyon: 16 tutuklama

Diyarbakır'da PKK'nın 'Basın Komitesi'ne operasyon: 16 tutuklama

Diyarbakır'da, PKK'nın yurt dışındaki kanallarına program ve ürettikleri içeriklerle terör elebaşlarının propagandasını yapan örgütün 'basın komitesi'nden 16 kişi tutuklandı.

Güvenlik güçleri, arazide yuvalanan hain terörristlere karşı verdiği mücadeleyi şehir yapılanmalarına karşı da yürütüyor.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, terör örgütü PKK'nın 'Basın Komitesi' yapılanmasına yönelik çalışma yapıldı.

Diyarbakır'da bulunan Pel Yapım, Piya Yapım, Ari Yapım isimli ajansların, Belçika’da yayın yapan Sterk TV ve İngiltere’de yayın yapan Medya Haber TV isimli televizyon kanallarına program hazırladıkları ve yayınlattıkları tespit edildi.

9 başlıkta 102 programa ait 82 saatlik içerik

Aynı amaçla hizmet eden Jin News haber ajansı ile ilgili de çalışma yürütüldü. Sterk TV ve Medya Haber TV kanallarının 9 başlıkta 102 programa ait 82 saatlik program içerikleri incelendi.

Çalışmalarla, bölücü terör örgütü propagandası, terör örgütünün hükümlü elebaşı Abdullah Öcalan lehine programlar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terör örgütüne yönelik yaptığı operasyonların Kürt halkına yönelik yapıldığı izlenimi vererek ajitasyon, terör örgütünü meşru göstermeye yönelik çalışmalar, örgütün üst yönetiminin talimatlarını aktarma, 'Son Dakika' bilgisi girerek Diyarbakır’dan havalanan F-16'ların harekatını örgüt mensuplarına duyurmak amacıyla haber yapıldığı belirlendi.

22 kişi gözaltına alındı

8 Haziran’da sabah saatlerinden gerçekleştirilen operasyonda 19 şüpheli gözaltına alındı. Devam eden operasyonda daha sonra 3 şüpheli daha gözaltına alındı.

Yapılan aramalarda, çok sayıda toplatma kararı bulunan yayın ve dijital materyaller ile örgütsel doküman ele geçirildi. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 22 şüpheliden 16’sı tutuklanarak cezaevine gönderildi. 6’sı ise adli kontrolle serbest bırakıldı.

Diyarbakır da PKK nın  Basın Komitesi ne operasyon: 16 tutuklama #1

Diyarbakır da PKK nın  Basın Komitesi ne operasyon: 16 tutuklama #2

Diyarbakır da PKK nın  Basın Komitesi ne operasyon: 16 tutuklama #3

Diyarbakır da PKK nın  Basın Komitesi ne operasyon: 16 tutuklama #4

İlginizi Çekebilir
BİM İcra Kurulu Üyesi Aykaç eleştirilere yanıt verdi
BİM İcra Kurulu Üyesi Aykaç eleştirilere yanıt verdi
1022 YORUM
Gündem
Melis Sezen, Carlos Ponce ile dans etti
Melis Sezen, Carlos Ponce ile dans etti
169 YORUM
Magazin
Yunan televizyonunda renkli hava durumu anonsu
Yunan televizyonunda renkli hava durumu anonsu
141 YORUM
Dünya
Depremzededen İmamoğlu’na tepki
Depremzededen İmamoğlu’na tepki
605 YORUM
Gündem
Evde, ofiste, tatilde her yerde paranı ikiye katla
ADVERTORIAL
CoinPro