Diyarbakır’da öğrenciler aşı olmak için sıraya girdi

Diyarbakır’da öğrenciler aşı olmak için sıraya girdi

Diyarbakır’da öğrenciler, okul bahçesinde kurulan stantlarda koronavirüs aşısı oldu.

Diyarbakır’da 75 okulda 40 sağlık ekibi tarafından öğrenciler, okullarına kurulan stantlarda koronavirüs aşısı oldu.

Diyarbakır'ın merkez Yenişehir ilçesinde bulunan Selahaddin Eyyuübi Anadolu Lisesi içerisinde stant kuruldu.

Yenişehir İlçe Sağlık Müdürlüğü ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilen uygulamada, aşı olmak isteyen ve bunun için velilerinin onayını alan lise öğrencileri, sıraya girerek tercihlerine göre Sinovac ya da BioNTech aşılarını oldu.

Uygulama esnasında Yenişehir İlçe Sağlık Müdürü Semih Erdal Tekay, Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Eyüp Uçak, birçok öğretmen ve çok sayıda öğrenci hazır bulundu.

"ÖĞRENCİLERİMİZİ AŞILAMAK İÇİN OKUL OKUL GEZİYORUZ"

Örnek uygulamanın farkındalık açısından çok önemli olduğunu belirten Yenişehir İlçe Sağlık Müdürü Semih Erdal Tekay, "2. dozda kırmızıdayız. Bunu maviye çevirmek için tüm gücümüzle saha çalışmasını başlatmış durumdayız. Hem sokaklarda ev ev gezerek hem okullarımızda randevu oluşturulmuş öğrencilerimizi aşılamak için okul okul geziyoruz. Umarız en kısa sürede ilimizi de mavi kategoriye yükseltiriz. Biz bu sayede çocuklarımızı aşılayabiliyoruz. 17 yaş üzerindeki çocuklarımızda böyle bir izne gerek. Bunun için tüm velilerimizin e-nabız üzerinde çocuklarımıza aşı talebi oluşturalım ve biz de aşılanmış olalım" dedi.

"UZAKTAN EĞİTİME GERİ DÖNMEK İSTEMİYORUZ"

Okulun içerisinde kurulan stantta aşı olan 11'inci sınıf öğrencisi Samet Doğan, "Arkadaşlarıma da aşı olmalarını öneriyorum. Çünkü 2 kişi koronavirüs oldu mu sınıfı kapatıyorlar, geriye kalan 34 kişiye yazık oluyor. Uzaktan eğitime geri dönmek istemiyoruz. En kötü sınıf eğitiminin uzaktan eğitimden daha iyi olduğunu düşünüyorum. Aşı olmayan öğrencilerimize ve arkadaşlarıma mutlaka ve lütfen aşı olmalarını tavsiye ediyorum." diye konuştu.

Öte yandan, bu tarz uygulamalarda koronavirüs aşısı olmak isteyen 18 yaş altı öğrencilerin, daha önce e devlet veya e nabız uygulaması üzerinden veli iznini almaları gerektiği öğrenildi.

Diyarbakır’da öğrenciler aşı olmak için sıraya girdi #1

Diyarbakır’da öğrenciler aşı olmak için sıraya girdi #2

Diyarbakır’da öğrenciler aşı olmak için sıraya girdi #3

Diyarbakır’da öğrenciler aşı olmak için sıraya girdi #4